Telewizja RTV SLO potwierdza organizację preselekcji narodowych EMA 2015 które wybiorą 21. reprezentanta Słowenii na Eurowizję. 

Zarząd telewizji słoweńskiej RTV SLO zdecydował, że zorganizowane będą preselekcje narodowe o tradycyjnej nazwie EMA (skrót od „Evrovizijska Melodija”), a format będzie podobny do tego z 2011 roku, gdy reprezentantką kraju została Maja Keuc. W finale wystartuje maks. 12 kandydatów, a głosowanie podzielone będzie na dwie tury – w pierwszej wybrana zostanie najlepsza dwójka, w drugiej ostateczny zwycięzca. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 21 grudnia, jednak tylko maks. sześć utworów z tej puli zakwalifikuje się do finału. Pozostałą część stawki wypełnią artyści do których RTV SLO wystosuje specjalne zaproszenia.

Nie znamy jeszcze daty finału, ale wiemy, że w pierwszej turze głosowania o wynikach decydować będzie tylko jury które wyłoni dwóch superfinalistów. W drugiej rundzie odbędzie się televoting i to tylko widzowie zdecydują o tym, kto reprezentować będzie Słowenię w Wiedniu. Swoje propozycje kompozytorzy i wokaliści wysyłać mogą bezpośrednio za pomocą formularza na oficjalnej stronie nadawcy.

Słowenia zadebiutowała na Eurowizji w 1993 roku, kiedy to wygrała specjalną rundę kwalifikacyjną. Ten mały kraj nie może się jednak pochwalić wieloma sukcesami. Najlepszym rezultatem jest 7. miejsce zdobyte przez Darję Svajger w 1995 roku i Nusę Derendę siedem lat później. Od czasu wprowadzenia półfinałów Słowenia aż osiem razy była eliminowana, a gdy już udało jej się przebić do finału, nie mieściła się w czołówce. Największym sukcesem jest 13. miejsce Maji Keuc w 2011. Wokalistka zajęła wtedy 3. miejsce w swoim półfinale pokonując m.in. Dino Merlina z Bośni, Mikę Newton z Ukrainy czy braci Jedward z Irlandii. Przypomnijmy sobie preselekcyjny wystep Maji:

W 2014 roku kraj reprezentowała wokalistka i flecistka Tinkara Kovac. Jej utwór „Round and Round” zajął 25. miejsce w finale. W półfinale Polacy dali mu 3 punkty, w finale już nic. Słoweńcy przekazali piosence „My Słowianie” 5 punktów w półfinale i 1 punkt w finale.

Źródło: RTV SLO, inf. własne, fot.:24ur (Tinkara Kovac)

 

1 KOMENTARZ