Studyjne wersje utworów z Dansk Melodi Grand Prix 2018 już w sieci.

Już 10 lutego poznamy kolejnego reprezentanta Danii. Nim to jednak nastąpi, nadawca publiczny DR publikuje studyjne wersje piosenek, które zostaną zaprezentowane podczas sobotniego koncertu Dansk Melodi Grand Prix 2018 w Aaborg. Przy okazji, przedstawiamy również sylwetki kandydatów. Czy słyszycie już utwór, który poleci do Lizbony?

Uwaga! Wszystkie utwory są dostępne w serwisach streamingowych Spotify, Tidal oraz Deezer – niestety ze względu na geoblokadę (działają tylko na terenie Danii) w Polsce są niemożliwe do odtworzenia. Jednak nadawca DR opublikował fragmenty konkursowych propozycji również na swojej stronie TUTAJ oraz dłuższe fragmenty na Apple Music.

Poniżej prezentujemy wspomniane sylwetki finalistów tegorocznej edycji Dansk Melodi Grand Prix.

Jako pierwsza na scenie pojawi się Ditte Marie Agergaard Kristensen. Szczęśliwa matka (jej synek Eddie urodził się w grudniu), mieszkanka Kopenhagi. Dla artystki będzie to trzeci start w Dansk Melodi Grand Prix: w 2011 roku zespół Le Freak, w którym była frontmenką (Marie odeszła z zespołu w 2016 roku) zdołał awansować do superfinału z utworem 25 Hours a Day, jednak tam musiał uznać wyższość propozycji przedstawionej wówczas przez formację A Friend In London. Kolorowy występ przełożył się na sukces komercyjny debiutanckiego i zarazem jedynego albumu w dorobku Le Freak. To z kolei zmotywowało ją, by rok później (2012) wystąpić solo z piosenką Overglow, lecz wówczas została wyeliminowana z rywalizacji tuż po zakończeniu pierwszej rundy. Obecnie artystka kontynuuje karierę solową, występując z takimi artystami jak Clemens czy Johnny Deluxe. Za jej tegoroczną propozycję Riot odpowiadają: Lise Cabble (uznana songwriterka, m.in. Fra Mols til Skagen (1995), New Tomorrow (2011) oraz Only Teardrops (2013) – wszystkie trzy piosenki wygrały DMGP, a Emmelie de Forest w 2013 roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji. Napisała także inną piosenkę z tegorocznej stawki DMGP, Starlight), Theis Andersen (współpracownik takich artystów jak Medina, TopGunn, Page Four oraz Noah) oraz Chris Wahle (napisał parę utworów m.in. dla koreańskiej grupy AOA oraz Ruth Lorenzo, reprezentantki Portugalii z 2014 roku).

 

Anna Ritmar ma dopiero 17 lat i jest najmłodszą uczestniczką tegorocznej edycji Konkursu. Ciężko jednak mówić, że jest debiutantką, biorąc pod uwagę jej doświadczenie muzyczne. Uczestniczka X Factora (2016). Pochodząca z Hillerød artystka obecnie gra w dwóch zespołach: Spektaro (alternatywny disco-pop, współtworzony z siostrą Laurą, premiera ich płyty Eponym w formie winylu jeszcze w tym roku) oraz Aufori (indie po duńsku). Dodatkowo artystka sporo czasu spędza w studiu nagraniowym, zdobywając nowe umiejętności. Jednak to oddanie się muzyce miało też swoje konsekwencje: Ritmar zrezygnowała ze studiów. Starlight zostało w całości stworzone przez wspomnianą wcześniej Lisę Cabble. Prócz obecnych w tym roku dwóch utworów „Pani B”, dotychczas w historii DMGP w finałowej odsłonie znajdowało się 13 utworów.

 

W Dansk Melodi Grand Prix, prócz wspomnianej Ritmar debiutuje Jonas Flodager Rasmussen, aktor musicalowy, wykładowca, frontman Hair Metal Heröes, specjalizującej się w śpiewaniu coverów z lat 80-tych w postaci tzw. koncertów-tribute dla takich artystów jak Elton John czy ABBA. Zagrał w takich musicalach jak Nędznicy czy West Side Story, wystawianych na deskach teatrów w Aarhus czy Holstebro. Absolwent wydziału dramaturgicznego i musicalowego na uniwersytecie w Aarhus. Muzyka i teatr są dzisiaj dla 32-latka bardzo ważną częścią życia – jest wykładowcą w szkole artystycznej w swoim rodzinnym mieście Viborg. Podobną rolę ma również w szkole teatralnej we wspomnianym Aarhus, gdzie uczy studentów pisania sztuk musicalowych. Muzyk jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci, mieszkającym obecnie w Langå. Dla nich właśnie ograniczył swoją działalność zawodową. Utwór Higher Ground to dzieło dwóch szwedzkich songwriterów, Niclas Arn and Karl Eurén. Panowie mają na koncie wiele utworów w szwedzkim Melodifestivalen, lecz największy sukces osiągnęli osiem lat temu z numerem Kom wykonywanym przez zespół Timoteji (5. miejsce w finale). Arn jest także jednym z autorów propozycji z DMGP 2014, Your Lies wykonywaną wówczas przez Rebekkę Thornbechs (3. miejsce w superfinale).

