Serbia: poznaj uczestników Beoviziji 2019 cz. 2

Fot. escChat

28 lutego to dzień drugiego półfinału serbskich preselekcji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Finałowe odbędzie się 3 marca. Czas zapoznać się z drugą połową stawki konkursowej.

Poznajcie 12 utworów, które wystąpią w drugim półfinale:

  1. Sanja Rio – Ljumimo Se (muzyka: Muki Dumonjić, tekst: Muki Dumonjić)

Grupa „Sanja Rio” istnieje od 2007 roku i składa się z pary Sanji i Muki Dumonjić, wspieranych przez towarzyszących im muzyków, których profesjonalne zaangażowanie muzyczne związane jest z festiwalem w Vrnjacka Banja z piosenką „Samo da ona zna”, gdzie zdobyli pierwsze miejsce, a następnie nagrali album dla PGP-RTS „Po drugiej stronie”.

2. Majdan – Budim Te (muzyka: Nemanja Erić, tekst: Nemanja Erić, Marija Vagner)

Grupa Majdan powstała 1 kwietnia 2017 roku w Nisie i składa się z czterech silnych osobistości twórczych – Nemanja Erić, wokal i gitara, Luka Nikolic, gitara i wokal, Luka Novakovic, gitara basowa i towarzyszące wokal oraz Ilija Novakovic, perkusja. Zespół zarejestrował ogromną liczbą występów w całej Serbii w 2018 r. i w takim samym stanie, planują kontynuować występy na całym świecie w 2019 r.

3. Goga Stanić – Cudo (muzyka: Ilva Person, Linda Person, Dimitri Strasos, tekst: Vladimir Marković Luni, Marko J. Kon, Ognjen Amidžić)

Goga Stanić ma 30 lat. Urodziła się w Belgradzie, dorastała w Moskwie. Ekonomista z wykształcenia. Brała udział w przesłuchaniach RTS w 2015 r. do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wydała swój pierwszy album dla PGP-RTS „Perfect Plan”.

4.  Ana Popović – Lutas (muziyka: Sofija Milutinović, tekst: Sofija Milutinović)

Ana Popovic urodziła się 5 marca 1976 roku w Kragujevac. Jest pianistą-absolwentem (Wydział Muzyczny w Belgradzie, profesor Srdjan Grbic). Od 1998 roku jest profesorem fortepianu w szkole muzycznej „dr. Miloje Milojević”. Jako wokalistka brała udział w licznych koncertach i festiwalach muzyki popularnej, jako członek zespołów Smak, Victoria, Rehab i ma ponad 25 lat prac studyjnych, nagrała ponad 700 piosenek, towarzyszące im wokale, dżingle, reklamy. Jest wokalistką solowym zespołu „Kepa & Free Spirits”.

5. Lord – Radnicki Sin (muzyka i tekst: Vladimir Preradović)

Lord (Vladimir Preradović) urodził się 14 stycznia 1981 roku. w Belgradzie. W wieku 6 lat zaczął grać na fortepianie i wraz z rodzeństwem zapisał się do szkoły muzycznej Kostana Manojlovic w Zemun. Po ukończeniu szkoły podstawowej zapisał się do szkoły średniej Nikola Tesli. W drugim roku liceum wszedł w skład zespołu „UrbanPuls”.

6. Nevena Božović – Kruna (muzyka i tekst: Nevena Božović)

Nevena Božović urodziła się w Kosowskiej Mitrovicy 15 czerwca 1994 roku. Ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną (sekcja instrumentalna – fortepian), gimnazjum (kierunek lingwistyki społecznej) i zapisała się do akademii muzycznej w wieku 16 lat. W tym roku ukończyła specjalizację w zakresie solffingu na Wydziale Muzyki w Belgradzie. Zawodowo zajmuje się muzyką i jest pierwszym uczestnikiem w historii Konkursu Piosenki Eurowizji, który reprezentował swój kraj w konkursie Eurowizji dla dzieci i dorosłych. Nevena brała udział w licznych festiwalach dziecięcej muzyki rozrywkowej, a jej występy były nagradzane.

7. Džipsikord – Boje (muzyka: Džipsikord, tekst: Sanja Krstić i Milena Ludajić)

To zespół z Kragujevac, który został założony w 2011 roku. Założycielami zespołu są Jovan Savić, Zvonko Marković i Aleksandar Stojanović. Na początku zespół pracował nad muzyką folkową i rozrywkową w autentyczny sposób w stylu jazzu, džango i funku. Założycielami zespołu są doświadczeni i wykształceni muzycy i kompozytorzy, którzy współpracują i grają z wieloma znanymi wykonawcami z Serbii. Zespół  rozszerza współpracę z Isidorod Vujadinovic i Bojanem Maskoviciem, którzy nadają piosence odpowiedni kolor, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowania w Beoviziji w 2019 roku.

