Zwycięzca Eurowizji 2020 według Spotify
Spotify a Eurowizja 2020

Spotify to największa platforma streamingowa, z której korzysta 286 milionów użytkowników. Szerokie grono odbiorców sprawia, że na podstawie liczby odtworzeń utworów możemy zbadać tendencje dotyczące ich popularności. Sprawdźmy, jak Eurowizja 2020 prezentuje się w tegorocznym zestawieniu.

Listę otwiera piosenka zwycięzcy włoskiego festiwalu w San Remo Diodato Fai Rumore z ponad 20 milionami odtworzeń. Drugie miejsce na Spotify zajęły triumfatorki szwedzkich preselekcji Melodifestivalen The Mamas z utworem Move (7,9 milionów odsłuchań). Podium zamyka propozycja z Islandii, której autorem jest Daði Freyr. Think about things słuchano na platformie Spotify już 7,6 milionów razy.

Alicja Szemplińska, zwyciężczyni programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 zajęła 22. miejsce w zestawieniu. Utwór Empires odnotował 626 tysięcy odtworzeń na Spotify.

Eurowizja 2020 na Spotify. Sprawdź pełny ranking!

Gdyby Eurowizja 2020 odbyła się, w walce o wygraną z pewnością liczyłaby się Litwa. Utwór On Fire nie przebił się do ścisłej czołówki zestawienia, zajmując ósme miejsce. Do tej pory na Spotify puszczono go prawie 2,5 miliona razy. Znacznie gorzej prezentuje się jednak tegoroczna propozycja z Bułgarii, czy uważana za czarnego konia kompozycja z Łotwy. Obie zanotowały wynik poniżej miliona odsłuchań.

Dopiero szóstą pozycję w rankingu zajmuje Rosja. Piosenka Uno w wykonaniu grupy Little Big bije rekordy popularności na YouTubie, czego nie można powiedzieć o Spotify. Dużym powodzeniem cieszą się propozycje z Holandii czy Hiszpanii. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek liczby odsłuchań do populacji w danym kraju, to tu zdecydowanym liderem jest Islandia. Zgromadziła ona 25 razy więcej odtworzeń niż liczba ludności.

Jak wiemy, duży wpływ na liczbę odtworzeń wywiera wielkość populacji danego kraju oraz popularność selekcji narodowych. Potwierdza to fakt, że drugi rok z rzędu czołówkę okupują przedstawiciele Włoch i Szwecji. Jednak w porównaniu do zeszłego roku włoska propozycja zgromadziła ponad dwa razy mniej odsłuchań. Pod koniec kwietnia 2019 roku zestawienie najczęściej słuchanych utworów w serwisie Spotify otwierała piosenka Soldi z wynikiem 44 milionów. Rzeczywistym zwycięzcą zeszłorocznej Eurowizji była jednak zamykająca podium kompozycja z Holandii.

Sprawdź pełen ranking spotify z 2019 roku!