Eurowizja 2021: Ana Soklič, fot. Bojan Simončič

Słoweński nadawca publiczny RTVSLO poinformował wczoraj, że Ana Soklič – zwyciężczyni EMA 2020 – będzie reprezentowała swój kraj podczas następnego Konkursu Piosenki Eurowizji. Oznacza to, że za rok po raz drugi w historii ten alpejski kraj nie zorganizuje tradycyjnych eliminacji, poprzez które wyłaniał utwory na majowe widowisko.

Informacja o tym, że Słowenia nie rezygnuje z Any Soklič została podana podczas programu Pesem Evrovizije: Najboljših 25, który wyemitowano godzinę przed koncertem Światło dla Europy (Eurovision: Europe Shine a Light). Wokalistka była jednym z gości prowadzącego program Nejca Šmita. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób zostanie wybrany przyszłoroczny utwór. Informacja o tym ma się pojawić w najbliższych tygodniach.

https://www.instagram.com/p/CAQmW3IH6ib/?utm_source=ig_web_copy_link

Kim jest Ana Soklič?

Ana Soklič to słoweńska piosenkarka wykonująca przede wszystkim utwory jazzowe, soulowe i bluesowe. Jej nauczycielką śpiewu była dwukrotna reprezentantka Słowenii na Eurowizji Darja Švajger (7. miejsce w 1995 r. z utworem Prisluhni mi; 11. miejsce w 1999 r. z kompozycją For a Thousand Years). W 2012 r. wzięła udział w pierwszej edycji programu X-Factor, natomiast rok temu wystąpiła na festiwalu Slovenska popevka z piosenką Temni svet. Utwór zapewnił wokalistce nagrodę za najlepszą piosenkę oraz najlepszą interpretację.

ANA SOKLIČ WYGRYWA EMA 2020 I ZOSTAJE REPREZENTANTKĄ SŁOWENII NA EUROWIZJI W ROTTERDAMIE

W swojej karierze dwukrotnie starała się o wyjazd na Eurowizję jako członkini zespołu Diona Dimm. W 2004 r. z utworem If You zajęła ósme miejsce, zaś w 2007 r. z kompozycją zatytułowaną Oče nie udało jej się przebrnąć półfinału.

Podczas rozmowy z prowadzącym Ana stwierdziła, że jest bardzo szczęśliwa i gotowa do dalszej pracy:

Jestem bardzo zaszczycona i szczęśliwa. Dam z siebie wszystko. Mam dużo pracy do zrobienia. To poczucie wielkiej odpowiedzialności wobec siebie i Słowenii, aby reprezentować kraj w jak najlepszy sposób. Dziękuję wszechświatowi za tę okazję.

https://www.instagram.com/p/CAQoLPmF1Wr/?utm_source=ig_web_copy_link

Słowenia jest osiemnastym krajem, który potwierdza, że nie zmieni swojego reprezentanta na przyszłorocznym konkursie w Holandii.

Najboljših 25, czyli wybieramy najlepszą słoweńską piosenkę na Eurowizji

W związku z odwołaniem konkursu w Rotterdamie ze względu na pandemię COVID-19 RTVSLO przygotowało dla fanów Eurowizji niespodziankę. Od 27 kwietnia do 2 maja mogli oni głosować za pośrednictwem Facebooka, Instagrama lub strony internetowej nadawcy na najlepszą słoweńską propozycję w historii. Wyniki poznaliśmy wczoraj podczas specjalnego programu, którego gospodarzem był prezenter radiowy i telewizyjny Nejc Šmit.

Łącznie w plebiscycie oddano 30 793 głosy. Za najlepszy utwór głosujący uznali No One, z którym Maja Keuc reprezentowała Słowenię w 2011 roku. Wokalistka zajęła wtedy 13. miejsce. Należy jednak wspomnieć, że kompozycja zdobyła bardzo duże uznanie wśród jurorów (pierwsze miejsce w półfinale i czwarte w finale).

Maja na antenie podziękowała za wygraną oraz wróciła wspomnieniami do tamtej Eurowizji:

Dziękuję za wszystkie głosy. Wszyscy wiemy, że była to zabawa (Najboljših 25 – przyp. red.), a nie poważna konkurencja. W każdym razie dziękuję za wszystkie głosy, to wiele dla mnie znaczy, zwłaszcza w tej chwili. Dziękuję również mojemu zespołowi, który stał za mną i z którym stworzyliśmy tę piosenkę. Kocham was i jeszcze raz dziękuję.

Na koniec piosenkarka występująca obecnie pod pseudonimem Amaya zaprezentowała swój najnowszy singiel zatytułowany Trust Issues.

Drugie miejsce w plebiscycie przypadło grupie drag queen Sestre, która z utworem Samo ljubezen w 2002 r. wywalczyła 13. miejsce. Podium uzupełnił duet Maraaya i ich Here for You (14. miejsce w 2015 r.).

Ubiegłoroczni reprezentanci – duet zalagasper – uplasował się na piątym miejscu. Z kolei zdobywczynie najlepszych pozycji w historii Słowenii na Eurowizji zajęły dopiero czwarte (Nuša Derenda – Energy) i dziewiąte miejsce (Darja Švajger – Prisluhni mi). Utwór Voda, z którym Ana Soklič miała wystąpić w Rotterdamie, nie został ujęty w głosowaniu.

Gośćmi Najboljših 25 byli również: Lea Sirk, Zala Kralj i Gašper Šantl. Do komentowania zaproszono natomiast między innymi Raiven czy Alenkę Godec.

Najboljših 25: Gdzie obejrzeć?

Pełne wyniki Najboljših 25 oraz cały program możecie zobaczyć na stronie internetowej słoweńskiego nadawcy publicznego.

Źródła: eurovoix.com, evrovizija.com, facebook.com, instagram.com, rtvslo.si

4 KOMENTARZE

  1. […] Nazywana słoweńską Christiną Aguilerą, choć sama nie uznaje tego porównania. W 2011 r. Maja Keuc wykonując No one wprowadziła swoją ojczyznę do finału po trzech latach nieobecności i zajęła w nim trzynaste miejsce, co po okresie rozczarowań uznano za bardzo dobry wynik. Po opublikowaniu głosów jurorów i telewidzów okazało się, że spora w tym zasługa tych pierwszych. Według nich No one było najlepszą propozycją w drugim półfinale, zaś w finale umieścili ją na wysokim, czwartym miejscu. Widzowie byli jednak mniej łaskawi i sklasyfikowali Maję odpowiednio na siódmym i dwudziestym drugim miejscu. Nie zmienia to faktu, że w Słowenii piosenka stała się ogromnym hitem, docierając do pierwszego miejsca najczęściej odtwarzanych utworów. Ostatnio natomiast uznana została w plebiscycie Najboljših 25 za najlepszą w historii startów tego kraju na Eurowizji, o czym pisaliśmy tutaj. […]