Ilse deLange i Waylon zdradzają szczegóły eurowizyjnej kompozycji. Premiera utworu jest planowana na przełom lutego i marca 2014. 

Wczoraj poinformowaliśmy, że reprezentantami Holandii na przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji będzie duet popularnych artystów: Waylon oraz Ilse DeLange. Formacja wystąpi pod nazwą The Common Linnets. Nazwa zespołu odnosi się do makolągwy zwyczajnej, gatunku małego ptaka z rodziny łuszczaków.  Makolągwa zwyczajna to ptak towarzyski, dość ruchliwy i mało płochliwy. W powietrzu leci szybko torem falistym. Znany jest z przyjemnego śpiewu oraz potrzeby częstej zmiany otoczenia. Występuje w wielu krajach Europy, głównie w jej południowej części. Spotykany głównie w obszarze wiejskim.

W języku niderlandzkim makolągwa zwyczajna jest nazywana po prostu „kneu”, a słowo odnosi się także do muzyki folkowej, tradycyjnej i wiejskiej. „Mokolągwy” zapewniają, że postanowili razem tworzyć muzykę nie ze względu na eurowizyjny projekt, a jeszcze przed pomysłem na start i, że po Eurowizji będą wspólnie wydawać płyty. Zapewniają, że zgromadzili już sporo materiału, ale utwór, z którym pojawią się w Kopenhadze opublikują pod koniec lutego lub w marcu. Przy wyborze kompozycji eurowizyjnej posłużą się wsparciem zaplecza z muzycznego biznesu. Pierwszy wspólny album The Common Linnets ujrzy światło dzienne na wiosnę, kiedy mokolągwy wracają z zimowych wakacji do domu.

Utwór ma ze sobą nieść prawdziwe emocje, bliskie sercu obu artystów. Nie ma to więc być kolejny muzyczny produkt, ale artystyczna kompozycja. Tekst utworu będzie zawierać głębsze przesłanie, kompozycja będzie mieć na celu wzruszyć słuchacza i zmusić go do refleksji.

Stylistkę swojej twórczości artyści określają jako pure country, bluegrass oraz częściowo soul. Najbliżsi ich muzyce są Emmylou Harris i Johnny Cash.

Jak zapewnia Ilse deLange, decydującym wpływem na jej chęć startu w Eurowizji był wysoki rezultat Anouk w ostatniej edycji konkursu. Jej kompozycja Birds zajęła w Szwecji 9. miejsce. Ilse jest obecnie jurorką niezwykle popularnego w Holandii talent-show, The Voice of Holland. Waylon od wielu lat marzył o udziale w Eurowizji, a w 2005 roku pojawił się w narodowych preselekcjach. Wówczas przegrał jednak z Glennis Grace i jej „Niemożliwym marzeniem”.

Czy Mokolągwy będą mieć podobne uznanie, co „Ptaki” Anouk? Tego dowiemy się już maju.

Źródło: esctoday.com, songfestivalweblog.nl; fot.: Christian Malliverney