Dziś poznamy reprezentanta Łotwy na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Przed nami finał czwartej edycji Supernovy, największego pod względem technicznym przedsięwzięcia łotewskiej telewizji LTV.  O wyjazd do Portugalii powalczy ośmiu wykonawców.

Do grona wybranych siedmiu finalistów (w tym jednego dodatkowego w związku z błędnym policzeniem głosów w drugim półfinale) dołączyli zwycięzcy tzw. „dzikiej karty”, czyli zespół Sudden Lights.

Kim są finaliści Supernovy?

Sudden Lights — Just Fine

Grupa została założona przez Andrejsa Reinisa Zitmanisa i Mārtiņša Matīssa Zemītisa w 2012 roku. Od tego czasu skład grupy wielokrotnie się zmieniał, aktualnie jego członkami są jeszcze Karlis Matīss Zitmanis oraz Kārlis Vartiņš. W 2015 roku grupa wygrała nagrodę „Pirmā plate”. Nagrali do tej pory jedną płytę, Suburbs. 

Zespół wygrał pierwszy półfinał u widzów, jednak u jurorów uplasował się dopiero na czwartym miejscu, przez co nie mógł bezpośrednio awansować do finału. O Lizbonę ciągle walczą dzięki przyznaniu im „dzikiej karty”.

Ritvars — Who’s Counting

Nie miał do tej pory doświadczenia z występowaniem na dużej scenie muzycznej. Ma wykształcenie prawniczo-informatyczne, pracował m.in. jako lektor, choć jego doświadczenie zawodowe sprowadza się głównie do bycia menedżerem marketingowym.

Wokalista wygrał drugi półfinał u jurorów, lecz u widzów zajął dopiero czwarte miejsce. Początkowo w skutek pomyłki ogłoszony został bezpośrednim finalistą, jednak po dokładnym przeanalizowaniu głosów okazało się, że omyłkowo dostał on punkty z głosowania internetowego przeznaczone dla grupy Riga Reggae. Głosowanie internetowe dla tego półfinału anulowano, a sam Ritvars utrzymał status finalisty.

MADARA —Esamība

Piosenka Madary Fogelmane będzie jedyną w stawce w języku narodowym. Wokalistka na co dzień działa w folkowo-popowym zespole, którego nazwa wywodzi się od jej imienia. W jego skład, obok Madary, wchodzą Toms Kagainis (perkusja) oraz Aleks Klimanovičs (gitara). Frontmenka gra na wiolonczeli.

Jest ona jedną z głównych faworytek eurowizyjnych fanów do zwycięstwa w Supernovie. Niestety jednak wokalistka zajęła drugie miejsce zarówno u widzów jak i u jurorów w drugim półfinale, co oznacza, że nie jest ona silną konkurentką do walki o Lizbonę.

Liene Greifane — Walk the Talk

Jest jedną z najbardziej doświadczonych osób w stawce. Zasłynęła w 2004 roku dzięki udziałowi w programie „Fabrikas Muzikālais Teātris”, gdzie zajęła drugie miejsce. Na koncie ma udział w licznych telewizyjnych show, trzykrotnie też pojawiła się w selekcjach eurowizyjnych – solo w 2011 oraz 2013 roku, a także jako członkini grupy Pirates of The Sea, z którą udało się się wygrać i pojechać do Belgradu. Wcześniej używała pseudonimów scenicznych Candy bądź LieneCandy. Tegoroczną selekcyjną piosenkę skomponowały znane światkowi eurowizyjnemu „desperatki”, czyli Linda i Ylva Persson.

Wokalistka zajęła trzecie miejsce w głosowaniu widzów i pierwsze u jury w pierwszym półfinale.