8. Jana Šušteršić – Viktorija (muzyka: Vladimir Graić, tekst Željko Hubač)

Jana Šušteršič  dorastała w Słowenii, Libii i Serbii. W wieku siedemnastu lat zapisała się na Wydział Muzyki – fortepian. Kontynuowała studia na prestiżowym Uniwersytecie Berkeley w Bostonie w USA, gdzie miała okazję pracować z najbardziej szanowanymi muzykami na świecie – Plasid Doming, John Oats, John Blackwell, Veler Simson i inni. Przez wiele lat Jana występowała z zespołem „Never Bebe”, a swoją karierę muzyczną kontynuowała po studiach w Ameryce i Hiszpanii, gdzie wygrała słynny format „Slovenia Has Talent” i stała się jedną z najbardziej poszukiwanych gwiazd muzyki pop. W 2015 roku wzięła udział w słoweńskich selekcjach z piosenką „Glas Srca”. Miłość do Belgradu nie wygasła, a Jana niedawno powróciła na tamtejszą scenę z niezwykłym duetem z Sergejem Cetkovicem „The Bar to Go”.

9. Lana & Aldo – Pogledaj u Nebo (muzyka i tekst: Lana Toković)

Grupa muzyczna Lana i Aldo, założona przez Lanę Toković, rozpoczęła pracę w 1983 roku. Wydała siedem muzycznych projektów dla wiodącej wytwórni płytowej, która ukazała się na 13 różnych nośnikach dźwięku. Grupa Lana i Aldo zajęła wysokie miejsce w kręgach muzycznych, szczególnie po dwóch solowych koncertach w Syndicate House i promocjach w hotelu Hajat, który został wydany w wersji VHS PGP RTS w 1997 roku.

10. Dženan Lončarević – Nema Suza (muzyka: Željko Vasić, tekst: Dragan Čolaković)

Dženan urodził się w Prijepolje. Muzyką zajmuje się od najmłodszych lat, i jest to jego wielka miłość oprócz śpiewu i gitary, który zaczął grać we wczesnym dzieciństwie. Jego pierwszy album, który osiągnął ogromną popularność „To No One” został opublikowany w 2007 roku. Trzykrotnie brał udział w festiwalu Budva, a już w 2007 roku zdobył nagrodę „Best Mediterranean Sound” z piosenką „Ti amo Andjelela”. Ma pięć albumów studyjnych i liczne single jak „Cvete zielony”, „Kropla w morzu” „Stąd do nieba”, „Good Night”, „Wiatr”.

11. Tina i Lola Amvon – Tvoje Oci (muzyka: Tina Amvon, tekst: Olgica Lola Amvon)

Tina Amvon jest producentem muzycznym, kompozytorem i nauczycielem muzyki. Urodziła się 8 sierpnia 1988 roku. Ma na swoim koncie poszczególne koncerty i spektakle w Szwecji i Francji – pierwsze spektakle i nagrania ich współczesnych kompozycji zostały już osiągnięte w gimnazjum. Pracowała nad produkcją popowych piosenek i spotów. Brała udział w dużej scenie „Brewaldhallen” jako przewodnik po programie festiwalu melodii.

Olga Lola Amvon urodziła się w Belgradzie 16 marca 1961 roku. rok. Mieszka i pracuje w Szwecji. Brała udział w konkursie „Złota Syrenka” w 1968 roku z piosenką „Wiosna nieba.” Ma doświadczenie, śpiewa ze znanymi pedagogami Mirko Souci i Zlatan Vaude (chór dziecięcy z radia i TV Belgrad). Występowała w „wWosną Belgradzie” z piosenką „To jeden rok” i wygrała pierwszą nagrodę.

12. Tamara Milanović – Reči nisu dovoljne  (muzyka: Marsel Sprunkel, tekst: Marsel Sprunkel, Gavrilo Milovanović)

Tamara Milanović jest znana szerszej publiczności w kraju od 2011 roku, kiedy ona i jej brat przyszli na finał pokazu „Mam talent”, a później w finale pierwszego sezonu „Iks Faktor” w 2014 roku. Po tym niesamowitym doświadczeniu Tamara potrzebowała przełomu, aby skoncentrować się na sobie i osiągnąć swoje cele. Przeprowadziła się do Doha (Katar), gdzie pracowała w agencji talentów, później w agencji zajmującej się organizacją różnych wydarzeń, a wtedy zajęła się profesjonalnym modelingiem. Pod koniec pobytu w Doha, przed powrotem do Serbii, poznała Marcela Sprunkela za pośrednictwem portali społecznościowych, po czym nawiązali współpracę, która trwa do dziś.

Spośród  powyższych  dwunastu piosenek, do finału przejdzie tylko połowa. Transmisję na kanałach RTS 1 i RTS Planet (a także w internecie) będzie można śledzić od 21:00.

Źródło: urovizija.rs, novosti.rs, rts.rs

Zdjęcie: EscChat

 

Exit mobile version