Uczestnicy pierwszego półfinału Söngvakeppnin 2019 (fot. RÚV)
Uczestnicy pierwszego półfinału Söngvakeppnin 2019 (fot. RÚV)

Już 9 Lutego, czyli w tę sobotę odbędzie się pierwszy półfinał preselekcji islandzkich do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, w którego trakcie wystąpi pięcioro wykonawców. 

W hali Háskólabíói w Rejkiawiku już w ten weekend o miejsce w finale Söngvakeppnin 2019 zawalczy pierwsza piątka islandzkich uczestników. Wszyscy muszą zaśpiewać w ojczystym języku – dopiero w finale mogą wykonać utwór po angielsku jeżeli przygotowali taką wersję. Poniżej prezentujemy ich sylwetki wraz z piosenkami konkursowymi w kolejności występów.

Logo Söngvakeppnin 2019 (fot. RÚV)


01. Hatari – Hatrið mun sigra 
(Twórcy utworu: Hatari)

To trio złożone z Klemensa Hannigana, Matthíasa Tryggvi Haraldsona oraz Einara Stéfanssona. Tworzą muzykę z pogranicza elektroniki, punku i metalu. Popularność zyskali w 2015 roku, a w 2016 i 2017 wygrali nagrodę “Live Band Of The Year” na festiwalu Reykjavik Grapevine. Sami opisują swój projekt jako połączenie multimediów ze sztuką performance’u.

 

02. Hera Björk – Eitt andartak (Moving On) (Twórcy utworu: Örlygur Smári, Hera Björk Þórhallsdóttir & Valgeir Magnússon)

Ulubienica miłośników Eurowizji. Reprezentowała Islandię na Eurowizji 2010 z utworem „Je ne sais quoi”. W półfinale zdobyła 3 miejsce i 123 punkty, w finale niestety już tylko 19 miejsce i 41 punktów. Konkurs Piosenki Eurowizji w Oslo nie jest jej jedynym doświadczeniem eurowizyjnym: była chórzystką Euroband w 2008 (1/2 duetu, czyli Friðrik Ómar wystąpi w drugim półfinale Söngvakeppnin 2019), Yohanny w 2009 i Marii Olafs w 2015 roku. Brała udział również w Dansk Melodi Grand Prix, w którym zajęła 2 miejsce z piosenką „Someday”. W 2013 roku wygrała festiwal Viña del Mar w Chile, w którym przez jakiś czas również mieszkała. W zeszłym roku wystąpiła również w ramach koncertu charytatywnego Save Hope w Bielsku-Białej. Znana z utworów z gatunku eurodance w tym roku zaprezentuje klasyczną balladę. Umiejętności wokalne i obycie sceniczne wokalistki nie pozostawiają złudzenia, że będzie liczyć się w walce o zwycięstwo tegorocznych preselekcji.

03. Kristina Skoubo Bærendsen – Ég á mig sjálf (Mama Said) (Twórcy utworu: Sveinn Rúnar Sigurðsson & Valgeir Magnússon)

Kristina brała udział w Söngvakeppnin dwa lata temu w duecie z Pállem Rósinkranzem. Wykonuje utwory z gatunku gospel i country. Jej konkursowa propozycja opowiada o sile kobiet, czyli temacie bardzo aktualnym. Jednym z twórców utworu jest  Svein Rúnar Sigurðsson, który stworzył również islandzkie piosenki z Eurowizji 2004 i 2007.

04. Þórdís Imsland – Nú og hér (What Are You Waiting For?) (Twórcy utworu: Svala Björgvinsdóttir, Bjarki Ómarsson / Stefán Hilmarsson)

Debiutantka w stawce. Wokalistka znana jest z występu w lokalnej edycji programu The Voice, w którym występowała w drużynie Svali, która reprezentowała Islandię na Eurowizji 2017 w Kijowie. Svala jest współ-kompozytorką preselekcyjnej propozycji, oraz napisała słowa do wersji anglojęzycznej. Tekst w języku islandzkim napisał zaś dwukrotny reprezentant Islandii (w roku 1988 i 1991) Stefán Hilmarsson.

05. Daníel Óliver – Samt ekki (Licky Licky) (Twórcy utworu: Daníel Óliver Sveinsson, Linus Josefsson and Peter von Arbin)

Wokalista w 2015 roku dotarł do finału selekcji jako członek zespołu Cadem. Życie dzieli między Islandią a Szwecją. Co ciekawe założył również ze swoją mamą restaurację „The Soup Company” na południu kraju, w miejscowości Vík. Tegoroczny utwór można opisać jako przyjazny tanecznym parkietom.

W sobotę zostanie wyłoniona dwójka finalistów za pomocą głosów jury i telewidzów. W finale usłyszymy 4, lub 5 utworów (islandzki nadawca zarezerwował prawo do przyznania „dzikiej karty”). Pierwszy połfinał rozpocznie się o godzinie 19:40 czasu lokalnego.

Źródło: ESC Extra, Eurovision.tv, RÚV, własne; Fot.: RÚV;