Telewizja TVE rozpoczęła przygotowania do narodowych preselekcji. Zgłoszenia do Objetivo Eurovisión potrwają do 27 listopada. Czy odświeżony format wyboru nowego reprezentanta Hiszpanii przyniesie upragniony sukces?

Preselekcje w Hiszpanii powoli nabierają tempa. Władze stacji TVE ogłosiły, że ponownie reprezentant kraju zostanie wyłoniony w drodze konkursu preselekcyjnego Objetivo Eurovisión, który odbędzie się w lutym.

Do koncertu finałowego zostaną zaproszeni młodzi artyści wyłonieni przez specjalnie powołaną komisję konkursową. Jeden finalista otrzyma złoty bilet od widzów, którzy będą mieli możliwość głosowania za pomocą specjalnej strony internetowej publicznego nadawcy. Decyzję o tym, kto zostanie kolejnym reprezentantem Hiszpanii w Konkursie Piosenki Eurowizji podejmą telewidzowie oraz panel ekspertów stosunkiem głosów 50/50.

Otwarte preselekcje

Telewizja TVE postanowiła wyjść na przeciw oczekiwaniom fanów oraz internatów i otworzyła możliwość internetowej rejestracji kandydatów. Dzięki większemu zaangażowaniu internautów władze nadawcy publicznego pokładają nadzieję na szerszą promocję konkursu oraz wyższy poziom nadsyłanych propozycji. Rejestracja internetowa zakończy się 27 listopada. Jednym z kluczowych punktów regulaminu jest otwartość na zagranicznych producentów oraz muzyków, którzy mogą zarejestrować utwór w całości po angielsku, co jest z pewnością ewenementem, gdyż Hiszpania była jednym z ostatnich krajów w eurowizyjnej stawce, dla której język ojczysty był najważniejszym elementem prezentacji w konkursie.

Na początku grudnia RTVE ogłosi 30 utworów, spośród których trójka najlepszych w głosowaniu internetowym przejdzie do kolejnego etapu – występu na żywo. W styczniu natomiast zostanie zorganizowany specjalny koncert, w trakcie którego zwycięzcy głosowania wystąpią na żywo przed międzynarodowym jury. O tym, kto dołączy do finałowej stawki Objetivo Eurovisión zadecydują wyłącznie telewidzowie – podobny schemat preselekcyjny organizowały Niemcy na przestrzeni ostatnich 6 lat.

Przypominamy, że Hiszpanię w tym roku reprezentowała wokalistka Barei, która szturmem podbiła serca nie tylko Hiszpanów, ale również fanów Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej utwór Say Yay był typowany do zwycięstwa w wydarzeniu, jednak – mimo ogromnego wsparcia fanów – ostatecznie Hiszpanka uplasowała się na 22. pozycji z dorobkiem 77 punktów.

Źródło: rtve.es

Zdjęcie: rtve.es

1 KOMENTARZ