Lauris Valters — Lovers Bliss

Karierę muzyczną rozpoczął w 1999 roku wraz z grupą Shades, z którą działał 13 lat. Obecnie prowadzi jednocześnie solową karierę i jest członkiem grupy NeParast Bars. Od dwóch lat pracuje dla Radio 5, gdzie prowadzi program „Retro Five”. W 2013 roku reprezentował Łotwę na Eurowizji jako członek grupy PeR. Rok temu wziął udział w Supernovie z piosenką Magic Years.

Wokalista zajął w trzecim półfinale czwarte miejsce u widzów i drugie u jury. Ostatecznie miał taką samą liczbę punktów jak zespół Kris & Oz (drugie miejsce u widzów i czwarte u jury). W przypadku remisu zgodnie z regulaminem pod uwagę wzięto wyższą ocenę u jurorów.

Edgars Kreilis — Younger Days

Jest to nowe odkrycie łotewskiego show-biznesu. Zadebiutował solowo rok temu, w tym czasie wystartował w X Factorze, brał udział w poprzedniej edycji Supernovy,  wydał siedem  solowych utworów, nagrał piosenkę z raperem Faktsem. Wiosną wziął udział w programie „Wykrywacz Kłamstw” w którym razem ze swoją żoną, Katerine, zmierzyli się z problemami w swoim związku.

Wokalista zajął drugie miejsce w pierwszym półfinale zarówno u widzów jak i u jurorów, co oznacza, że nie jest już tak silnym faworytem, jak zakładało się przed rozpoczęciem finału.

Laura Rizzotto — Funny Girl

Wokalistka ma pochodzenie łotewsko-portugalsko-brazylijskie. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w trzecim z tych krajów. Ma na koncie dwa albumy, Made in Rio nagrane pod opieką brazylijskiego Universal Music oraz Reason To Stay wyprodukowane w Stanach. W USA odebrała wyższe wykształcenie muzyczne. Była wokalnym trenerem Jennifer Lopez w trakcie przygotowań do nagrania utworu Chegaste.

Wokalistka jako jedyna wygrała swój (trzeci) półfinał zarówno u widzów jak i u jurorów, co stawia ją na pozycji najmocniejszej faworytki. Czy faktycznie wygra cały program?

Markus Riva — This Time

Śpiewa od wczesnego dzieciństwa. Był członkiem chóru Riga Dom Cathedral Boys. Ma też doświadczenie jako prowadzący programów telewizyjnych dla dzieci, producent muzyczny czy DJ. Jego debiutancki album, Ticu, został wydany w 2009 roku, od tego czasu nagrał jeszcze kilka innych krążków. Wokalista wziął udział w wszystkich edycjach Supernovy (201520162017) oraz w Dziesmie 2014. W ostatnim czasie został prowadzącym łotewskiego X Factora.

Wokalista wygrał drugi półfinał u widzów i zajął trzecie miejsce u jurorów. Po początkowym odpadnięciu z programu w związku z pomyłką został on przywrócony do rywalizacji i ciągle ma szansę na wyjazd do Lizbony.

Podana kolejność wykonawców jest również kolejnością startową dzisiejszego finału.

Przypominamy, że głosować na swoich faworytów można m.in. przez internet na oficjalnej stronie selekcji (w określonym na to czasie) oraz odsłuchując ich utwory w serwisie Spotify. W tym roku nie tylko widzowie zdecydują o zwycięzcy finału Supernovy. Jury będzie mieć połowiczny udział w ostatecznej decyzji. W jego skład dziś wejdą: DJ Rudd,  Jolanta Gulbei-Paškeviča i Jānis Lūsēnam oraz dodatkowo Petri Mannonen, dyrektor handlowy oddziału fińskiego i bałtyckiego „Universal Music Group”.

Gośćmi finału będą zespoły Brainstorm (ESC 2000, wykonają piosenkę Pašu dārgāko, czyli łotewską wersją My Mind’s So Lost (On You)), oraz Instrumenti (wykonają piosenkę HES un tu).

Transmisja rozpocznie się o godz. 20:25 i będzie ją można śledzić tutaj. 

Źródło: delfi.lv, supernova.lsm.lv