W dniu dzisiejszym holenderski nadawca odpowiedzialny za wybór reprezentanta na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie, telewizja AVROTROS, przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych oficjalnalną informację o tym, że to żeńska formacja O’G3NE wyjedzie w maju na Ukrainę aby walczyć o zwycięstwo dla swojego kraju.

Już w miesiąc po zakończeniu Eurowizji w Sztokholmie prasa holenderska donosiła, że dziewczęta z O’G3NE były bardzo poważnie brane pod uwagę przez osoby z AVROTROS, jako potencjalne kandydatki na wyjazd do Kijowa. Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone przez nadawcę, zaś same zainteresowane chociaż wypowiadały się pozytywnie o Eurowizji i wyrażały gotowość aby podjąć się zadania reprezentowania Holandii w konkursie, nie otrzymały od AVROTROS żadnej propozycji. Przez cały okres od czerwca, aż do teraz wokalistki komentowały potencjalny wybór nadawcy publicznego w taki właśnie sposób. Można przypuszczać, że propozycję od AVROTROS artystki otrzymały już jakiś czas temu, ale nie chciano przekazać tej informacji przed wskazanym terminem, tj. na koniec października. Wtedy wówczas miało zostać ogłoszone nazwisko reprezentanta.

Wybór nadawcy nie spotkał się zatem z zaskoczeniem wśród fanów oraz lokalnych mediów. Co więcej prasa niderlandzka odnosi się pozytywnie do podjętej decyzji. O’G3NE są obecnie jednymi z najpopularniejszych zespołów w swojej ojczyźnie. Tworzą go trzy siostry – bliźniaczki Amy i Shelly oraz ich o rok starsza siostra Lisa. Eurowizyjna scena nie jest obca tym trzem utalentowany wokalistkom, które już w 2007 roku reprezentowały Holandię podczas Eurowizji Junior. Dziewczęta miały wówczas komfort występowania w swojej ojczyźnie, gdyż konkurs zorganizowany został w hali widowiskowej Ahoy w Rotterdamie.
Ich utwór Adem in, adem uit zajął ostatecznie 11 miejsce.

W 2014 roku artystki jako już dorosłe kobiety postanowiły przypomnieć o sobie, biorąc udział w przesłuchaniach w ciemno do holenderskiej edycji The Voice. Oczarowały swoimi głosami na tyle, że nie tylko dostały się do kolejnego etapu, ale wygrały cały program. Był to pierwszy przypadek kiedy trio sięgnęło po zwycięstwo w programie tego formatu.

Po zwycięstwie w The Voice of Holland kariera dziewczyn nabrała znacznego tempa. Dzięki udziałowi w kolejnym widowisku telewizyjnym De Beste Zangers van Nederland mogły ponownie zaprezentować swoje zdolności wokalne. Program ten przysłużył się zwiększeniu ich popolarności a interpretacje znanych utwórów w ich wykonaniu odnotowywały milionową liczbę wyśtwieleń na YouTube’ie. Pod koniec września ukazał się pierwszy studyjny album grupy zatytulowany We Got This. Jak podaje jeden z dzienników – Miejmy nadzieję, że tytuł płyty będzie adekwatny co do szans wokalistek w Kijowie.

O’G3NE są również drugim oficjalnym reprezentantem na Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie, którego poznaliśmy w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że tydzień temu przekazano informację, iż Hovig Demirdjian został wytypowany na przedstawiciela Cypru. Zarówno Holandia jak i Cypr wskazały zatem artystów, którzy wyjadą w przyszłym roku na Ukrainę ale nadal nie wiadomo jakie utwory zostaną przez nich wykonane. Z nieoficjalnych informacji otrzymanych przez fanclub artystek, premiera ich eurowizyjnej propozycji będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Jak oceniacie szanse O’G3NE w Kijowie? Czy siostrom uda się poprawić rezultat swojego poprzednika Douwe Boba, który podczas finału Eurowizji 2016 zajął 11 miejsce? Czy mają szansę na zwycięstwo o jakie otarli się The Common Linnets (ESC 2014), którzy w Kopenhadze wywalczyli drugie miejsce? O tym czy po dziesięciu latach od ostatniego występu na Eurowizji, O’G3NE będą mogły mówić o rocznicowym prezencie przekonamy się w maju.

Źródło: https://songfestival.be; http://esctoday.com
Zdjęcie: Robin Kamphuis