Kto zostanie 18. reprezentantem Łotwy i starać się będzie o powtórzenie sukcesu Marie N?

Łotwa jest krajem, który (podobnie jak Polska) rozpoczął swoją eurowizyjną przygodę z wielkim hukiem. Podium w roku debiutu (zespół Brainstorm, 2000), a dwa lata później zwycięstwo dzięki Marie N mogły pobudzić nadzieję tego małego bałtyckiego państwa na zostanie eurowizyjną potęgą. Niestety, sukcesy szybko się skończyły, a w pewnym momencie zastąpiła je seria dotkliwych porażek. W latach 2009-2014 Łotwa nie awansowała ani razu, jednocześnie aż trzy razy zajmując w półfinale ostatnie miejsce.

W 2015 nastąpiła zmiana formatu wyboru reprezentanta, co poskutkowało natychmiastowym awansem i miejscem w pierwszej dziesiątce. Czemu Supernova stała się bardziej skuteczna do Dziesmy?  Kluczem do sukcesu była nie tylko zmiana organizacyjna (dodanie ćwierćfinału) czy zmiany w głosowaniu (m.in. dodanie głosowania internetowego), ale przede wszystkim nowe podejście do wyboru utworów do selekcji. Kategorię ‚eurowizyjności’ utworów (która w łotewskim przekonaniu sprowadzała się do ‚im dziwniej tym lepiej’), zastąpiono przekonaniem, że utwór, który ma odnieść sukces musi być nowoczesny i spodobać się przede wszystkim młodym ludziom. Dwóch pierwszych zwycięzców Supernovy spodobało się w Europie. Czy i w tym roku format ten pomoże Łotwie w osiągnięciu dobrego wyniku?

Kto powalczy dziś o możliwość wyjazdu do Kijowa?

My Radiant U

To grupa grająca indie pop. Założona została w 2011 roku w Amsterdamie przez Łotysza Janisa Driksna oraz Holendra Rene de Vriess. Ich debiutanckim singlem był utwór Mysterious Lover. Obecnie, poza Janisem, w zespole śpiewa także Ilze Zabaka, prywatnie żona wokalisty. Od 2013 roku zespół działa głównie na Łotwie. W 2014 roku po raz pierwszy wzięli udział w łotewskich selekcjach. W 2016 roku dostali się do finału, gdzie zajęli trzecie miejsce, a ich utwór We Will Be Stars reprezentował Łotwę na OGAE Second Chance Contest. Grupa muzycznie inspiruje się takimi zespołami jak U2, Empire Of The Sun czy Daft Punk. Mają na koncie jedną płytę.

W dzisiejszym finale zaśpiewają piosenkę All I Know.

 

The Ludvig

To pseudonim sceniczny Jēkabsa Ludvigsa Kalmana. Wokalista urodził się 12 października 2000 roku w Talsi. To, że zajmuje się muzyką, jak mówi, zawdzięcza bardzo dobrej szkole muzycznej, do której uczęszczał w swoim mieście. Wraz z przyjaciółmi tworzy muzykę od 11 roku życia. Wcześniej jednak głównie grywał covery, a jego selekcyjny utwór jest jego debiutanckim singlem. Śpiewa on w nim o mistycznym uczuciu, jakim jest pierwsza miłość.

Jego selekcyjny utwór to I’m in love with you

 

Santa Daņeļeviča

Wokalistka opiera swoją karierę na śpiewaniu piosenek o Bogu i do Boga. Jej rodzice także są bardzo religijni, stąd jej imię – Święta. Jest też członkinią kontrowersyjnej, ale wpływowej łotewskiej organizacji religijnej „Jaunās paaudzes” („Nowa Generacja”). Brała udział w festiwalu Ghetto Factors, na którym występowali m. in. dwoje poprzednich reprezentantów Łotwy, Justs oraz Aminata. W swojej selekcyjnej piosence zachwala siłę Boga.

Jej selekcyjny utwór to Your Breath

 

Triana Park

To zespół znany fanom Eurowizji – brali udział w selekcjach łotewskich w latach 2008, 2009, 2010 oraz 2011 roku. Znani są ze swojego kontrowersyjnego wizerunku. Wydali jedną płytę – EnterTainment. Wokalistką grupy jest Agnes Rakovska, która ostatnio próbuje swoich sił także jako youtuberka – jej vlog nosi nazwę „Vlogs ar Agnesekrap”. Wokalistka wzięła udział w programie rozrywkowym „Izklausies Redzēts„, łotewskim odpowiedniku „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Finał rozpocznie się o godz. 20:25 i będzie go można oglądać TUTAJ lub TUTAJ. Dziś zwycięzcę wybiorą tylko i wyłącznie widzowie. Przypominamy, że głosować można między innymi poprzez odsłuchania w serwisie Spotify oraz ankietę na stronie Supernovy (dostępna będzie w trakcie show).

 

 

Źródło: delfi.lv, tvnet.lv, draugiem.lv, myradiantu.com, theludvig.com, escbubble.com,   Foto: delfi.lv