Serbski nadawca publiczny potwierdził organizację preselekcji narodowych wzorem ubiegłego roku. Będzie to zatem kolejna edycja widowiska „Beovizija”, które niedawno powróciło do telewizji po 9 latach przerwy.

W opublikowanych dziś zasadach możemy wyczytać, że utwory mogą zgłaszać kompozytorzy z całego świata, ale piosenka musi być wykonywana w jednym z oficjalnych języków Republiki Serbii. Nie może być ona opublikowana przed terminem preselekcji i nie może być z nich wycofana.

Kompozycje można nadsyłać do 1 listopada 2018 r. Po tej dacie wszystkie utwory, będą poddane ocenie specjalnej komisji, która wyłoni kandydatów biorących udział w finale narodowym. Dokładna jego data nie jest jeszcze znana. Zwycięzca zostanie wybrany zarówno przez profesjonalne jury, jak i głosy widzów w stosunku 50:50.

Jeśli żaden z utworów nie spełni oczekiwań, telewizja RTS zastrzega sobie prawo do odwołania preselekcji i dokonania wyboru artysty i piosenki wewnętrznie.

Zgłoszenia można nadsyłać na adres:

JMU, Radio-televizija Srbije

Zabavni program, Muzička redakcija

Takovska 10

11000 Beograd

“Za Pesmu Eurovizije 2019”

Beovizija po raz pierwszy odbyła się w 2003 roku, i z początku była jedynie etapem preselekcji, ponieważ do czasu istnienia wspólnej federacji Serbii i Czarnogóry utwory na Eurowizję były wybierane poprzez wspólny finał obu składowych państwa. Wyborom tym zawsze towarzyszyło sporo kontrowersji, a koniec końców żaden ze zwycięzców serbskich preselekcji nie stanął na eurowizyjnej scenie. Pierwszej której się to udało, była Marija Šerifović, która w 2007 roku wygrała cały Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem „Molitva”, będąc pierwszą reprezentantką samodzielnej Serbii w historii.

W maju 2018 r. Serbię reprezentował Sanja Ilić wraz z grupą Balkanika. Piosenka „Nova Deca” pomimo wcześniejszego spisania na straty przez zakłady bukmacherskie, zakwalifikowała się do Wielkiego Finału z 9. miejsca, by w nim znaleźć się na pozycji 19-tej – najniższej osiągniętej przez Serbię w finale kiedykolwiek. Był to jednakże powrót do walki o Grand Prix po półfinałowej eliminacji Tijany Bogicević rok wcześniej.

Źródło: escbubble.com, fot. esc-plus.com