Reprezentanci Szwecji oraz Norwegii będą rywalizować o wejście do finału Konkursu Piosenki Eurowizji w oddzielnych półfinałach.

Na wniosek duńskiego nadawcy publicznego DR – organizatora przyszłorocznego konkursu – Grupa Referencyjna wyraziła zgodę na umieszczenie piosenek ze Szwecji i Norwegii w różnych półfinałach. Ma to zapewnić sprawiedliwy podział biletów. W ostatnich dniach w Genewie odbyło się losowanie. Szwecja weźmie udział w pierwszym półfinale, natomiast Norwegia wystąpi w drugim.

EBU wydłużyła także termin aplikowania do przyszłorocznego konkursu. Nie 22 listopada, ale 10 stycznia 2014 roku jest dniem ostatecznego przesyłania zgłoszeń. Wygląda na to, że determinacja EBU do zgromadzenia jak największej liczby uczestników jest duża. Przesunięcie terminu zgłoszeń to dodatkowy czas na znalezienie sponsorów dla nadawców, którzy nie wysyłają swoich reprezentantów ze względu na problemy finansowe. Nieoficjalnie mówi się, że m.in. Serbia i Bułgaria będą starać się wykorzystać ten czas na pozyskanie finansowania swojego ewentualnego występu. Na tę chwilę swój udział potwierdziło 37 krajów. Oznacza to, że pod względem ilości reprezentacji , przyszłoroczny konkurs może być jednym z najmniejszych w ostatnich latach. W dalszym ciągu nie jest znana decyzja Telewizji Polskiej.

Źródło: eurovision.com, oikotimes.com, fot.escdaily.com