• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Sukcesy na Eurowizji Junior a dorosła wersja konkursu. Przeszkoda czy motywacja?

Konrad Szczęsny przez Konrad Szczęsny
11 października 2020
w Felietony, HOT, Junior Eurovision, Subiektywnie
1
Viki Gabor, Eurowizja Junior 2019

Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, Gliwice, listopad 2019, fot. Thomas Hanses/junioreurovision.tv

79
SHARES
2k
WYŚWIETLENIA

Eurowizja Junior to nie tylko platforma dla młodych talentów, by zaprezentować się szerokiemu gronu odbiorców. Dla Europejskiej Unii Nadawców (EBU) to również format testowy przed wprowadzeniem pewnych rozwiązań w dorosłej wersji wydarzenia. Jednak czy sukces danego nadawcy w tym konkursie wiąże się z większym zaangażowaniem w Konkurs Piosenki Eurowizji? W moim odczuciu – nie. Sukcesy na Eurowizji Junior nie dają gwarancji wygranej w dorosłej Eurowizji. Stanowią jednak pewną kompensację.

Wystarczy spojrzeć choćby na listę zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Poza Rosją, Ukrainą i Włochami są to kraje, które w dorosłej wersji wydarzenia radzą sobie w najlepszym wypadku różnie. Czasy świetności Chorwacji i Hiszpanii skończyły się na początku XXI wieku, teraz miejsce w czołowej dziesiątce jest uważane w ich przypadku za sukces. Białoruś od debiutu w 2004 roku tylko raz zajęła miejsce w TOP10 (2007 rok, Dzmitryj Kałdun). Gruzja ostatni większy sukces na Eurowizji zaliczyła w 2015 roku (11. miejsce Niny Sublatti w finale). To samo tyczy się Polski (ostatni raz w finale w 2017 roku), Armenii (podobnie) oraz Malty (co prawda finał w 2019, jednak wcześniej brak awansu przez dwa lata z rzędu).

https://www.youtube.com/watch?v=rY5B5BX5A1g

Eurowizja Junior a Konkurs Piosenki Eurowizji: skąd rozbieżności?

  • Czy pandemia scementuje Eurowizję jako wydarzenie zamknięte w ścianach studia telewizyjnego

W przypadku nadawców z Włoch, Ukrainy czy Rosji sukcesy zarówno w dorosłej, jak i dziecięcej wersji konkursu mogą wynikać z profesjonalnych działań osób decyzyjnych na każdym polu branży rozrywkowej. Pod uwagę wziąć należy również wielkość rynku kraju, jego postrzeganie na arenie międzynarodowej czy determinację w jak najlepszym zaprezentowaniu się poza krajem. Nie bez znaczenia jest również uważne obserwowanie, jak dane wydarzenia zmieniają się. Chodzi tu o trendy są na nim obecne i to, w którym kierunku zmierza, jak również powiązanie piosenek z kulturą danego regionu.

Sympatycy Konkursu Piosenki Eurowizji zwracają również uwagę, że organizacja preselekcji do dziecięcej wersji wydarzenia jest znacznie mniej wymagającą. Chodzi tutaj zarówno o aspekt finansowy, jak i sam format. Widać to szczególnie w przypadku Polski. Szansa na sukces świetnie sprawdza się jako metoda wyboru reprezentanta na Eurowizję Junior. Jednak w przypadku dorosłej wersji wydarzenia – i jest to zdanie w dużej mierze fanów z zagranicy – wydaje się formatem dosyć anachronicznym i amatorskim. Wypada blado na tle preselekcji organizowanych przez innych nadawców. Padają porównania do ogólnonarodowego karaoke czy nieprzystawalności do nowoczesnego wydarzenia, jakim jest Eurowizja. Nie bez znaczenia są również ubogie możliwości techniczne, jeśli chodzi choćby o realizację występów uczestników.

https://www.youtube.com/watch?v=VfPqzgpjf6k

Czy Polska dzięki sukcesom na Eurowizji Junior wygra także Konkurs Piosenki Eurowizji?

Odpowiedź na to pytanie będzie dla wielu bardzo irytująca: to zależy. Zależy od tego, na ile Telewizja Polska zmieni podejście do Konkursu Piosenki Eurowizji, tak jak zrobiła to w przypadku Eurowizji Junior. Przykład, który nasuwa się sam, to ten holenderski. Bieg historii w przypadku Niderlandów zmieniła Anouk i to dzięki jej odwadze i występowi także rodzimy nadawca zmienił podejście do wydarzenia. Z czasem jednak zauważono, że gwarancją sukcesu nie jest wcale uznany na lokalnym rynku artysta. Przynajmniej nie tylko on. W końcu – z czym, jak sądzę, wszyscy się zgodzimy – jest to konkurs piosenki. Zatem przede wszystkim chodzi o zapamiętywalny, wyjątkowy utwór. Inną kwestią jest wykonanie go na tak ogromnej scenie w nienaganny sposób i nie uleganie presji. Znalezienie złotego środka to właśnie główne zadanie nadawcy. Nie bez znaczenia jest również planowanie działań z wyprzedzeniem a nie na ostatnią chwilę, jak w latach ubiegłych.

