Ana Soklič, fot. Bojan Simončič

Przed chwilą zakończył się finał słoweńskich preselekcji EMA 2020. Decyzją jurorów oraz widzów reprezentantką kraju na Eurowizji w Holandii została Ana Soklič z utworem Voda, pokonując w bezpośrednim starciu faworyzowaną Linę Kuduzović.

Do tej pory mogliśmy w całości usłyszeć dwa utwory z konkursowej stawki (zwycięzcy EMY FREŠ). Pozostałe dziesięć miało swoją premierę dopiero podczas finału. Wcześniej natomiast posiłkowaliśmy się tylko fragmentami udostępnionymi przez słoweńskie radio Val 202. Po zaprezentowaniu wszystkich piosenek decyzją jury do ścisłego finału dostały się Ana Soklič oraz Lina Kuduzović. Ostatecznie głosami widzów do Rotterdamu pojedzie Ana Soklič z utworem Voda (muzyka: Ana Soklič, Bojan Simončič; słowa: Ana Soklič).

Kim jest Ana Soklič?

Ana Soklič to słoweńska piosenkarka wykonująca przede wszystkim utwory jazzowe, soulowe i bluesowe. Jej nauczycielką śpiewu była dwukrotna reprezentantka Słowenii na Eurowizji Darja Švajger (7. miejsce w 1995 r. z utworem Prisluhni mi; 11. miejsce w 1999 r. z kompozycją For a Thousand Years). Dwa lata temu przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie poszerzała swoją wiedzę muzyczną w takich gatunkach jak gospel czy R’n’B.

W 2019 r. wystąpiła na festiwalu Slovenska popevka z piosenką Temni svet. Po zsumowaniu głosów widzów zajęła dopiero dziesiąte miejsce, jednakże profesjonalne jury było odmiennego zdania i przyznało wokalistce nagrodę za najlepszą piosenkę oraz najlepszą interpretację. Soklič często koncertuje z orkiestrą symfoniczną, a na swoim koncie ma również gościnne występy z Harlem Gospel Choir. Jak podkreśla, na scenie skupia się przede wszystkim na warstwie emocjonalnej i oddziaływaniu śpiewem wobec odbiorcy.

W swojej karierze dwukrotnie starała się o wyjazd na Eurowizję jako członkini zespołu Diona Dimm. W 2004 r. z utworem If You zajęła ósme miejsce, zaś w 2007 r. z kompozycją zatytułowaną Oče nie udało jej się przebrnąć półfinału.

CO SŁOWEŃSKIE PRESELEKCJE PRZYNIOSŁY EUROWIZYJNEMU ŚWIATU NA PRZESTRZENI LAT?

Historia Słowenii na Eurowizji

Słowenia zadebiutowała w konkursie jako niepodległe państwo w 1993 r. Od początku reprezentanci wybierani byli poprzez preselekcje o nazwie Evrovizijska Melodija (EMA). Tylko raz RTVSLO zdecydowało się na wybór wewnętrzny (2013 r.), jednak po tym jak Hannah Mancini zajęła ostatnie miejsce w półfinale, postanowiono powrócić do sprawdzonego sposobu. Najlepszy rezultat kraju to siódme miejsce w 1995 (Darja ŠvajgerPrisluhni mi) i 2001 r. (Nuša DerendaEnergy). W zeszłym roku reprezentantami byli Zala Kralj i Gašper Šantl z utworem Sebi. Po weryfikacji wyników duet ostatecznie zajął 15. miejsce.

Czy Ana Soklič będzie w stanie osiągnąć najlepszy rezultat w historii słoweńskich startów? Przekonamy się o tym już za niecałe trzy miesiące. Wokalistka zaprezentuje się na eurowizyjnej scenie 12 maja 2020 r. w pierwszej połowie pierwszego półfinału.

Źródło: rtvslo.si