Söngvakeppnin 2017: poznaj artystów biorących udział w islandzkich preselekcjach!

1
2177

Poznaj artystów biorących udział w islandzkich preselekcjach!

Wczoraj wieczorem islandzki nadawca publiczny RÚV ujawnił nazwiska dwunastu artystów zakwalifikowanych do preselekcji eurowizyjnych oraz opublikował ich piosenki, z którymi to będą ubiegać się o grand prix.

Na dwunastu uczestników stawki selekcyjnej tylko jedna osoba uczestniczyła w konkursie już wcześniej. Można to uznać za sukces zwłaszcza, że w ostatnich dwóch latach obserwuje się masowe powroty uczestników selekcji, również w innych krajach – tegoroczna stawka Melodifestivalen składa się w prawie 50 procentach z osób, które już raz brały w tym konkursie udział. Dodatkowo miłym zaskoczeniem jest fakt, że „tonące” w balladach Söngvakeppnin tym razem jest dość zróżnicowane.

W tym roku RÚV zdecydowało się opublikować piosenki od razu w dwóch wersjach językowych, tj. islandzkiej i angielskiej. Do tej pory publikowane przed półfinałami utwory były prezentowane tylko w wersji islandzkiej i w tej wersji wykonywane były w półfinałach. W momencie, gdy piosenka kwalifikowała się do finału i artysta chciał reprezentować kraj z piosenką po angielsku, publikowano wersję angielską. W tym roku również w półfinałach usłyszymy utwory w islandzkiej wersji językowej. A oto one:

Arnar Jónsson & Rakel Pálsdóttir – Til mín (ang: Againklik!)
(autorzy: Hólmfríður Ósk Samúelsdóttir)

Arnar ma 31 lat i mieszka w Reykjaviku. Pracuje jako inżynier mechanik, a także jest zaangażowany w muzykę, która jest jego ulubionym hobby. Jest wielkim fanem Eurowizji i zawsze chciał reprezentować swój kraj w tym konkursie. Rakel ma 28 lat i mieszka w Grafarvogur. Nigdy nie była zawodową śpiewaczką.

Aron Brink –Þú hefur dáleitt mig (ang: Hypnotisedklik!)
(autorzy: Aron Brink / Þórunn Erna Clausen / Michael James Down / William Taylor)

Aron jest synem aktora Arona Brinka Sigurjónssona. Ma 21 lat. Uczęszczał do folkowej szkoły średniej w Danii, gdzie oprócz śpiewu, rozwinął też zainteresowanie sportem, głównie koszykówką i piłką nożną. Eurowizję ceni za atmosferę. Jego ulubionym eurowizyjnym utworem jest Me and my guitar Toma Dice.

Aron Hannes – Nótt (ang: Tonight klik!)
(autorzy: Sveinn Rúnar Sigurðsson / Ágúst Ibsen)

Aron ma zaledwie 20 lat i bierze udział w tegorocznym Söngvakeppnin z piosenką Nott. Urodził się w Reykjaviku, natomiast wychował w Grundarfirði. Aron pojawia się na różnych koncertach od 2013 roku. Zajął drugie miejsce w konkursie muzycznym w trakcie studiów i niedawno ukończył Complete Vocal Institute w Kopenhadze.

Daði Freyr Petúrsson – Hvað með það? (ang: Is this love? klik!)
(autorzy: Daði Freyr Petúrsson)

Daði to 24-letni muzyk, który urodził się w Reykjaviku, ale mieszka obecnie w Berlinie, gdzie gdzie studiuje na DBS Music. Tworzy solo muzykę z gatunku synth pop, elektro funk pod nazwą Mixophrygian. Oprócz muzyki interesuje się też rysunkiem i oglądaniem filmów. Ulubiona eurowizyjna piosenka: Lazy BumsShir habatlanim oraz Wig WamIn My Dreams.

Hildur – Bammbaramm (ang: Bammbaramm klik!)
(autorzy: Hildur Kristín Stefánsdóttir)

Hildur urodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale od kilku lat mieszka w Reykjaviku. Ma 29 lat. Tworzenie muzyki rozpoczęła w bardzo młodym wieku. Jedną z jej ulubionych piosenek w historii Eurowizji jest Undo Sanny Nielsen.

