Söngvakeppnin 2020

Dziś wieczorem odbędzie się kolejny półfinał islandzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, Söngvakeppnin. Podobnie jak w pierwszym półfinale, w drugim semi zobaczymy zarówno weteranów, jak i debiutantów. Czy Islandia dobrze wybierze? Przekonamy się już niebawem!

Islandia a Eurowizja: Söngvakeppnin 2020 – gdzie i kiedy?

Pierwszy półfinał preselekcji transmitowany będzie z hali Háskólabíói w Rejkiawiku. Transmisję na żywo oglądać będzie można od godziny 20:45 (19:45 czasu islandzkiego) na programie RÚV1 oraz online pod tym linkiem.
Dwójka zwycięzców półfinału zostanie wyłoniona w głosowaniu audiotele oraz jurorów. Do finału awansuje 4 lub 5 utworów (islandzki nadawca zarezerwował prawo do przyznania „dzikiej karty”).

Islandia a Eurowizja: kim są sobotni półfinaliści Söngvakeppnin 2020?

IVA – Oculis Videre
(twórcy utworu: Íva Marín Adrichem, Richard Cameron, Richard Cameron)

Iva jest w połowie Islandką, w połowie Holenderką. Urodziła się niewidoma, postrzega swój świat dźwiękami i dotykiem. Jako nastolatka była bardzo aktywna zarówno w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i jako feministka. Tworzy muzykę przez większość swojego życia, a obecnie studiuje muzykę klasyczną, mieszkając w Rotterdamie.

Nína – Ekkó (Echo)
(twórcy utworu: Þórhallur Halldórsson, Sanna Martinez, Einar Bárðarson,Cristoph Baer, Donal Ryan, Sanna Martinez)

Nína ma powiązania z Eurowizją. Jej mama, Rúna Stefánsdóttir, dwukrotnie rywalizowała jako artystka solowa w Söngvakeppnin i towarzyszyła Selmie w Izraelu w 1999 roku, gdzie Islandia doczekała się wysokiego drugiego miejsca w klasyfikacji.

Daði & Gagnamagnið – Gagnamagnið (Think About Things)
(twórcy utworu: Daði Freyr)

Daði Freyr brał już udział w Söngvakeppnin w 2017 i był bliski zdobycia trofeum. Musiał jednak zaakceptować drugie miejsce, ponieważ to Svala z „Paper” pojechała do Kijowa. Po tym występie Daði stał się bardzo rozchwytywanym na Islandii artystą i od tego czasu cieszy się dużą popularnością.

Hildur Vala – Fellibylur
(twórcy utworu: Hildur Vala, Jón Ólafsson, Bragi Valdimar Skúlason)

Hildur to urodzona w 1982 roku w Reykjaviku wokalistka, która wygrała drugą edycję islandzkiej wersji Idola w 2005 roku. Od tego czasu jest aktywną artystką islandzkiej sceny muzycznej. W 2018 roku wydała swój najnowszy album, na którym samodzielnie napisała całą muzykę.

Matti Matt – Dreyma
(twórcy utworu: Birgir Steinn Stefánsson, Ragnar Már Jónsson, Matthías Matthíasson)

Matti Matt nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o Söngvakeppnin – kilkakrotnie brał już udział w islandzkich preselekcjach, a nawet występował na Eurowizji, gdzie był częścią Sjonni’s Friends – grupy, która reprezentowała Islandię piosenką Coming Home w Dusseldorfie w 2011 roku. Grupa została nazwana po Sjonni Brink, kompozytorce i oryginalnej wykonawczyni piosenki, która tragicznie zmarła zaledwie kilka tygodni przed finałem preselekcji.

W 2019 roku w Tel Awiwie Islandię reprezentował kontrowersyjny zespół Hatari. Zespół nie tylko awansował do finału przerywając złą passę Islandii, ale również zajął świetne dziesiąte miejsce w finale Konkursu. Z powodu akcji politycznej zaprezentowanej przez zespół na wizji, islandzki nadawca został ukarany grzywną 5000 euro. Czy kolejny zwycięzca islandzkich preselekcji będzie równie kontrowersyjny i czy przyniesie sukces Islandii na Eurowizji?

Źródło: RUV, Wiwibloggs, Visir.is