W przypadku Polski dużym problemem jest niechęć i/lub strach rodzimych artystów przed formatem Eurowizji. Jedni twierdzą, że skutecznie odstrasza ich atmosfera rywalizacji. Inni, że presja i odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach w przypadku reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej. Wydaje się jednak, że te argumenty podlegają negocjacji. Ważne, by artyści mieli pewność, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie nadawcy, także w kwestiach finansowych i produkcyjnych. Nie od dziś wiadomo, że piętą achillesową Polski na Eurowizji są prezentacje scenicznie. Na tle innych krajów wypadamy blado, często na to, by przykuć uwagę widzów, brakuje pomysłu. A nie można zapomnieć, że po ewentualnej porażce odpowiedzialność spoczywa w oczach ogółu na artyście, nie nadawcy. I tak koło się zamyka…

https://www.youtube.com/watch?v=TvmqnNxnuJM

Sukces na Eurowizji Junior: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Już kilka razy w ostatnim czasie zaobserwowałem niepokojące z punktu widzenia sympatyka Eurowizji zjawisko. W trakcie rozmów z osobami, które mają do czynienia z konkursem incydentalnie wyszło na jaw, że utożsamiają go oni z dziecięcą, nie tą dorosłą wersją. Przyczyna? Ogólnonarodowe szaleństwo, jakie obserwowaliśmy po zwycięstwach najpierw Roksany Węgiel a później Viki Gabor w Eurowizji Junior. Czy to dobrze? Warto pamiętać, że widownia dziecięcej wersji konkursu jest znacznie mniejsza niż tej właściwej, dorosłej. To samo tyczy się jego medialnej wagi (może właśnie z wyjątkiem Polski). Skupianie się wyłącznie na niej to dosyć duże zaniedbanie i uchybienie oraz odwrócenie istotnej hierarchii.

Nikt z sympatyków Konkursu Piosenki Eurowizji nie ma wątpliwości, że zwycięstwo w tym wydarzeniu byłoby czymś o wiele bardziej prestiżowym i choćby z punktu widzenia promocji kraju – niezwykle istotnym, wręcz przełomowym. Stanowiłoby jednocześnie stymulację rodzimego rynku i obaliło wiele krzywdzących stereotypów. Jakich? Że nie jesteśmy lubiani w Europie, że nigdy żadnemu artyście z Polski nie uda się takiego sukcesu osiągnąć. Że Eurowizja to polityka i szklany sufit, którego nie da się przebić.

Poza wszystkim wielką stratą byłoby zaprzepaszczenie doświadczenia technicznego i producenckiego, jakie nabyła Telewizja Polska przy organizacji dwóch Eurowizji Junior. A tak się prawdopodobnie stanie, jeśli w najbliższych latach nie wygramy dorosłej wersji konkursu i zmienią się osoby decyzyjne na Woronicza. Warto pamiętać, że oba wydarzenia zorganizowaliśmy bez pomocy ekip zagranicznych. Zostały również pozytywnie ocenione zarówno przez Europejską Unię Nadawców, jak i fanów z zagranicy. I stanowią w moim odczuciu preludium do tego, co mogłoby się stać, gdybyśmy zwyciężyli w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Wszystko zależy w chwili obecnej od rodzimego nadawcy. Tego, czy podobnie jak w przypadku Eurowizji Junior, wypracuje odpowiednie podejście do dorosłej wersji wydarzenia. To możliwe i wręcz niezbędne, jeśli odpowiednia hierarchia powinna zostać zachowana.

https://www.youtube.com/watch?v=PT-EzzJxySI
Tematy: EurovisionEurowizja JuniorEurowizja Junior 2020Junior EurovisionKonkurs Piosenki EurowizjiPolskaPolska na EurowizjiPolska na Eurowizji Junior

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: dziś pierwszy półfinał. Justyna Steczkowska na scenie. Gdzie oglądać show?

2025/05/13
Eurowizja 2025: próba jurorska pierwszego półfinału! Jak wypadła Justyna Steczkowska? [Relacja]

Eurowizja 2025: próba jurorska pierwszego półfinału! Jak wypadła Justyna Steczkowska? [Relacja]

2025/05/12
Eurowizyjna impreza kostiumowa

Eurowizja w Polsce! W którym mieście będziemy się bawić?

2025/05/12
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: przewodnik po uczestnikach pierwszego półfinału

2025/05/12
Eurowizja 2025, Bazylea

Eurowizja 2025: jak zmieniły się przewidywania bukmacherów po próbach? Kto ma szanse na zwycięstwo?

2025/05/12
Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania!

Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania!

2025/05/12

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT