Źródło: rtvslo.si

W sobotni wieczór odbędzie się finał EMA 2020, czyli słoweńskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Dwanaścioro uczestników będzie rywalizowało o możliwość wyjazdu w maju do Rotterdamu i reprezentowanie swojego kraju na największym muzycznym widowisku na świecie. Kto z nich ma największe szanse na wygraną?

Słoweński nadawca krajowy (RTVSLO) już po raz dwudziesty piąty organizuje preselekcje, których celem jest wybór reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród ponad siedemdziesięciu zgłoszeń komisja jurorska (Raiven, Mojca Menart, Jernej Vene) wybrała dziesięć utworów, zaś pozostałe dwa otrzymały miejsce poprzez wygranie EMA FREŠ, czyli specjalnego formatu dla młodych artystów. Finał EMA 2020 odbędzie się 22 lutego 2020 r. o godz. 20 i będzie transmitowany przez pierwszy program RTVSLO (TV SLO 1). Widowisko będzie można śledzić również tutaj.

Finaliści EMA 2020

Wykonawcy zaprezentują się w następującej kolejności:

 1. Simon VadnjalNisi sam (muzyka: Kevin Koradin, Clifford Goilo; słowa: Simon Vadnjal)
 2. SaškaŠe kar lovim tvoj nasmeh (muzyka: Jure Skaza, Matic Mlakar; słowa: Jure Skaza, Matic Mlakar)
 3. Gaja PrestorVerjamem vase (muzyka: Žan Serčič; słowa: Žan Serčič, Gaja Prestor)
 4. Ana SokličVoda (muzyka: Ana Soklič, Bojan Simončič; słowa: Ana Soklič)
 5. InmateThe Salt (muzyka: Andrej Bezjak, Marko Duplišak, Miha Oblišar, Jure Grudnik; słowa: Andrej Bezjak, Marko Duplišak)
 6. Manca BerlecVečnost (muzyka: Patrik Šimenc, Manca Berlec; słowa: Manca Berlec)
 7. Tinkara KovačForever (muzyka: Aleš Klinar; słowa: Anja Rupel)
 8. Božidar Wolfand – WolfMaybe Someday (muzyka: Grigor Koprov; słowa: Božidar Wolfand Wolf, Helena B. Wolfand)
 9. Parvani VioletCupid (muzyka: Veronika Steiner, Anže Zaveršnik, Aljaž Šumej, Florjan Ajdnik, Jaka Jeršič, Anže Lečnik; słowa: Veronika Steiner)
 10. Klara JazbecStop the World (muzyka: Ed Fisher; słowa: Ani Cordero, Klara Jazbec)
 11. ImsetFemme Fatale (muzyka: Jaka Peterka, Dejan Macura, Blaž Horvat, Jaka Ažman, Matej Pečaver; słowa: Rok Lunaček)
 12. Lina KuduzovićMan Like U (muzyka: Lina Kuduzović; słowa: Lina Kuduzović)

FINAŁ EMA FREŠ – ZNAMY WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW STARAJĄCYCH SIĘ O WYJAZD DO ROTTERDAMU

Co wiemy o uczestnikach?

Simon Vadnjal

Swoją muzyczną przygodę rozpoczął od gry na gitarze; potem przyszedł czas na pierwszy zespół – Superlizo. Jest muzycznym samoukiem. Przez osiem lat pracował w RTV Slovenija jako dziennikarz. W 2015 r. wziął udział w drugim sezonie słoweńskiej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo. Obecnie jest częścią zespołu CoverLover, ale występuje również solowo, czego przykładem jest wydany w 2018 r. singiel zatytułowany Bim Bam Bom.

Saška

Właściwie Saša Matajič. Do finału dostała się poprzez EMA FREŠ, czyli specjalny format dla początkujących artystów. Kształciła się w zakresie śpiewu i gry na skrzypcach. Następnie wspierała wokalnie podczas występów między innymi Ninę Pušlar czy Nušę Derendę. W zaciszu domowym tworzy utwory pop-rockowe z elementami soulu.

Gaja Prestor

W wieku 12 lat Gaja została członkiem muzycznej grupy pod kierownictwem Marjana Hvali, w związku z czym miała okazję występować z koncertami na terenie całego kraju. Bezskutecznie starała się o możliwość reprezentowania Słowenii na Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2014 r. Cztery lata później wraz z Žanem Serčičem opublikowała utwór Nazaj, który stał się radiowym przebojem. Z zawodu jest technikiem kosmetycznym.

Ana Soklič

Śpiewu uczyła ją między innymi Darja Švajger. Często koncertuje z orkiestrą symfoniczną, a na swoim koncie ma również gościnne występy z Harlem Gospel Choir. Dwukrotnie starała się o wyjazd na Eurowizję jako członkini zespołu Diona Dimm. W 2004 r. z utworem If You zajęła ósme miejsce w finale preselekcji, zaś w 2007 r. z kompozycją zatytułowaną Oče nie udało jej się przebrnąć półfinału.

Inmate

Swoich sił próbowali już w zeszłym roku z utworem Atma. Ostatecznie zajęli siódme miejsce. Często koncertują w Niemczech, Austrii i we Włoszech. Czterokrotnie wystąpili na Metaldays – najsłynniejszym festiwalu muzyki heavymetalowej w Słowenii (dawniej znanym pod nazwą Metalcamp).