 

To niewątpliwie zaskoczenie na tegorocznej liście finalistów Dansk Melodi Grand Prix. Sannie Carlson debiutowała na rynku muzycznym w latach 90-tych jako Whigfield. Obecnie (od 2004 roku) mieszka na przedmieściach Mediolanu. Królowa eurodance’u wylansowała wówczas między innymi takie hity jak Saturday Night (debiutancki singiel, #1 w brytyjskich notowaniach) oraz Another Day, Think of You czy Big Time. To dało jej rozpoznawalność zarówno na terytorium Starego Kontynentu jak i w Australii. Ostatni, piąty album studyjny, zatytułowany W wydała w 2012 roku. Po promocji wspomnianego wydawnictwa artystka postanowiła zmienić zarówno stylistykę jak i pseudonim artystyczny. Już jako Sannie zaczęła wydawać single w 2016 roku. Zarówno How Long jak i In The Morning są utrzymywane w klimacie pop z domieszką house’u. Obydwa single były notowane w pierwszej piątce utworów tanecznych na Wyspach Brytyjskich. Najnowszy utwór Boys and Girls jest efektem współpracy artystki z Domenico Canu (członek włoskiego zespołu Planet Funk, współpracował z takimi osobowościami jak Scooter, Benny Benassi czy Groove Armada) i Jamesa Reevesa (znany także jako Sonny Reeves, ma na koncie współpracę m.in. z Tinie Tempah oraz G FrSH).

 

Sandra Hilal to jeszcze naturszczyk duńskiej sceny muzycznej. 20-latka z Brønshøj do tej pory była znana głównie z tego, że zamieszczała zarówno covery znanych piosenek jak i swoje autorskie propozycje domowej roboty w serwisach społecznościowych. Udział w Dansk Melodi Grand Prix będzie zapewne jej pierwszym tak wielkim doświadczeniem scenicznym. Wszystko z powodu Larsa 'Chief 1′ Pedersena, który zobaczył jeden z filmików zamieszczonych w serwisie YouTube kilka lat temu. Chief 1 to popularny producent i autor tekstów, członek rapowej grupy Rockers by Choice – pierwszej, która pod koniec lat 80. była grana przez lokalny oddział MTV. Dotychczas do finałów DMGP dostały się 4 jego utwory. Trzy z nich reprezentowały Danię podczas Eurowizji w latach 1997, 2012 oraz 2015. Utwór Angels to My Battlefield to efekt współpracy Chief 1 z norweskim kolektywem Dsign Music, odpowiedzialnym za hity Kylie Minogue, Blue czy Girls’ Generation. Wcześniej Ci songwriterzy mieli okazję się spotkać przy okazji pracy nad utworem Ricky’ego Martina Vente Pa 'Ca, nominowanego dwukrotnie do nagród Latin Grammy.

 

19-latek Lasse Meling to kolejny artysta, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał od zamieszczania nagrań w serwisie YouTube. Wychowywał się i dorastał w Frederikshavn, lecz w wieku 13 lat został zauważony przez Jespera Sidelmanna, renomowanego producenta muzycznego. Efektem tej znajomości była przeprowadzka do Nowego Jorku, by pracować z takimi osobistościami jak Terrance Laurel, Arrow Benjamin czy Curtis Richardson, mających na koncie współpracę z takimi nazwiskami jak Beyoncé, Jennifer Lopez oraz Rihanna. Rozpoznawalność Melingowi przyniósł debiutancki kawałek All About You z 2013 roku, pochodzący z EPki RElations wydanej rok później. Od tamtej pory razem z duńskim duetem producenckim Ultramarin zaprezentował jeszcze parę singli, będących w większości coverami. Ostatni z nich to… jego własna wersja piosenki Lucie Jones Never Give Up On You, z którym artystka reprezentowała Wielką Brytanię podczas ostatniego Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Unfound z kolei powstał przy udziale grupy producenckiej TheArrangement i Kim Nowak-Zorde’a. Ten ostatni ma za sobą już cztery starty jako autor tekstu i muzyki, ostatnio jako jeden z autorów utworu Basima Cliché Love Song.

