Diodato zwycięzcą San Remo 2020, corriere.it

Włosi wybrali zwycięzcę Festiwalu w San Remo 2020. W centrum uwagi dziennikarzy znajduje się Antonio Diodato. W jednym z wywiadów potwierdził już chęć udziału w Konkursie Eurowizji w Rotterdamie. Włoska prasa szczególną uwagę zwraca na tekst jego kompozycji, który nasuwa wiele interpretacji. Sam festiwal zapisał się w historii nie tylko ze względu na ogromny sukces  komercyjny, ale również liczne kontrowersje.

San Remo 2020: jedna piosenka, wiele znaczeń

Diodato, corriere.it

Diodato był jednym z faworytów już po pierwszym wieczorze festiwalu. W związku z tym jego wygrana nie była wielkim zaskoczeniem dla prasy. Włoskie media wskazują na przekonującą interpretację samego utworu, poświęcając wiele uwagi znaczeniu zwycięskiej piosenki. W trakcie konferencji prasowej Diodato podkreślił, że jego utwór zaprasza do głośnego wyrażania uczuć. Zauważył, że w społeczeństwie istnieje spora grupa osób, która wybiera milczenie wobec siły i dominacji pozostałych. Prasa spekuluje, że tekst bezpośrednio odnosi się do sytuacji na południu Włoch, szczególnie w Tarencie, z którym Diodato jest związany.

Sanremo 2020: Festiwal z muzyką w tle…

Co ciekawe, artysta nie wyklucza, że piosenka ma również romantyczny charakter i jest poświęcona kobiecie, której tożsamości nie zdradził. Zwycięstwo zadedykował przede wszystkim swojej rodzinie, rodzinnemu miastu. Edwynowi Robertsowi, współautorowi tekstu, oraz dziecku, które bało się świata zewnętrznego i postanowiło zostać w swoim pokoju.

San Remo 2020: kontrowersyjne występy

Achille Lauro, corriere.it

Włoska prasa żywo komentuje wpadki tegorocznych uczestników Festiwalu. Największym echem odbił się nieudany popis duetu Morgan&Bugo. W trakcie występu Bugo opuścił scenę, reagując na skandaliczne zachowanie Morgana, który zmienił tekst ich piosenki. W nowej wersji, zaprezentowanej przed publicznością, Morgan obrzucił Bugo licznymi obelgami. Konflikt między artystami zakończył się dyskwalifikacją piosenkarzy. Nieprzychylne komentarze spotkał również występ gości specjalnych, czyli zespołu Ricchi e Poveri. Decyzją dyrektora artystycznego Amadeusa głosy artystów zastąpił playback. Z pewnością jednak samo pojawienie się piosenkarzy zostało przyjęte z dużym entuzjazmem i sentymentem. Niewątpliwie mieszane odczucia wzbudziły kostiumy Achille Lauro, którego aranżacje stały się obiektem dużej uwagi i niekiedy żartów ze strony internautów. Jak zauważają komentatorzy, konkurs miał swoje wzloty i upadki.

Skandal przed finałem. Uczestnicy zdyskwalifikowani!

San Remo 2020: rekord oglądalności i sukces Amadeusa

Śladami preselekcji: włoskie dolce vita zaklęte w Sanremo

Tegoroczna edycja festiwalu zanotowała wzrost oglądalności w porównaniu z zeszłoroczną edycją. Liczba widzów przekroczyła 11 milionów, a średnia oglądalność wszystkich pięciu wieczorów wyniosła 54% udziału w rynku. Stefano Coletta, dyrektor kanału Rai 1, z satysfakcją określił ten wynik jako rekord millenium. Bezsprzecznie konkurs osiągnął sukces wśród widzów internetowych. Podczas wszystkich wieczornych pokazów pojawiło się łącznie ponad dwa miliony tweetów na temat San Remo 2020.

Amadeus, corriere.it

Amadeus, dyrektor artystyczny i prowadzący festiwal, przyznał, że organizacja jubileuszowego 70. konkursu była dla niego ogromnym wyzwaniem. Sukces komercyjny widowiska, które zarobiło 37 milionów euro, oraz jego wysoka oglądalność wskazują na to, że prawdopodobnie weźmie on udział w organizacji festiwalu także w 2021 roku.

Źródło: corriere.it, quitidiano.net, affaritaliani.it, quotidianodipuglia.it