źródło: rtvslo.si RTV Slovenija

Już w sobotę, 16 lutego o godz. 20:00, odbędzie się kolejna edycja słoweńskich preselekcji – EMA 2019. Na chwilę przed tym wydarzeniem warto pochylić się nad sylwetkami tegorocznych uczestników, a także przesłuchać opublikowanych fragmentów ich eurowizyjnych propozycji.

Śladami preselekcji: słoweńska EMA – co przyniosła eurowizyjnemu światu na przestrzeni lat?

Opisy artystów uporządkowane są zgodnie z kolejnością startową finału selekcji.

  1. Kim – Rhythm Back To You (muzyka i słowa: Maraaya, Jimmy Jansson, Samuel Waermö, Art Hunter)

Kim Begovič ma 18 lat, ale mimo młodego wieku jest już dość doświadczoną piosenkarką. Miała okazję trenować swój wokal pod okiem słynnego, londyńskiego trenera, Joshua Alamu, jak również brać udział w warsztatach komponowania piosenek na Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych. Krajowej publiczności znana jest przede wszystkim dzięki słoweńskiemu filmowi Vloga za Emo, do którego nagrała trzy utwory, w tym jeden główny promujący te produkcję. Utwór Rhythm Back To You jest wynikiem kolaboracji tandemu produkcyjnego Maraaya (ESC 2015) i szwedzkiego producenta Jimmy’ego Janssona – odpowiedzialnego za wiele propozycji uczestniczących w szwedzkim Melodifestivalen w ostatnich latach (a w tym roku, np. za Tempo Margaret i Hold You Hanny Ferm i LIAMOO)

2. Renata Mohorič – Three Bridges (muzyka i słowa: Grigor Koprov, Stiko Per Larsson)

Renata rozpoczęła swoją karierę w pop-rockowym zespole I.C.E. Nie była w nim jedynie wokalistką, ale także autorką tekstów i współautorką muzyki. Od założenia grupy w 2005 roku, przez ponad dekadę, udało im się wylansować wiele radiowych przebojów. Ma ona na swoim koncie dwa albumy, a także wcześniejsze doświadczenie w eurowizyjnych selekcjach, ponieważ w 2015 roku brali udział w EMA z utworem Vse mogoče. W tym roku za magię utworu Three Bridges odpowiada nie tylko silny głos „z pazurem” Renaty, ale również znany macedoński kompozytor Grigor Koprov oraz twórca tekstu – Stiko Per Larsson, szwedzki muzyk, kojarzony ze startu w jednym z półfinałów ubiegłorocznego Melodifestivalen.

3. René – Ne poveš (muzyka i słowa: Jean Markič)

René Markič ma 20 lat i pierwsze kroki w muzyce zaczął stawiać jako dziecko, wygrywając w wieku 10 lat festiwal piosenki dziecięcej Brinjevka. Po ukończeniu szkoły muzycznej zyskał jeszcze większą popularność, wydając w 2018 roku singiel En pogled i startując w konkursie Slovenska popevka z utworem Naprej. Autorem propozycji piosenkarza jest głównie jego brat, Jean Markič. Rodzeństwo noszące francuskojęzyczne imiona chce tym razem podbić EMA, prezentując świeże, taneczne rytmy z gatunków: pop i R’n’B.

4. Fed Horses – Ti ne poznaš konjev (muzyka i słowa: Jure Mihevc, Urša Mihevc)

Jest to alternatywny zespół country założony w 2014 roku. Mimo tego, często wpasowują się w trendy radiowe, dzięki czemu są dość dobrze znani słoweńskim słuchaczom. Muzycy inspirują się ponadto nurtem indie pop. Sami są autorami własnych singli, a ostatnio promują głównie swoją debiutancką EP-kę Sinner.

5. Ula Ložar – Fridays (muzyka i słowa: Maraaya, Anej Piletič, Charlie Mason)

Ula zapisała się na kartach słoweńskiej eurowizyjnej historii jako pierwsza reprezentantka kraju na Eurowizji dla Dzieci w 2014 roku. Przez ten czas jej głos znacznie dojrzał, zaczęła interesować się jazzem i soulem i czekała aż osiągnie „magiczne” 16 lat, by móc wziąć udział w EMA. Ložar już od ponad dziewięciu lat uczęszcza do szkoły muzycznej, zdobywała nagrody zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych festiwalach. Za piosenką Uli stoją dobrze wszystkim znani Maraaya, Anej Piletič, jeden z braci BQL, wygrywających w głosowaniu widzów w ostatnich dwóch edycjach selekcji, a także Charlie Mason, autor nie tylko Here For You (ESC 2015), ale również Rise Like a Phoenix – zwycięskiego utworu Conchity Wurst z Konkursu Piosenki Eurowizji 2014. Fridays jest typową, młodzieżową kompozycją opowiadającą o chwili dla siebie, o piątku jako dniu, kiedy chcemy się odciąć od jakiejkolwiek rutyny, nawet tej miłosnej.

