Stefania Liberakakis (Eurowizja 2021) na planie teledysku „Turn around”, fot. Jesse Knobbe/materiały prasowe

Tuż po świętach media eurowizyjne obiegła informacja, że Grecję w Rotterdamie reprezentować będzie młodziutka Stefania Liberakakis. Fani konkursu kojarzą ją z udziału w Eurowizji Junior 2016, gdy jako część formacji Kisses reprezentowała Holandię. Dziewczęta uplasowały się wówczas na ósmym miejscu. Co wiemy o 17-latce?

Od kilku tygodni spekulowano, że to właśnie Stefania będzie bronić niebiesko-białych barw na tegorocznej Eurowizji. Według doniesień, nadawca ERT zlecił specjalnej komisji wytypowanie odpowiedniego artysty i piosenki do Rotterdamu. Prawdopodobnie rozmawiali oni z przedstawicielami wytwórni muzycznych i mieli dokonać wyboru najlepszej możliwej opcji. Ambicją greckiego nadawcy jest w tym roku powrót do ścisłej dziesiątki finału. Ostatni raz miało to miejsce 7 lat temu w Malmo.

Póki co nie potwierdzono oficjalnie krążących w mediach informacji, ale w przypadku Grecji spekulacje w znakomitej większości okazywały się prawdziwe. Decyzja, według różnych źródeł, ma zapaść do 15 stycznia tego roku. Za kandydaturą 17-latki przemawia m.in. profesjonalnie przygotowana oferta. Nie bez znaczenia jest też to, że urodziła się w państwie, w którym odbywa się tegoroczny konkurs. Z powodzeniem działa również na tamtejszym rynku muzycznym i biegle posługuje się holenderskim.

Stefania Liberakakis z Grecji: 2 utwory autorstwa Dimitrisa Kontopulosa

Według ujawnionych informacji, dwie propozycje dla 17-latki skomponował członek tzw. „dream teamu” eurowizyjnego, czyli Dimitris Kontopulos (m.in. „Shady lady” Ani Lorak, „You’re the only one” i „Scream” Siergieja Łazariewa, „Shine” Sióstr Tołmaczowych czy greckie propozycje, w tym „This is our night” Sakisa Ruwasa i „This is love” Demy). Przy tworzeniu propozycji dla Stefanii współpracował z grecko-holenderskim kolektywem ARCADE. W jego skład wchodzą Anastasios Rammos, Pavlos Manolis (Playmen), Diveno Gabriel Russel. Trzeci utwór skomponowali holenderscy twórcy. Teksty wszystkich propozycji napisano w języku angielskim.

Przed tym, jak kompletną ofertę przesłano do greckiego nadawcy, zorganizowano badania fokusowe. W skład panelistów weszli dziennikarze, szefowie delegacji, artyści związani z Eurowizją, kompozytorzy, reżyserzy i autorzy tekstów. Ich opinię o trzech utworach przedstawiono stacji ERT.

Opinie grupy fokusowej o trzech piosenkach dla Stefanii

Jeśli wierzyć krążącym w mediach informacjom, dwa spośród trzech utworów mogą zapewnić Grecji wysokie miejsce w finale tegorocznej Eurowizji. Ogólna opinia ma wskazywać na wysoki poziom przygotowanych propozycji. Odpowiadają one temu, co Ellada prezentowała na scenie tego europejskiego konkursu w ubiegłych latach. Gatunki, do których należą, to utrzymany w średnim tempie pop, druga – taneczne reagge, zaś trzecia to popowa, taneczna propozycja z etnicznymi elementami.

Za prezentację Stefanii będzie odpowiedzialny nie kto inny a Fokas Ewangelinos. Do tej pory zawsze współpracował z Kontopulosem przy okazji udziału jego piosenek w Eurowizji. Ma już jasną wizję tego, jak wyglądać będzie grecka prezentacja w Rotterdamie w przypadku wskazania Stefanii jako reprezentantki. „To będzie coś, czego na konkursie jeszcze nie było”, twierdzą informatorzy.

Na ten moment żadna umowa między ERT a Stefanią nie została jeszcze podpisana. Serwis Eurovisionfun twierdzi, że ma to nastąpić do 15 stycznia tego roku. Jednak źródła zbliżone do nadawcy mówią, że chęci obu stron, by sfinalizować rozmowy, są bardzo duże. Oferta przedstawicieli 17-latki była zdecydowanie najbardziej profesjonalna w porównaniu z innymi. Stefania miała myśleć o udziale w tegorocznej Eurowizji już po majowej edycji w Tel Awiwie, gdy zwycięzcą okazał się Duncan Laurence. Nie jest tajemnicą, że jest ona znana także na holenderskim rynku i ma obywatelstwo tego kraju.

Kandydaturę młodziutkiej wokalistki miał przedstawić nadawcy ERT Elias Kokotu, kierownik projektu z ramienia „dream teamu”.

Kim jest Stefania Liberakakis?

Stephania Liberakakis (Stefania Liberakakis) urodziła się w 2002 roku w Utrechcie w Holandii i pochodzi z greckiej rodziny. Zasłynęła w 2014 roku, gdy wzięła udział w trzeciej lokalnej edycji The Voice Kids. W trakcie przesłuchań w ciemno brawurowo wykonała „No one” Alicii Keys i zachwyciła wszystkich jurorów. Dotarła w programie do rundy bitew. Śpiewała również w holenderskim chórze dziecięcym Kinderen voor Kinderen.

Jej pierwszy singiel „Stupid Reasons”, skomponowany i napisany przez Joachima Vermeulena Windsanta i Maarten ten Hove, został wydany w 2018 roku. Wcześniej publikowała na swoim kanale w serwisie YouTube covery znanych zagranicznych piosenek popowych.

W 2016 roku wzięła udział w Eurowizji Junior organizowanej na Malcie jako członkini trzyosobowej żeńskiej grupy Kisses. Reprezentantki Holandii zajęły 8. miejsce ze 174 punktami! Oprócz muzyki, młoda i utalentowana Stefania ma również związki z aktorstwem. Pojawiła się w trzech filmach fabularnych i popularnych serialach telewizyjnych.

W Grecji dała się poznać w trakcie rozdania nagród MAD VMA 2019, gdzie wraz z Ilenią Williams i Konnie Metaksą brawurowo wykonała międzynarodowy hit „Con Calma”. Pod koniec listopada 2019 roku wydała natomiast singiel „Turn around”. Przez wielu fanów Eurowizji wskazywany jest jako idealna piosenka na konkurs.

Źrodło: OGAE Greece, Infe Greece, Eurovisionfun.com

Fot. Jesse Knobbe/materiały prasowe