Zakończył się finał narodowy na Białorusi. Kto będzie reprezentował naszych sąsiadów podczas JESC na Malcie? Czarnogórcy również mają już swój utwór na konkurs!

Zakończony w piątek wieczorem finał narodowy na Białorusi zakończył się potrójnym remisem. Po 15 punktów w głosowaniu widzów i jurorów zdobyli Nadezhda Misyakova, Anna Zaitseva i duet Ksenia & Pavel. Po ponownym głosowaniu jurorów okazało się, że zwyciężczynią i nową reprezentantką Białorusi na Eurowizji dla Dzieci została Nadezhda Misyakova z piosenką „Sokol”. Jest to chwytliwa kompozycja oparta na brzmieniu folkowym, która może całkiem dobrze poradzić sobie w stawce JESC 2014.

Nadezhda urodziła się w 2000 roku w Mińsku, gdzie mieszka, uczy się i śpiewa w zespole muzycznym Zaranak. Jest laureatką wielu nagród muzycznych na białoruskich festiwalach piosenki dziecięcej. Jej muzycznym wzorem jest Lana Del Rey. Preselekcje białoruskie 2014 zorganizowane zostały z ogromnym rozmachem, co jest zrozumiałe, gdyż nasi sąsiedzi uwielbiają Eurowizję dla Dzieci, zresztą radzą sobie tam znacznie lepiej, niż w „dorosłym” konkursie. Nawiązań do Eurowizji jednak nie zabrakło. Show prowadził bowiem Teo, tegoroczny reprezentant kraju w Kopenhadze. Wokalista i prezenter zaśpiewał utwór „Cheesecake” w duecie z Ilyą, który rok temu zajął dla swojego państwa 3. miejsce podczas Eurowizji dla Dzieci w Kijowie.

https://www.youtube.com/watch?v=k0j0CzxjtDw

Telewizja czarnogórska, która w tym roku debiutuje na JESC, dokonała już wewnętrznego wyboru swojej reprezentacji. Na Maltę polecą Masa Vujadinović i Lejla Vulić z utworem „Budi dijete na jedan dan (Bądź dzieckiem na jeden dzień)” autorstwa Slavena Knezevicia, który napisał m.in. „Zauvijek Moja” czyli utwór formacji No Name z Eurowizji 2005 oraz „Ajde kroci” Stevana Faddy’ego z 2007 roku. Dziewczęta nagrywają aktualnie ostateczną wersję swojej piosenki. Jej premiera zapowiedziana jest na połowę września. Wtedy też poznamy brzmienie piosenki z Cypru – „I pio omorfi mera” Sophii Patsalides.

Po Białorusi kolejnym krajem, który przeprowadzi finał narodowy do JESC będzie Holandia. Tam rozstrzygnięcie planowane jest na 27 września. We wrześniu ma się również rozpocząć sprzedaż biletów na finał Eurowizji dla Dzieci. Proces ten ma jednak pewne opóźnienie, m.in. z powodu braku oficjalnej listy uczestników konkursu. Istnieje bowiem szansa, że stawka krajów biorących udział w Eurowizji dla Dzieci jeszcze się powiększy.

Źródło: JuniorEurovision.tv, TVR.by, RTCG, Wikipedia, fot.: Vk.com