„Sukces Polski”, „Bardzo dobry występ”, czyli reakcje polskich mediów na rezultat Alicji Regi

Ostatnia niedziela była dla fanów dziecięcej Eurowizji niezwykle emocjonująca. Alicja Rega osiągnęła 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jest to najlepszy wynik w historii startów polskich reprezentantów w tymże Konkursie, co nie umknęło polskim mediom piszącym o rezultatach zmagań w Tblisi.

Dwanaście lat bez polskiego reprezentanta nie poszło na marne, a solidna selekcja, jaka została poczyniona w ciągu ostatnich dwóch lat organizacji Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior zaczęła przynosić rezultaty. Przed rokiem Olivia Wieczorek, podczas Konkursu w Valletcie z utworem Piotra Rubika „Nie zapomnij” zajęła 11. miejsce. Był to wówczas najlepszy polski wynik. W niedzielę, podczas ostatniej edycji Eurowizji dla Dzieci 14-letnia Tarnowianka Alicja Rega i podopieczna rzeszowskiego Centrum Sztuki Wokalnej znacznie poprawiła ten rezultat. Zarówno w głosowaniu jurorów, jak i widzów zajęła 7. miejsce, co po zsumowaniu punktów dało ostatecznie 8. lokatę. W Tblisi młoda wokalistka wykonała polskojęzyczny utwór „Mój Dom” autorstwa Marka Kościkiewicza.

Polskie media w artykułach informujących o wygranej Rosjanki Poliny Bogusevich, z entuzjazmem podawały informację o „historycznym sukcesie Polski” (Super Express) oraz „bardzo dobrym występie” (Plejada.pl). „Na wielkiej scenie stanęła jako druga, dając z siebie wszystko. (…) Niestety, Alicji nie udało się zajść aż tak wysoko, chociaż wyśpiewała sobie ósmą pozycję, co również jest sukcesem.” – pisze portal Wirtualna Polska, podkreślając jednocześnie, że głosowanie internetowe (nowość w tegorocznej Eurowizji Junior – przyp. red.) mogło zwiększyć szanse na zdobycie podium. Problemy z głosowaniem online odnotował również portal Interia.pl. Organizatorzy tegorocznej Eurowizji dla Dzieci podali do wiadomości, że w ramach głosowania online otrzymano blisko 330 tysięcy głosów ze 100 krajów, przyznając wcześniej że doszły do nich informacje na temat braku możliwości głosowania w trakcie trwania transmisji konkursowej. Po dogłębniejszym zbadaniu sprawy okazało się, że zabezpieczenia strony zadziałały nadgorliwie, doprowadzając do sytuacji, że użytkownik głosujący na wybrane propozycje przed finałem, po godzinie 16:00 nie mógł już zrobić tego ponownie. Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie za pomocą specjalnego oświadczenia, że EBU wdroży nowe procedury, a także ulepszy stare by podobne sytuacje nie zdarzały się w przeszłości. Serwis Gala.pl podając wynik naszej polskiej reprezentantki, pochylił się nad szczegółowymi wynikami, udostępnionymi zaraz po zakończeniu transmisji na stronie internetowej Konkursu. „Alicja może się też pochwalić najwyższą notą, czyli 12 punktami, od jury z Irlandii.” Niektóre media pokusiły się również o dodaniu biografii 14-latki (Plotek.pl).

https://www.youtube.com/watch?v=qhzZbxRH0rk

Jak wyglądała sprawa oglądalności imprezy w niedzielne popołudnie? Według informacji, przekazanych przez Centrum Informacji TVP, relację z Tblisi wraz z komentarzem Artura Orzecha oglądało 866 tys widzów (udział w rynku: 6,3%). To wynik niższy o około 2 miliony widzów. Dla przypomnienia finał z udziałem Olivii Wieczorek oglądało 2,09 mln osób (15,5% udziału w rynku), a moment ogłaszania wyników śledziło już 2,8 mln widzów. Taki rezultat spowodowany był przeniesieniem transmisji tegorocznego Konkursu z TVP1 do TVP2 na rzecz Pucharu Świata w skokach narciarskich. Relację z Kuusamo śledziło 4 109 509 widzów (32,05% udziału w rynku, grupa 4+).

Organizatorzy dorosłej Eurowizji w Lizbonie oraz EBU potwierdzili udział polskiego nadawcy w majowym konkursie, jednakże dopiero teraz znamy nieco więcej szczegółów. Telewizja Polska przesłała niedawno do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ramowy plan programowy na przyszły rok. Według niego na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej zobaczymy wszystkie eurowizyjne koncerty z Lizbony (maj) oraz finał Eurowizji Junior 2018 (listopad). TVP1 ma również w planie relację live z Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji (luty) oraz do Eurowizji Junior (październik).

Źródło: Centrum Informacji TVP, Gala.pl, wp.pl, muzyka.interia.pl, Super Express, Plejada.pl, Plotek.pl, KRRiT, eurovoix, Junior Eurovision Song Contest (Facebook fanpage)

Exit mobile version