Manca Berlec

Jest multiinstrumentalistką. Gra na gitarze, harmonijce diatonicznej, fortepianie, ukulele oraz perkusji. Oprócz tego pisze i komponuje utwory. Już w liceum wraz ze swoim zespołem Me3 pojawiła się w rozgłośni radiowej RTVSlo. W 2014 r. wzięła udział w czwartej odsłonie słoweńskiego Mam Talent!, jednakże rozpoznawalność uzyskała po wydaniu utworu Sama. Na swoim koncie ma również debiutancki album zatytułowany Gola.

Tinkara Kovač

W 1997 r. wydała pierwszy singiel zatytułowany Veter z juga. Koncertuje nie tylko w Słowenii, ale i we Włoszech, Chorwacji czy Austrii, a w swoim repertuarze ma również piosenki w języku włoskim. Występowała na jednej scenie z Ianem Andersonem oraz Robertem Plantem.

W 2014 r. z utworem Spet/Round and Round, skomponowanym i napisanym między innymi przez Raaya i Hannah Mancini, wygrała słoweńskie preselekcje. Podczas koncertu Eurowizji w Kopenhadze wprowadziła swój kraj do finału po dwóch latach nieobecności; tam zajęła jednak odległe 25. miejsce. Wcześniej próbowała swoich sił w krajowych preselekcjach trzykrotnie (1997, 1999, 2001). Najbliżej wyjazdu była w 1999 r., gdy z kompozycją Zakaj zajęła drugie miejsce.

Na 39. Festiwalu Melodii Morza i Słońca otrzymała główną nagrodę za utwór Bodi z mano do konca. Na marzec planuje wydanie nowego albumu. Będzie to składanka jej największych przebojów wraz z dwoma premierowymi utworami.

Božidar Wolfand – Wolf

Božidar Wolfand – Wolf w szkole muzycznej uczył się gry na flecie i klarnecie. W 1974 r. założył swój pierwszy zespół, w którym był perkusistą. W 1984 r. wraz z grupą Rendez-vous starał się o wyjazd na Eurowizję w Luksemburgu. Piosenka O ne cheri była uważana za faworyta jugosłowiańskich preselekcji, lecz w ostateczności zajęła trzecie miejsce. W tym samym roku rozpoczął karierę solową. W 1986 r. ponownie zgłosił chęć reprezentowania Jugosławii na Eurowizji, jednakże tym razem musiał uznać wyższość Doris Dragović.

Parvani Violet

Grupa sześciu młodych muzyków, która z utworem Cupid przebrnęła przez EMA FREŠ i dzięki temu może zaprezentować nam się w głównym finale. Poznali się w Gimnazije Celje i tam też rozpoczęła się ich współpraca – początkowo w grupie The Šlagers, wykonującej pop, funk i jazz.

Klara Jazbec

Popularność odniosła dzięki utworowi Milijon in ena, do którego teledysk obejrzało ponad 2,5 mln osób. Był to drugi najczęściej odtwarzany słoweński utwór w rozgłośniach radiowych w 2017 r. Rok wcześniej wzięła udział w szóstej odsłonie słoweńskiego Mam Talent! Na swoim koncie ma również współpracę z Raayem, który pomagał jej przy tworzeniu debiutanckiej płyty. Jej premiera zaplanowana jest na ten rok.

Imset

Rok 2018 był dla nich przełomowym. Wtedy to podpisali kontrakt z wytwórnią Nika Records oraz otrzymali nagrodę SAZAS dla najlepszego zespołu. Następnie wydali debiutancki album zatytułowany Persona, na którym gościnnie wystąpiła Alya. W ubiegłym roku koncertowali również w Chorwacji oraz dwa razy wystąpili jako support przed występem Dire Straits.

Lina Kuduzović

Mając niespełna osiem lat wygrała pierwszą edycję Slovenija ima talent (Mam Talent!), wykonując w finale The Power of Love z repertuaru Jennifer Rush. W 2015 r. została reprezentantką na Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Sofii, gdzie z piosenką Prva ljubezen zajęła trzecie miejsce. W 2015 r. dotarła do finału trzeciej edycji szwajcarskiego Mam Talent!, zaś dwa lata później pojawiła się w niemieckim The Voice Kids, gdzie również zakwalifikowała się do ostatniego etapu. Teraz przyszedł czas na podbicie dorosłej Eurowizji.

Faworyci

Wśród głównych pretendentów do wygranej wymieniane są przede wszystkim trzy panie. Największe szanse daje się Linie Kuduzović. Utwór Man Like U został w całości stworzony przez artystkę. Kuduzović może liczyć przede wszystkim na ogromne wsparcie fanów. Jej instagramowy profil obserwuje prawie 45 tysięcy osób.

Jako jej główną konkurentkę wskazuje się Gaję Prestor z kompozycją Verjamem vase oraz Klarę Jazbec z piosenką Stop the World.

W jaki sposób zostaną wybrani zwycięzcy?

Trzyosobowe jury wybierze dwoje uczestników, którzy tego samego dnia powalczą już tylko o głosy widzów. Laureat otrzyma prawo reprezentowania Słowenii na Eurowizji w Rotterdamie.

Finał poprowadzi Klemen Slakonja, a gośćmi specjalnymi będą ubiegłoroczni zwycięzcy EMY – Zala Kralj i Gašper Šantl.

Źródło: rtvslo.si