Właśnie poznaliśmy finalistów łotewskich selekcji – Supernova 2020. Kto zakwalifikował się do ścisłej dziewiątki? 

Łotwa a Eurowizja 2020: selekcja piosenek do selekcji

Pierwotnie z 83 propozycji wyselekcjonowano 26 piosenek, które wzięły udział w przesłuchaniach w gmachu łotewskiego nadawcy. Ostatecznie podczas finałowego wieczoru zobaczymy najlepszą dziewiątkę. Na ostateczny skład stawki wpływ miały wyświetlenia i reakcje widzów na platformie YouTube.

Łotwa a Eurowizja 200: kim są finaliści Supernova?

W finałowej stawce zobaczymy:

  • Edgars Kreilis – Tridymite (autorzy: Edgars Kreilis, Ingars Viļums)

Będzie to dla niego czwarta próba wyjazdu na Eurowizję. Brał on udział w trzech poprzednich edycjach Supernovy, bez większych sukcesów, choć dwa razy udało mu się znaleźć w finale. Jest to kolejny uczestnik X Factora w tegorocznej selekcyjnej stawce. W programie tym zajął 6. miejsce. Kariera Kreilisa od czasu udziału w talent show zaczęła się rozwijać. Wokalista ma na koncie sporo singli, nie doczekał się jednak jeszcze własnego albumu studyjnego. Oprócz udziału w łotewskich selekcjach, wokalista jednocześnie bierze udział w litewskiej edycji programu The Voice.

  • Samanta Tīna – Still Breathing (autorzy: Samanta Tīna, Aminata Savadogo)

To chyba najsłynniejsza weteranka łotewskich selekcji. Będzie to jej 6. start w łotewskich selekcjach (gdzie dwukrotnie startowała z dwoma piosenkami) i 8. próba wyjazdu na Eurowizję ogółem (w  2013 i 2017 miała epizody w litewskich eliminacjach). Dwukrotnie zajmowała drugie miejsce – w roku debiutu, 2012, w duecie z Dāvidsem Kalandiją oraz rok później. Rok temu ponownie znalazłą się w finale z piosenką Cutting The Wire.

Wystartowała także w litewskiej wersji programu The Voice, gdzie dostała się do czołowej ósemki. Także na Litwie, gdzie obecnie mieszka, wraz z Tadasem Rimgailem zajęła drugie miejsce w programie Žvaigždžiu Duetai (Duety Gwiazd). Wzięła udział w rosyjskim festiwalu New Wave, przez który przewinęło się dużo eurowizyjnych gwiazd.Samanta ma na koncie kilka singli, nie nagrała jeszcze płyty studyjnej.

  • Miks Dukurs – I’m Falling For You (autor: Miks Dukurs)

Miks swoje pierwsze eurowizyjne kroki stawiał już jako dziecko. W 2003 roku zajął 2. miejsce w preselekcjach do Eurowizji Junior. Sześć lat później wziął udział w Eirodziesmie z piosenką Leaving. W 2011 roku ukazał się jego pierwszy album. W 2017 roku wziął udział w Supernovie z utworem Spiritual Priest. Rok temu próbował swoich szans ponownie, ale nie został zakwalifikowany do odcinków na żywo.

  • DRIKSNA – Stay (autorzy: Jānis Driksna, Aidan O’Connor)

Jānis Driksna to członek zespołu My Radiant You, który brał udział w selekcjach w 2016 i 2017 roku. W tym drugim przypadku grupa zajęła 2. miejsce z piosenką All I Know. Zespół ma na koncie m.in. nominację do nagrody łotewskiego przemysłu muzycznego. Sam wokalista ma na koncie występy na Litwie, w Holandii i Norwegii.

  • Bad Habits – Sail With You (autorzy: Mārtiņš Balodis, Kristaps Grīnbergs, Normans Bārbals, Jānis Līde)

Formacja istniej od czterech lat, jednak pierwszy album ujrzał światło dzienne dopiero w 2019 roku. W skład grupy wchodzą Mārtiņš Balodis (woka, gitara, harmonijka), Jānis Līde (gitara elektryczna i basowa) oraz Normans Barbal (perkusja i skrzypce). Zespół gra pomieszanie muzyki country, bluesa i rocka. Jako swoje inspiracje wskazują takich artystów jak:  Johnny Kesh, Tom Weights czy AC / DC.

  • Katrīna Dimanta – Heart Beats (autorzy: Katrīna Dimanta, Herberts Blumbergs, Andis Ansons, Jānis Bērziņš)

Wokalistka ma już na swoim koncie eurowizyjne doświadczenie. W 2014 roku była członkinią grupy Aarzemnieki, która reprezentowała Łotwę z piosenką Cake to Bake. Na codzień współpracuje z grupą The Consonants, która towarzyszy wokalistce na scenie. Łotewska wersja konkursowej propozycji – Pipars zdążyła się juz spotkać z dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.

  • ANNNA – Polyester (autor: Anna Madara Pērkone)

ANNNA czyli Anna Madara Pērkone to mieszkająca na codzień w Amsterdamie wokalistka indie. W swoich piosenkach zwraca uwagę na takie tematy jak zrównoważony rozwój,wypalenie zawodowe oraz rola kobiet w gospodarce. Na początku roku zagra na prestiżowym festiwalu Eurosonic Noorderslag, a wiosną 2020 roku światło ujrzy jej debiutancka EPka Rocket Ship Leaving.

  • Katrīna Bindere – I Will Break Your Heart (autorzy: Katrīna Anete Bindere-Čodere, Jānis Driksna, Niklāvs Sekačs)

Mająca 24 lata pochodzi z Ventspils – miejscowości, gdzie przez wiele lat odbywały się łotewskie selekcje. Wokalistka brała udział w selekcjach w 2014 i 2015 roku jednak bez większych sukcesów. Wokalistka ma na koncie kilka singli i EPek.

  • Seleste – Like Me (autorzy: Reinis Briģis, Seleste Solovjova-Vlasova)

Seleste jest w gronie finalistów łotewskich selekcji totalną debiutantką. Autor jej piosenki -Reinis Briģis pracował wcześniej m.in. z Laurisem Valtersem, który reprezentował kraj na Eurowizji w 2013 roku jako część grupy PeR.

 

Łotwa a Eurowizja 2020: co wiemy?

Pomimo początkowych dyskusji o możliwym wycofaniu się z konkursu, reprezentant Łotwy wystąpi na Eurowizji 2020 w Rotterdamie (WIĘCEJ). Tegoroczna Supernova będzie składać się tylko z jednego finału, który odbędzie się 8 lutego. Oprócz zasad formatu zmianie ulegnie też sposób wyboru zwycięzcy.

Jak podaje producent SupernovejIlze Jansone:

Telewidzowie będą mieli wpływ na ocenę utworów poprzez głosowanie podczas finałutransmitowanego na żywo. Jury wybierze osiem finałowych piosenek, biorąc również pod uwagę to, jak dobrze publiczność oceni je na platformie YouTube

Łotwa na Eurowizji: historia

W 2019 roku Łotwę na Eurowizji reprezentowała grupa Carousel z piosenką That Night, która nie zakwalifikowała się do finału, kontynuując trwającą od 2017 roku złą passę kraju w konkursie. Od wprowadzenia formatu Supernova w 2015 roku najlepszy wynik dla Łotwy osiągnęła Aminata Savadogo, która z piosenką Love Injected zajęła szóste miejsce w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu.

Źródło: LTV

2 KOMENTARZE