Już jutro, o godz 20:25, wyemitowany zostanie drugi półfinał selekcji Supernova. Po raz 5. za ich pomocą zostanie wybrany reprezentant Łotwy. Kogo usłyszymy jutro wieczorem?

Adriana Miglāne

Scared of Love

To kolejna uczestniczka pierwszej edycji X – Factora. Młoda wokalistka zakwalifikowała się do grupy wiekowej 16-24, którą prowadziła Aija Auškāpa. W programie tym zajęła 3. miejsce. Po sukcesie w talent show wraz z Djem Rodionem Gordinem nagrała utwór Without You (wersja łotewska – Kā Agrāk). Co ciekawe – X Factor nie jest jedynym show tego typu, w którym brała udział. Kilka miesięcy temu pojawiła się… w litewskiej wersji programu The Voice – Lietuvos Balsas (odpadła w pierwszym odcinku na żywo). W tym momencie wokalistka aktywnie pracuje nad nową muzyką, zarówno w języku angielskim, jak i łotewskim.

Jej selekcyjna piosenka opowiada o tym, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa miłość. Uczucie to jest integralną i nie do zastąpienia częścią naszego istnienia. Utwór został napisany przez Jānisa Drīksnę, Montę Ķimene oraz Kasparasa Ansonsa.

Carousel

That Night 

W skład duetu wchodzą wokalistka Sabīne Žuga oraz gitarzysta Mārcis Vasiļevskis. Muzycy współpracują ze sobą od 2015 roku. Wcześniej skupiali się głównie na coverach, od niedawna spełniają swoje marzenia o pisaniu własnej muzyki. Szerszej publice dali się poznać w zeszłym roku dzięki koncertom Pasaka Ziemā. Ich muzyczna stylistyka nawiązuje m.in. do jazzu, bluesa czy brzmień indie. Zarówno Sabīne, jak i Mārcis mają za sobą doświadczenie z Supernovą. On był współautorem utworu Who’s Counting Ritvarsa z poprzedniej edycji programu, ona towarzyszyła temu samemu wykonawcy na scenie jako chórzystka. Dodatkowo Mārcis jest współtwórcą piosenek zespołu Laime Pilnīga, który w minioną sobotę zapewnił sobie awans do finału tegorocznej Supernovy.

Selekcyjny utwór przez nich napisany opowiada o lotnej wyobraźni. Jej impulsem jest myśl, która nie daje spokoju i rozbija się po głowie, tworząc nieograniczoną i niekontrolowaną podróż emocjonalną.

Double Faced Eels

Fire

Działający od 1999 roku zespół debiutuje w stawce uczestników łotewskich preselekcji.

Swoją karierę rozpoczęli od wydania utworu To Take Breath, a następnie Zilais Valis który osiągnął wielki sukces zarówno na listach przebojów, jak i festiwalach muzycznych. W 2005 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album zespołu, chwilę po tym, jak wyruszyli w trasę koncertową z popularnym ówcześnie zespołem Brainstorm. Do tej pory wydali 3 albumy, które odniosły duży sukces na Łotwie. W 2017 roku brali udział w muzycznym show Best. Cover. Ever z piosenką In the name of love Bebe Rexha.

Jak sami mówią, chcą aby ich utwór był czymś pozytywnym. Niech będzie taką mantrą dla ludzi, którzy dążą do celu.

Dziļi Violets feat. Kozmens

Tautasdziesma

Zespół Dzili Violets czyli Deep Violet powstał w roku 2014. Tworzą go Nauris Brikmanis, Valters Osis, Viesturs Butāns i Edgars Jercums. Wyróżniają się wszechstronnością muzyczną i ogromnym poczuciem humoru. Zatem to na pewno nie przypadek, że zdecydowali się na współpracę z Kozmensem, czyli „Niedźwiedziem z Rygi”, który występował wielokrotnie podczas show Supernova. Kozmens to łotewski aktor, komik, wokalista, prezenter telewizyjny i muzyk punk – rockowy. Co wyjdzie z takiej mieszanki?

Jak mówi zespół, ich utwór opowiada o osobie, która zgodnie ze standardami społeczeństwa nie pasuje do tłumu. Czy zatem jest gorsza? Przecież wszystko opiera się na miłości do bliźnich i ludzi wkoło.

Kristiāna

Remedy

Kristiana uczestniczy w łotewskim muzycznym świecie od roku 2017. Jej pierwszym singlem był utwór Guiding Lights. W listopadzie 2018 jej debiutancki album Nejaušības ujrzał światło dzienne. Zawierał on 4 oryginalne utwory po angielsku i dwa po łotewsku, w tym właśnie Remedy, które powalczy o bilet do Tel Awiwu. Kristiana mówi o swoim albumie i utworze, że powstały w ciepłej i kreatywnej atmosferze. Piosenka mówi o niewinnej, wrażliwej i dobrej miłości.

Jest to opowieść o związkach, które na pewnym etapie były  piękne, ale potem stały się nie do zniesienia i trudne. Ale chociaż druga osoba jest zupełnie inna i ciężka do zaakceptowania, to jesteśmy podobno stworzeni dla siebie nawzajem, ale jednocześnie tak różni i kontrastujący się jak ogień i woda.

Laika Upe

Listen to the Way that I Breathe

Laika Upe to pięciu młodych i utalentowanych muzyków: Guntis Nurža (wokal), Atis Chaman (Keys / Effects), Janis Pastars (gitara), Reinis Petrovics (gitara basowa), Edgar Anson-Tomson (perkusja). Jak sami mówią: optymizm jest mottem grupy i przewodnikiem do przyszłej pracy i osiągnięć, a to muzyka jest sposobem na przekazanie jej słuchaczom. Latem 2018 roku zespół wydał swój pierwszy singiel Sky Party i kontynuuje pracę nad nowymi utworami.

Propozycja, która powalczy o reprezentowanie Łotwy, to dopiero drugi singiel zespołu. Mówi o wsparciu, którego potrzebujemy, gdy doskwiera nam samotność, wątpliwości, lęki i gniew. Prawdziwe wsparcie w trudnych chwilach życia wzmacniają wiarę w dobro i pomagają przywrócić wiarę w siebie, odwagę i pokój.

Markus Riva

You Make Me So Crazy

Markus to jeden z najpopularniejszych artystów na Łotwie. Jest również kompozytorem, modelem i aktorem. Jego album I can odniósł sukces nie tylko w kraju ale i również na Ukrainie, Rosji i Białorusi. A wszystko za sprawą udziału w popularnym rosyjskim show, którego nagrodą była współpraca z najznakomitszymi kompozytorami. Zeszłego lata Markus został wybrany jako support przed koncertem Rity Ory.

You Make Me So Crazy opowiada o osobie, która znajduje się na granicy rzeczywistości z innym wymiarem. Osoba, która utknęła w pułapkach serca i mózgu, wywołanych przez mistyczne stworzenie, które powoduje trochę zamieszania. Droga powrotna już nie jest taka łatwa – jest już za późno na ucieczkę, a jedyną rzeczą, która może uratować, jest miłość – mówi Markus Riva. Utwór został stworzony przy współpracy z ukraińskim kompozytorem, Romanem Nepomiashchyi.

Peress

Smaragdi un pelni

Kristine Pastare (Peress), pracuje w przemyśle muzycznym od 13 lat, jednakże debiutuje piosenką Emeralds and Ash w konkursie jako solistka. Jako chórek współpracowała z czołowymi łotewskimi muzyków – Raimondsem Pauls, grupą Brainstorm, Don Gustavo; a także śpiewała w wielu programach telewizyjnych – X FactorKocham cię, Łotwo, czy wspierała wokalnie uczestników w poprzednich edycjach konkursu Supernova. Występował w trio wokalnym Limonade, a także GGChoir założonym przez Gunarsa Kalniņša.

Kristinne postanowiła zaśpiewać swój konkursowy utwór w języku łotewskim, choć pierwotnie piosenka posiadała tekst w języku angielskim. Jak sama mówi: prawdziwe brzmienie i aranżacja utworu zostały stworzone specjalnie dla łotewskiej wersji demo, więc było to wszystko bardzo spójne. Angielski tekst nie wydawał się już tak potężny. Jest to opowieść o tajemniczej mocy, pasji i talencie, który mieszka w każdym człowieku, niech każdy odważy się wyjść z własnej strefy komfortu, podjąć pierwsze kroki w kierunku zmiany i osiągnięcia celu.

źródło: supernova.lsm.lv