Erna Mist Pétursdóttir – Skuggamynd (ang: I’ll be gone klik!)
(autorzy: Erna Mist Pétursdóttir / Guðbjörg Magnúsdóttir)

Erna ma 18 lat i mieszka w Reykjaviku. Postanowiła tworzyć muzykę, bo wierzy, że muzyka jest jej życiem. Ogląda Konkurs Piosenki Eurowizji każdego roku wraz z przyjaciółmi, jedząc pizzę i dopingując każdą piosenkę. Jest jedną z faworytów w islandzkich preselekcjach.

Júlí Heiðar Halldórsson & Þórdís Birna Borgarsdóttir – Heim til þín (ang: Get Back Home klik!)
(autorzy: Júlí Heiðar Halldórsson / Guðmundur Snorri Sigurðsson)

Juli ma 25 lat i pochodzi z Reykjaviku. Jest aktywnym studentem drugiego roku Akademii Sztuki i nauczycielem tańca. Taniec, oprócz muzyki, jest oczywiście jednym z jego ulubionych hobby. Þórdís ma 24 lata, tak samo jak jej muzyczny partner mieszka w Reykjaviku, choć urodziła się w Keflaviku. Oprócz zajmowania się muzyką, artystka niedawno ukończyła wydział psychologii.

Linda Hartmanns – Ástfangin (ang: Obvious love klik!)
(autorzy: Linda Hartmanns / Erla Bolladóttir)

Linda ma 27 lat. Urodziła się w Reykjaviku, gdzie mieszka. Brała udział w islandzkiej edycji The Voice. Na co dzień wraz ze swoim zespołem tworzą muzykę reggea, oprócz tego jest mamą czwórki dzieci. Linda to absolwentka jazzu wykładanego na akademii Tónlistarskóli FÍH.

Pall Rósinkranz & Kristina Bærendsen – Þú og ég (ang: You and I klik!)
(autorzy: Mark Brink / Þórunn Erna Clausen)

Kristina ma 26 lat i jest Dunką, córką piosenkarza Alexa Bærendsena. Na co dzień pracuje z ludźmi o specjalnych potrzebach, ale przede wszystkim też śpiewa. Jej ulubiony eurowizyjny utwór to Brotherhood Of ManSave Your Kisses For Me. Paul urodził się w Reykjaviku, ma  43 lata. Uwielbia podróżować oraz łowić ryby. Był frontmanem zespołu Jet Black Joe, z którym odnosił sukcesy w latach 1992-1994. Od roku 1996 realizuje się w solowej karierze.

Rúnar Eff Rúnarsson – Mér við hlið (ang: Make your way back home klik!)(autorzy: Rúnar Eff Rúnarsson)

Rúnar Freyr Rúnarsson, który ma 38 lat, jest zwykle nazywany po prostu Rúnar Eff. Jest piosenkarzem i muzykiem. Śpiewał różne gatunki muzyki w różnych miejscach na przestrzeni lat. Wydał dwa albumy, ten drugi wpada w klimaty rocka i country.

Sólveig Ásgeirsdóttir – Treystu á mig (ang: Trust in me klik!)
(autorzy: Iðunn Ásgeirsdóttir / Ragnheiður Bjarnadóttir)

Sólveig to urodzona w Isafjordur 23-latka, która obecnie mieszka i tworzy w Reykjaviku. Naucza tańca, który, oprócz muzyki i podróżowania, jest jej wielką pasją. Jej ulubioną piosenką eurowizyjną jest Fly on the wings of love Olsen Brothers. W Eurowizji ceni to, że łączy ludzi z całego świata.

Svala – Ég veit það (ang: Paper klik!)
(autorzy: Einar Egilsson / Lester Mendez / Lily Elise / Stefán Hilmarsson)

Svala to 39-letnia artystka urodzona w Reykjaviku, która od 2009 roku mieszka i tworzy w Los Angeles. Svala jest obecnie trenerem / jurorem w islandzkiej edycji programu The Voice, a także wokalistką zespołu Blissful. Wydała dwa solowe albumy. Jest także projektantką. Jedna z faworytek tegorocznych preselekcji. Konkurs Piosenki Eurowizji ceni za profesjonalność, wspaniałą atmosferę, możliwość nawiązania kontaktów.

Update: Wszystkie utwory w obu wersjach językowych dostępne są na platformie Spotify:

Źródło: RÚV, fot. RÚV