Już dziś ruszają litewskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 – Eurovizijos dainų konkurso nacionalinė atranka!

Dzisiejsze show poprowadzą piosenkarka i prezenterka, Ugne Skonsmanaite, oraz komik, Mantas Stonkus. O wynikach tego odcinka zadecyduje jury (w którym znalazła się m.in. weteranka litewskich preselekcji, Aiste Pilvelyte) oraz widzowie w stosunku 50:50.

Tego wieczoru na scenie zobaczymy i usłyszymy:
Germante KinderyteTurn it up
Goda SasnauskaiteFire fountain
Lukas NorkunasTegu
Meda MeškauskaitėBlood roses
Benas MalakauskasMy memories
Milda RasilavičiūtėI think about you
DangeNetkira laime
Natalia CharetskajaSerious
Aušra DifartėSomeday
Evaldas VaikasasBlind
Ieva ZasimauskaiteWhen we’re old
Justin 3Born to be wild one
MoneeStanding here

GERMANTE KINDERYTE

Germante dała się poznać szerszej publiczności, publikując covery utworów różnych wykonawców na swoim osobistym kanale na portalu YouTube. W zeszłym roku wzięła udział w 5. edycji programu Lietuvos Balsas – litewskiej wersji formatu The Voice, gdzie przeszła z powodzeniem przesłuchania w ciemno (trafiając do drużyny Donny’ego Montellareprezentanta Litwy na ESC 2012 oraz ESC 2016), odpadając dopiero na etapie Nokautów.

NATALIA CHARETSKAJA

Natalia od piątego roku życia uczęszczała do szkoły muzycznej, a obecnie studiuje muzykę jazzową. Uczestniczyła również w różnego rodzaju festiwalach, konkursach muzycznych, a ostatnio w Lietuvos Balsas.

EVALDAS VAIKASAS

Evaldas to kolejny wokalista, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął od występu w litewskim The Voice. Kojarzyć go można także z zeszłorocznych preselekcji, gdzie wykonując kompozycję pt. Fire Kisses przeszedł do drugiej rundy. Niestety nie starczyło mu szczęścia, by wystąpić w finale. Czy w tym roku będzie inaczej?

GODA SASNAUSKAITE

Cztery lata temu Goda wzięła udział w litewskim The Voice, gdzie dotarła aż do finału. Teraz na co dzień jest wokalistką duetu Tillae wykonującego muzykę elektroniczną, lecz bitwę o bilet do Lizbony stoczy jako solistka. Początkowo była sceptycznie nastawiona do całej idei Konkursu Piosenki Eurowizji, lecz zmieniła zdanie i o swoim udziale w preselekcjach mówi teraz jako o „świetnym sposobie na pokazanie światu, co gra w jej duszy”.

IEVA ZASIMAUSKAITE

Tegoroczne preselekcje nie będą dla 23-letniej Ievy Zasimauskaite pierwszym podejściem do walki o reprezentowanie swojego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji – brała w nich już udział trzykrotnie (2014, 2016 i 2017), w zeszłym roku nie tylko samodzielnie ze swoim własnym utworem, ale również w duecie z Vidasem Bareikisem. Jak dotąd jej eurowizyjny sen się nie spełnił. Czy tym razem się uda?

BENAS MALAKAUSKAS

Benas również miał już kontakt z preselekcyjną sceną – w zeszłym roku próbował swoich sił z utworem Rolling. Udało mu się przejść pierwszą rundę show, lecz niestety odpadł w drugiej. Zgłosił się również do poprzedniej edycji litewskiego The Voice, jednak nie udało mu się zdobyć uznania trenerów i nikt nie odwrócił się w jego stronę podczas przesłuchań w ciemno. Tym razem Benas wraca z liryczną kompozycją My memories. Czy to właśnie on będzie reprezentantem Litwy na tegorocznej Eurowizji?

DANGE

35-letnia Dange Samonskiene uczęszczała do szkoły muzycznej, ucząc się gry na pianinie, jednak porzuciła ten kierunek zdając sobie sprawę, że ten instrument to nie do końca jest „jej bajka”. Ukończyła studia w kierunku nie do końca związanym z muzyką (studiowała zdrowie publiczne), jednak ostatecznie doszła do wniosku, że chciałaby zająć się muzyką. I robi to z powodzeniem do dziś. Brała udział w różnego rodzaju show telewizyjnych, konkursach, festiwalach, ale o wyjazd na Eurowizję będzie starała się po raz pierwszy.

LUKAS NORKUNAS

Lukas Norkunas jak dotąd ma dosyć skromne doświadczenie w show-biznesie – woli prezentować swój talent małej publiczności w barach, restauracjach, czy na różnego rodzaju małych eventach. Jego pasją oprócz śpiewu jest gitara.

MONEE

Monee, a właściwie Monika Mėčiūtė, to finalistka Lietuvos Balsas z 2013 roku. W zeszłym roku brała już udział w selekcjach. Jej utwór „nnn” nie osiągnął jednak sukcesu.

JUSTIN 3

Justin 3 to pop-rockowy zespół założony przez aktora i muzyka Justinasa Stanislovaitisa. Na rynku muzycznym grupa działa od 7 lat. W swoim rodzinnym kraju cieszą się sporą popularnością. Czy przełoży się ona teraz na możliwość reprezentowania Litwy na Eurowizji?

MILDA RASILAVICIUTE

Ta 22-letnia wokalistka ma na koncie występy w programach Lietuvos Balsas (w 2012 roku) oraz X-Factor (w 2017 roku). Jej pasją poza muzyką jest podróżowanie – odwiedziła m.in. Bejrut, Londyn czy Kijów.

MEDA MESKAUSKAITE

Meda jak na razie ma dosyć małe doświadczenie na większych scenach. Na YouTube można znaleźć wykonywane przez nią covery znanych utworów. Próbowała także swoich sil w tegorocznych preselekcjach w San Marino, jednak nie udało jej się przejść etapu selekcji internetowych.

Pierwszy odcinek preselekcji na Litwie rozpocznie się już o godz. 20:00 i będzie można obejrzeć go TUTAJ.

Źródła: wiwibloggs.com, esctoday.com, zmones.lrytas.lt, 15min.lt, delfi.lt, routenote.com, lrt.lt
Foto: lrt.lt

UPDATE!
Do następnego etapu selekcji przeszli: Ieva Zasimauskaite, Goda „Godo” Sasnauskaite, Milda Rasilaviciute, Lukas Norkunas, Germante Kinderyte i Benas Malakauskas.