Już od środy będzie można wysyłać propozycje do łotewskich selekcji przed przyszłoroczną Eurowizją w Lizbonie. Co nowego znajdziemy w zapisie regulaminu?

Łotewski nadawca LTV po raz czwarty zdecydował się na wybór eurowizyjnego reprezentanta poprzez format Supernova. Od najbliższej środy, 6 września od godz. 10:00 do 15 października, godz. 23:59 zbierane będą zgłoszenia do kolejnej edycji selekcji. Chętni do wyjazdu na Eurowizję będą mogli zamieszczać swoje propozycje w specjalnym elektronicznym formularzu, który pojawi się na oficjalnej stronie programu.

Po raz kolejny format skupi się na znalezieniu nowoczesnej popowej piosenki, która będzie miała szansę podbić zagraniczny rynek muzyczny. Oczywiście utwór ten poszukiwany jest w pakiecie wraz z charyzmatycznym wykonawcą, mającym potencjał na wieloletnią międzynarodową karierę.

W tym roku prawa autorskie zagranicznych kompozytorów i autorów tekstów nie będą mogły przekraczać 30%. Celem zmiany jest zachęcenie zagranicznych producentów do współtworzenia utworów, co ma zarówno wpłynąć na zwiększenie jakości piosenek, jak i dać możliwość wymiany doświadczeń z łotewskimi twórcami.

Inną nowością ma być uruchomienie specjalnych „Songwriting Camp-ów”, na których powstawać mają piosenki przeznaczone na selekcje. Z podobnych obozów korzysta się między innymi w Estonii przed Eesti Laul.

Projekt Supernova od trzech lat pełni ważną rolę w rozwoju łotewskiego rynku muzycznego, angażuje profesjonalistów oraz jest obecny w wielu dużych mediach. To jeden z ważniejszych programów będących pod opieką pracowników łotewskiej telewizji LTV. Starają się oni stworzyć oryginalne show, które nie tylko będzie się wyróżniać, lecz także zachwyci i zaskoczy ludzi w całym kraju.

Pierwszych dwóch zwycięzców Supernovy, Aminata Savadago oraz Justs Sirmais, odniosło sukces nie tylko na Eurowizji, lecz także na krajowym rynku muzycznym. Gorzej wypadł zespół Triana Park – znany już wcześniej na Łotwie w eurowizyjnej konkurencji zajął najniższe możliwe miejsce. Jak poradzi sobie zwycięzca czwartej edycji Supernovy?

Źródło: supernova.lsm.lv   Foto: lsm.lv

1 KOMENTARZ