6. Lumberjack – Lepote dna (muzyka i słowa: Drago Popovič, Jaka Novak, Robi Glač, Blaž Kuster, David Podgornik, Rok Ahačevčič)

Grupa „drwali” składa się z pięciu młodych chłopaków uwielbiających rock’n’roll. Ich rytmiczne utwory i młodzieńczy entuzjazm otworzyły im drogę na wiele scen, w tym oczywiście na tę tegorocznej EMA. Ostatni rok przyniósł muzykom same sukcesy – dołączyli do wytwórni Nika, wydali swoją pierwszą EP-kę, a następnie debiutancki album Brez nadzora brez morale. Najbardziej znanym singlem z tego krążka jest utwór Kralj.

7. Okustični – Metulji plešejo (muzyka i słowa: Mate Bro, Karin Zemljič)

Za projekt ten odpowiadają trzy osoby. Matej Brodar wcześniej udzielał się w grupach muzycznych Magnifico, Bro czy Da Phenomena, eksperymentował z muzyką jamajską i tworzył kompozuycje do reklam telewizyjnych. Karin Zemljič ukończyła studium jazzowe w Klagenfurcie, towarzyszyła ManuElli i Lei Sirk jako chórzystka podczas Eurowizji, występowała w telewizyjnym zespole Funkcognito oraz nagrała album z międzynarodowym zespołem Flozell. Jadranka Juras zaczęła swoją przygodę z jazzem po wcześniejszych sukcesach jako wokalistka popowa.

8. INMATE – Atma (muzyka i słowa: Andrej Bezjak, Marko Duplišak, Jure Grudnik, Miha Oblišar)

INMATE to heavymetalowy zespół, w skład którego wchodzą: Jure Grudnik (bębny), Miha Oblišar (basy), David Vodopivec (gitara), Marko Duplišak (wokal), Andrej Bezjak (gitara). Grupa najbardziej uwielbia występy na żywo i kontakt z liczną publicznością. Odbywali trasy koncertowe nie tylko w Słowenii, ale również i w Niemczech, Austrii, Włoszech i Chorwacji, gdzie mieli okazję spotkać na swojej drodze wiele grup grających ten sam rodzaj muzyki. Do tej pory wydali dwa albumy: Free at last (2012) i Tree of life (2015).

9. Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi (muzyka i słowa: Zala Kralj, Gašper Šantl)

Wspólna twórczość duetu rozpoczęła się latem 2017 roku od wydania singla Valovi, który zdobył radiową nagrodę dla najlepszej słoweńskiej piosenki roku. Wcześniej Zala nagrywała swoje amatorskie covery, publikując je na YouTube’ie bądź Instagramie i próbując swoich sił w pisaniu tekstów. Gašper zaś od zawsze interesował się gitarą i produkcją muzyczną. Po ukończeniu liceum wybrał się w samotną podróż po Europie… rowerem. W Pradze nawiązał m.in. kontakty z wytwórnią, gdzie pracował następnie przez dwa lata, a na zachodnim wybrzeżu Francji czerpał inspiracje, dzięki czemu powstał tekst wspomnianego już Valovi. Para poznała się dzięki przyjacielowi Gašpra, Židze, który pokazał chłopakowi nagrania Zali na Instagramie. Dziś to właśnie on wspólnie z nimi nagrywa ich teledyski.

10. Raiven – Kaos (muzyka i słowa: Sara Briški Cirman, July Jones, Lazy Joe, Peter Khoo, Alba)

Raiven (Sara Briški Cirman) ma 22 lata, a śpiewać zaczęła już w wieku czterech lat. Staranne wykształcenie zdobyła jako nastolatka m.in. w konserwatorium Muzyki i Baletu w Mariborze, kształcąc się z gry na harfie, śpiewu jazzowego i operowego. Następnie postanowiła studiować na Akademii Muzycznej w Lublanie, gdzie uzyskała dyplomy ze wszystkich tych kierunków. Publicznie zaistniała po raz pierwszy w 2014 roku, rozpoczynając współpracę z takimi twórcami jak Tadej Košir i Jernej Kržič, którzy oprócz jej selekcyjnych hitów skomponowali także single Jadra czy Bežim. W 2017 roku ukazał się jej debiutancki album Magenta. Jesienią 2018 roku, w celu kontynuowania nauki, wyjechała do Londynu. Wydała również singiel Nisem kriva, a także zaczęła przygodę z aktorstwem, grając na deskach teatru w Novej Goricy. Pierwszy raz wzięła udział w EMA w 2016 roku, podczas której w superfinale zdobyła za utwór Črno bel zaledwie 123 głosy mniej niż zwyciężczyni, ManuElla. Rok później z Zažarim była trzecia, a w 2018 roku współprowadziła selekcje.

Źródło: rtvslo.si, wikipedia, własne