Lea Sirk w Green Roomie podczas finału (fot. Eurovision.tv)
Lea Sirk w Green Roomie podczas finału (fot. Eurovision.tv)

Niespodziewanym okazał się awans Lei Sirk do wielkiego finału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie – jak zareagowały na to lokalne media oraz jakie plany na następne miesiące ma wspomniana artystka?

Lea Sirk  z utworem pt. „Hvala, ne!” wbrew przewidywaniom bukmacherów awansowała do finału Eurowizji 2018, w którym udało jej się zdobyć 22 miejsce i 64 punkty (w tym 41 od jurorów). W półfinale wokalistka awansowała z 8 miejsca ze 132 punktami na koncie (warto wspomnieć, że i u widzów i u jurorów uplasowała się na 9 pozycji). Do sukcesu na pewno przyczynił się dynamiczny występ z zaskakującą pauzą w trakcie prezentacji.

Artystka wyznała, że liczyła na lepszy rezultat, ale też nie jest zawiedziona biorąc pod uwagę piosenki, które znajdowały się w stawce finałowej. Dodała również, że na pierwszym miejscu nie postawiłaby propozycji z Izraela (zwycięski utwór „Toy” Netty).

Lea Sirk po powrocie z Lizbony (fot. RTVSLO)
Lea Sirk po powrocie z Lizbony (fot. RTVSLO)

Po powrocie z Lizbony reprezentantkę Słowenii powitało liczne grono fanów, a jak uzyskany wynik przełożył się na wyniki oglądalności w kraju? Pierwszy półfinał zgromadził przed odbiornikami telewizyjnymi 81 400 widzów co stanowiło 13% udziału w rynku w danym czasie. Drugi półfinał z udziałem Lei Sirk zgromadził, aż 141 300 osób co dało słoweńskiemu nadawcy udział w rynku na poziomie 21%. W trakcie występu reprezentantki Słowenii widownia wzrosła aż do 233 800 widzów! Najważniejszy etap, czyli finał, śledziło około 233 800 osób, a występ Lei przyciągnął razem 358 400 ludzi w różnym wieku! Dla porównania rok wcześniej pierwszy półfinał z udziałem Omara Nabera zgromadził 154 800 widzów, a finał (do którego ówczesny reprezentant Słowenii się nie zakwalifikował) 166 600 osób.

Lea Sirk nie ma zamiaru spoczywać na laurach i już teraz ogłosiła pierwsze daty trasy koncertowej „Hvala, ne! Tour”, które można sprawdzić na Facebooku lub stronie internetowej artystki. Eurowizyjny utwór piosenkarki znajduje się od jakiegoś czasu w TOP10 utworów najchętniej granych przez lokalne rozgłośnie, więc można się spodziewać, że Lea będzie próbowała jak najlepiej wykorzystać swoje „5 minut”.

Źrodło: rtvslo.si, Evrovizija.com ESCtoday.com, slotop50.si; Foto: eurovision.tv

1 KOMENTARZ