 

Siostry CARLSEN wychowywały się na Wyspach Owczych. Vanja, Laila oraz Barbara pasję do muzyki wyniosły z Thorshavn, gdzie mieszkają do dziś. Skoro ich mama była śpiewaczką, a ojciec instrumentalistą – to nie mogło skończyć się inaczej. Jako małe dziewczynki Vanja, Laila oraz Barbara śpiewały w chórze gospel chrześcijańskie utwory w języku farerskim, rejestrując kilkadziesiąt nagrań. Od 2000 roku siostry funkcjonują jako CARLSEN. Wydały wówczas EPkę i wyruszyły w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Na co dzień jednak pracują jako kardiolog, fryzjer oraz makijażystka. Ich utwór Standing Up for Love został przygotowany przez parę Szwedów razem z Amerykaninem. Duet Thomas Thörnholm-Michael Clauss stworzył wiele piosenek na potrzeby Melodifestivalen, współpracując z takimi nazwiskami jak Magnus Carlsson, Alcazar czy Rednex. Dave Rude to z kolei amerykański gitarzysta i część rockowego zespołu Tesla. Jest autorem propozycji zarówno dla wspomnianej formacji, jak i dla takich artystów jak Lil B czy Chris Lie.

 

Kolejna 19-latka, Annelie KARUI Saemala dorastała w Herning. Obecnie jednak uczy innych pisać piosenki w Ringsted, konkretniej w Skovbo Efterskole (szkoła muzyczna). W przeszłości śpiewała zarówno w chórach gospel jak i klasycznych. Udzielała się także jako frontmenka kilku grup muzycznych grających covery. Śpiewała także wielokrotnie w Den Jyske Opera. Przy Signals KARUI współpracowała z Jeanette Bonde (autorka i wykonawczyni zeszłorocznego Hurricane) oraz Danielem Fieldem (autor piosenek dla Christopher, Johnny’ego Deluxe czy Anny David, a także jeden z autorów wspomnianej wcześniej piosenki Basima z Eurowizji 2014).

 

Kolejna finalistka, Rikke Ganer-Tolsøe śpiewa od zawsze, jednak dopiero trzy lata temu przez przypadek zdobyła popularność. Jej przyjaciel wrzucił na portal Facebook cover All on Me Johna Legenda. Od tego czasu Rikke regularnie zapełnia swój kanał YouTube własnymi interpretacjami znanych przebojów takich jak When We Were Young Adele czy I Can’t Feel My Face z repertuaru The Weeknd. Ma na koncie także swoje autorskie utwory Tag mig nu oraz I Need You To Sing. Na co dzień 31-latka jest PR managerem oraz założycielką strony kvinderudenfilter.dk, na której prowadzi bloga. Autorami piosenki Stuck on Nothing są Rune Braager (m.in. Sanne Solomon, Joey Moe, Hot Chelle Rae and Jillian O.), Clara Sofie (przez ostatnią dekadę tworzyła dla siebie, 4 albumy, odpowiadała za single finalistów ostatniej edycji X Factora, Sick Mii oraz Plated Gold Chili) oraz Andrea Emilie Fredslund Nørgaard (wokalistka i autorka hitów z radia P3: Glasskår oraz Wild Horses). Braager, podobnie jak Cabble w tegorocznym DMGP będą rywalizować z dwiema propozycjami – jest też jednym z autorów Music for The Road. Jest autorem jeszcze ośmiu innych piosenek, które w przeszłości były wykonywane podczas DMGP.

 

Albin Fredy Ljungqvist to ostatnie nazwisko tegorocznej edycji DMGP. Fani Eurowizji kojarzą tego 36-latka zapewne z powodu utworu Beautiful to Me, napisanego m.in. przez Bryana Rice’a i wykonywanego w 2013 roku. Dorastał w szwedzkim Falköping, lecz od 10 lat mieszka w Kopenhadze. Od 11 lat pracuje w Cirkusbygningen – pierwsze 7 lat śpiewał, by potem awansować na trenera wokalnego i asystenta instruktora. W ubiegłym roku artysta wydał EPkę Falling for the Last Time, na której zarejestrowano również duet z amerykańską wokalistką Alexią Grace. Piosenkę Music for The Road, prócz wspomnianego wcześniej Braagera tworzyli także Brytyjczyk John Garrison (członek grupy Budapest, songwriter i producent dla takich artystów jak Leona Lewis czy James Blunt) oraz O. Antonio.

 

Tegoroczne Dansk Melodi Grand Prix odbędzie się 10 lutego 2018 roku w hali Gigantium znajdującej się w Aaborg. Gościem specjalnym narodowych preselekcji będzie Conchita, laureatka Konkursu Piosenki Eurowizji z 2014 roku. Cała transmisja, którą poprowadzą ponownie Johannes Nymark i Annette Heick rozpocznie się o godzinie 20:00 na antenie DR 1.

Źródło i zdjęcie główne: materiały prasowe/dr.dk

Exit mobile version