To już pewne! Nie „żywy Ken”, a Serhat, uczestnik 61. Konkursu Piosenki Eurowizji ponownie zostanie przedstawicielem San Marino w tegorocznym konkursie.

Serhat, właściwie Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu, urodził się 24 października 1964 roku w Stambule. Jest on tureckim piosenkarzem, producentem muzycznym i prezenterem telewizyjnym. Od dzisiaj można oficjalnie nazywać go dwukrotnym reprezentantem San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji (2016 i 2019).

Karierę w branży telewizyjnej rozpoczął w 1994 roku, zakładając własną wytwórnię produkcyjną End Production. W tym samym roku wyprodukował i poprowadził teleturniej Riziko! (turecką wersję popularnego amerykańskiego quizu Jeopardy).

W 1997 roku zadebiutował jako piosenkarz po wydaniu singla Rüya-ben bir daha. Działając dalej jako producent i gospodarz programów telewizyjnych, kontynuował karierę poprzez premiery kolejnych piosenek: Total Disguise (duet z Heleną Paparizou) w 2004 roku, Chocolate Flavour w 2005 roku, I Was So Lonely, O No Never (Moscow-Istanbul) i Ja + ti (rosyjska wersja Total Disguise, wszystkie trzy piosenki w duecie z Tamarą Gwerdciteli) w 2008 roku oraz Je m’adore w 2014 roku.

Serhat pracował nad swoim nowym albumem, kiedy dostał zaproszenie od San Marino RTV na tegoroczny konkurs: San Marino jest zawsze w moim sercu, nasza przyjaźń trwa wiecznie, a Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 był prawdopodobnie jednym z najlepszych wspomnień w mojej karierze. Mam napięty harmonogram, decyzja nie zajęła mi wiele czasu, jestem dumny, że mogę reprezentować San Marino po raz drugi.

RTV San Marino podkreśla: Kiedy zaczęliśmy planować kolejną edycję ESC, zdaliśmy sobie sprawę, że ta edycja będzie naszym 10. udziałem, jest to „okrągła” liczba, ważny cel dla nas  i myśleliśmy, że powinniśmy świętować naszą rocznicę w Izraelu z kimś wyjątkowym. Byliśmy w stałym kontakcie z Serhatem w ciągu ostatnich dwóch lat, a teraz po 2016 roku, wierzymy, że Serhat będzie pełen interesujących pomysłów i jest właściwym wyborem w odpowiednim momencie.

Jego piosenka na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2019 zostanie opublikowana w późniejszym terminie.

Przypomnijmy, że w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji Serhat wystąpił w pierwszym półfinale z ósmym numerem startowym, zajmując ostatecznie 12. pozycję z 68 punktami na koncie. Wtedy jego propozycją konkursową był utwór I Didn’t Know.

San Marino – historia startów w Konkursie Piosenki Eurowizji

San Marino pojawiło się po raz pierwszy w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w Belgradzie. W latach 2009-2010 ten mały kraj miał przerwę, natomiast od roku 2011 występuje nieprzerwanie.

Najlepszym rezultatem tego państwa jest niewątpliwie wynik uzyskany podczas trzeciego  z rzędu udziału Valentiny Monetty (która reprezentowała ten kraj już czterokrotnie). Właśnie w 2014 roku podczas pierwszego półfinału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji usłyszeliśmy, że San Marino z utworem Maybe awansuje do finału. W sobotnim koncercie Valentina, występując z 25. numerem startowym, wywalczyła 24. pozycję z 14 punktami na koncie.

Z kolei ostatnim reprezentantem San Marino był duet Jessika feat. Jenifer Brening, które zwyciężyły w pierwszej (i jak dotąd jedynej) edycji sanmaryńskich selekcji. Wystąpiły one z czwartym numerem startowym podczas drugiego półfinału zeszłorocznej odsłony imprezy. Uzyskały 28 punktów, które uplasowały ostatecznie San Marino na siedemnastej, przedostatniej pozycji.

Czy Serhat powtórzy sukces Valenitny Monetty i tym razem awansuje do finału? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jednak należy pamiętać, że Serhat jest osobą pełną ciekawych pomysłów i jego występ może okazać się bardzo interesujący, zwłaszcza że będzie jubileuszowym dla tego kraju. A poniżej skrót wszystkich dziewięciu występów San Marino.

Źródło i zdjęcie: eurovision.tv