Lea Sirk - zwyciężczyni EMA 2018 (fot. RTV SLO)
Lea Sirk - zwyciężczyni EMA 2018 (fot. RTV SLO)

Zaskoczenie w Słowenii! Duet BQL ponownie na drugim miejscu, a Słowenię w Lizbonie reprezentować będzie wokalistka Lea Sirk z utworem „Hvala, ne!”.

Ósemka wokalistów walczyła dziś o zwycięstwo w finale preselekcji Evrovizijska Melodija 2018 w Lublanie. Zwyciężczynią okazała się Lea Sirk z utworem „Hvala, ne!” („Nie, dziękuję!”). Przypomnijmy – Lea to młoda wokalistka, która szerszej publiczności zaprezentowała się w 3 sezonie popularnego programu „Bitwa talentów”, w którym dotarła do samego finału. Doświadczenie zdobyła biorąc udział w lokalnych festiwalach muzycznych. Temat Eurowizji nie jest jej obcy, ponieważ próbowała już swoich sił w preselekcjach w latach 2009 – 2011 oraz w roku 2017, a także była chórzystką Tinkary Kovac w czasie Eurowizji 2014 w Kopenhadze. Jej partnerem jest producent muzyczny Gaber Radojevic. W 2014 wydała swój debiutancki album pt. „Roza”. Zwycięską piosenkę napisała sama wokalistka oraz Tomy DeClerque. 

50% wyników stanowiły głosów jurorów, w głosowaniu których Lea Sirk okazała się bezkonkurencyjna. Drugie miejsce zajęła Lara Kadis, a trzecie faworyt fanów – duet BQL.

Tabela głosowania jurorskiego (fot. RTV SLO)
Tabela głosowania jurorskiego (fot. RTV SLO)

W głosowaniu telewidzów (zgodnie z przewidywaniami) wygrało BQL, Lea Sirk była trzecia. Mimo to głosy fanów duetu nie wystarczyły by przegonić ostateczną zwyciężczynię. Bracia drugi rok z rzędu nie wygrali przez głosy gremium jurorskiego mimo pierwszego miejsca w głosowaniu SMS-owym.

Tabela wyników po dodaniu głosów telewidzów (fot. RTV SLO)
Tabela wyników po dodaniu głosów telewidzów (fot. RTV SLO)

Telewizja RTV SLO po raz kolejny przyćmiła realizacją EMA 2018 wiele innych krajów europejskich. Finał poprowadzili Vid Valič oraz Raiven, która zaprezentowała swoje preselekcyjne piosenki z poprzednich lat oraz nowy singiel. Jako goście specjalni wystąpili również byli reprezentanci: Amaya (Maja Keuc, Eurowizja 2011) oraz Omar Naber (Eurowizja 2005 i 2017). Poniżej występ Lei Sirk:

Lea wystąpi już 10 maja w czasie drugiej połowy drugiego półfinału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Lizbonie. Dzięki nowoczesnej kompozycji Słowenia ma duże szanse by po trzech latach awansować do finału konkursu.

Źródło: RTV SLO, Eurovoix; Fot: RTV SLO

 

 

1 KOMENTARZ