Stolica Łotwy, Ryga, była gospodarzem pierwszego w historii Konkursu Eurowizji Chórów (Eurovision Choir of the Year). Zwycięzcę, spośród 9 reprezentacji, wyłoniło profesjonalne jury.

Muzyka jest częścią kultury i dziedzictwa narodowego. Ale muzyka to nie tylko masowa rozrywka, którą znajdujemy w radiu czy na Konkursie Piosenki Eurowizji. Śpiewanie w chórze jest ważne ze względu na jednoczenie wielu osób w jednym przedsięwzięciu. Uczy współpracy i harmonii, dlatego jest tak ważne dla europejskich społeczności.

Konkurs Eurowizji Chórów rozegrano po raz pierwszy, za jego organizację odpowiadała Łotewska Telewizja, Europejska Unia Nadawców (EBU), INTERKULTUR oraz LIVE RIGA. Jest najnowszą produkcją EBU, obok Konkursu Piosenki Eurowizji, Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Eurowizji Młodych Muzyków oraz Eurowizji Młodych Tancerzy. Po raz pierwszy w eurowizyjnych konkursach pojawiła się Walia.

Na scenie

Konkurs prowadzili Eric Whitacre, kompozytor, dyrygent, zdobywca nagrody Grammy, oraz Eva Johansone, prezenterka kulturalna w łotewskiej telewizji. Podczas ceremonii otwarcia Eric dyrygował 600-osobowym chórem do własnej kompozycji Fly To Paradise, w której partię solową wykonała Jolanta Strikaite, a współprowadząca konkurs Eva śpiewała pośród chórzystów. Efekt był imponujący:

W konkursie wzięło udział 9 chórów:

 • Estonian TV Girls’ Choir (Estonia)
 • Academic Choir of Aarhus (Dania)
 • Les Pastoreaux (Belgia)
 • Jazzchor Freiburg (Niemcy)
 • Carmen Manet (Słowenia)
 • Bela Bartok Male Choir (Węgry)
 • Côr Merched Sir Gâr (Walia)
 • Hardchor Linz (Austria)
 • Spīgo (Łotwa)

Ze względu na wyjątkową specyfikę chórów, na scenie nie obowiązywały znane z Konkursu Piosenki Eurowizji ograniczenia związane z liczbą osób na scenie bądź wiekiem uczestników. Wykonaniom nie towarzyszył też akompaniament.

Jak wyłoniono zwycięzcę

Chóry z 9 państw Europy oceniło 3-osobowe profesjonalne jury w składzie:

 • John Rutter, brytyjski kompozytor,
 • Elīna Garanča, łotewska mezzosopranistka,
 • Nicolas Fink, światowej klasy dyrygent.

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, nie oceniano samych utworów, lecz ich wykonanie i interpretację. Jury zwracało uwagę m.in. na jakość dźwięku, intonację, współbrzmienie chóru i wierność w oddaniu zapisu nutowego.

Bezpośrednio po każdym występie członkowie jury wygłaszali swoje komentarze. Zbliżyło to konkurs do popularnych telewizyjnych programów typu talent show i mogło widzom od razu sugerować, które prezentacje spodobały się bardziej i mają większe szanse na zwycięstwo.

Trofeum

Nagroda w konkursie to unikalna rzeźba ze szkła, którą zaprojektowała i wykonała Vineta Groza z Łotewskiej Akademii Sztuki (Art Academy of Latvia). ⇒

Kto wygrał?

Decyzją jury trofeum trafiło w ręce chóru Carmen Manet ze Słowenii. To żeński chór założony w 2011, jego dyrygentem od powstania jest Primož Kerštanj. Osiągnięcia Carmen Manet można śledzić na oficjalnym kanale na YouTube lub Facebook. Zwycięskie wykonanie można zobaczyć poniżej:

Cały konkurs Eurowizji Chórów 2017 możecie obejrzeć ponownie tutaj.

Źródło: eurovisionchoir.tv, eurovision.tv;
Zdjęcie: eurovisionchoir.tv.

Poprzedni artykułKonkurs Eurowizji Chórów już dziś o 20:00. Gdzie oglądać?
Następny artykułTo już pewne! Eurowizja 2018 w Lizbonie!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista z zamiłowaniem do muzyki, bez której nie potrafię żyć. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Ulubione piosenki eurowizyjne to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)... Jestem otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach, w magisterce rozkminiałem dyslokację śrubową, a w licencjacie przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV, Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W tym roku w oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :)