Supernova – znamy skład selekcji! Kim są uczestnicy?

Coraz szybciej wchodzimy w eurowizyjny sezon 2017/18. Znamy już stawki selekcyjne w Estonii, Szwecji, Albanii i na Węgrzech, pojawia się też coraz więcej utworów dedykowanych na ESC. Przedwczoraj też wreszcie LTV ogłosiło, kto pozytywnie przeszedł przesłuchania do Supernovy i weźmie udział w nadchodzących selekcjach.

Pod koniec października na oficjalnej stronie łotewskich selekcji Supernova opublikowane zostały 63 utworów walczące o dostanie się do selekcyjnej stawki. Swoją opinię na ich temat poprzez głosowanie wyrazić mogli internauci. 5 listopada w centrum handlowym Alfa w Rydze odbyło się przesłuchanie, na które została zaproszona połowa z biorących udział w poprzedniej rundzie wykonawców. Do wiadomości publicznej nie zostały jednak podane żadne nazwiska wykonawców, choć w internecie można się było natknąć na doniesienia od widzów przesłuchania.

Wczoraj wreszcie podano ostateczną listę uczestników i piosenek zakwalifikowanych do Supernovy 2018:

Agnese to młoda wokalistka z wieloma dokonaniami na koncie. Brała udział m.in. w łotewskim X Factorze, wygrywała w takich wydarzeniach jak Jurmala Festival, Riga Symphony czy Baltic Talent (dwukrotnie). Jej rodzice to muzycy.

Jest jedną z najbardziej doświadczonych osób w stawce. Zasłynęła w 2004 roku dzięki udziałowi w programie „Fabrikas Muzikālais Teātris”, gdzie zajęła drugie miejsce. Na koncie ma udział w licznych telewizyjnych show, trzykrotnie też pojawiła się w selekcjach eurowizyjnych – solo w 2011 oraz 2013 roku, a także jako członkini grupy Pirates of The Sea, z którą udało się się wygrać i pojechać do Belgradu. Wcześniej używała pseudonimów scenicznych Candy bądź LieneCandy. Tegoroczną selekcyjną piosenkę skomponowały znane światkowi eurowizyjnemu „desperatki”, czyli Linda i Ylva Persson.

Była modelka, która porzuciła świat mody dla muzyki.  Ma za sobą międzynarodowe  muzyczne doświadczenie, współpracowała m.in. z ukraińskim pianistą, Lubomirem Melnikiem. Sama też gra na fortepianie, a swój styl muzyczny określa jako indie. Jej kompozycje były wykorzystywane w łotewskich filmach.

Wokalistka ma pochodzenie łotewsko-portugalsko-brazylijskie. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w trzecim z tych krajów. Ma na koncie dwa albumy, Made in Rio nagrane pod opieką brazylijskiego Universal Music oraz Reason To Stay wyprodukowane w Stanach. W USA odebrała wyższe wykształcenie muzyczne. Była wokalnym trenerem Jennifer Lopez w trakcie przygotowań do nagrania utworu Chegaste.

Piosenka Madary Fogelmane będzie jedyną w stawce w języku narodowym. Wokalistka na co dzień działa w folkowo-popowym zespole, którego nazwa wywodzi się od jej imienia. W jego skład, obok Madary, wchodzą Toms Kagainis (perkusja) oraz Aleks Klimanovičs (gitara). Frontmenka gra na wiolonczeli.

Znana twarz z poprzedniej edycji Supernovy. Katrine wychowała się w Szwecji, choć ze strony ojca ma łotewskie korzenie. Był on członkiem znanej na Łotwie grupy ODIS. Sama młodziutka wokalistka ma za sobą ciężki rok, związany m.in. z rozstaniem z chłopakiem i m.in. o tych doświadczeniach jest jej selekcyjna piosenka.

Z wykształcenia jest nauczycielką śpiewu jazzowego i popowego. Popularność zdobyła dzięki udziałowi w kilku programach telewizyjnych. Wzięła udział a poprzedniej Supernovie jako chórzystka zespołu My Radiant U, z którymi udało jej się dojść do finału selekcji i zająć 3. miejsce.

Na łotewskim rynku muzycznym działa od 2005. Ma na koncie cztery albumy. W 2011 rozpoczęła projekt latino, którego kontynuacją jest hiszpańskojęzyczne Soledad zgłoszone do Supernovy. Jest to kolejna wokalistka, która próbowała już swoich sił w selekcjach. W 2006 zajęła w Dziesmie 3. miejsce z piosenką I’m Alone. 

Śpiewa od wczesnego dzieciństwa. Był członkiem chóru Riga Dom Cathedral Boys. Ma też doświadczenie jako prowadzący programów telewizyjnych dla dzieci, producent muzyczny czy DJ. Jego debiutancki album, Ticu, został wydany w 2009 roku, od tego czasu nagrał jeszcze kilka innych krążków. Wokalista wziął udział w wszystkich edycjach Supernovy (2015, 2016, 2017) oraz w Dziesmie 2014. W ostatnim czasie został prowadzącym łotewskiego X Factora.

Jest to nowe odkrycie łotewskiego show-biznesu. Zadebiutował solowo rok temu, w tym czasie wystartował w X Factorze, brał udział w poprzedniej edycji Supernovy,  wydał siedem  solowych utworów, nagrał piosenkę z raperem Faktsem. Wiosną wziął udział w programie „Wykrywacz Kłamstw” w którym razem ze swoją żoną, Katerine, zmierzyli się z problemami w swoim związku.

Nie miał do tej pory doświadczenia z występowaniem na dużej scenie muzycznej. Ma wykształcenie prawniczo-informatyczne, pracował m.in. jako lektor, choć jego doświadczenie zawodowe sprowadza się głównie do bycia menedżerem marketingowym.

Karierę muzyczną rozpoczął w 1999 roku wraz z grupą Shades, z którą działał 13 lat. Obecnie prowadzi jednocześnie solową karierę i jest członkiem grupy NeParast Bars. Od dwóch lat pracuje dla Radio 5, gdzie prowadzi program „Retro Five”. W 2013 roku reprezentował Łotwę na Eurowizji jako członek grupy PeR. Rok temu wziął udział w Supernovie z piosenką Magic Years.

Naprawdę nazywa się Edvards Grieze. Ma jazzowe wykształcenie muzyczne, grywał na fortepianie w kwartetach związanych z tym gatunkiem muzycznym. W 2016 roku wziął udział m.in. w festiwalu Ghetto Factory, na którym poznali się reprezentanci Łotwy 2015 i 2016 – Aminata Savadago i Justs Sirmais. Brał udział w Supernovie 2016 z utworem New Day. Tym razem piosenkę dla niego stworzyła sama Aminata.

Wokalistką grupy jest Evija Smagare, która miała okazję towarzyszyć grupie Brainstorm (ESC 2000) w trasie koncertowej Another Still Life.  Oprócz niej w skład zespołu wchodzą Armands Varslavāns (gitara) oraz Rūdolfs Iļķēns (producent muzyczny). Grupa gra głównie muzykę electronic dance. Na początku tego roku wydali swój debiutancki album, Love Had You Lost.

W skład duetu wchodzą siostry bliźniaczki – Ana i Katrine. Aktywnie działają na łotewskim rynku muzycznym już od kilku lat. W 2012 roku otrzymały nominację do Latvian Music Awards na najlepszy teledysk (Moon).

W skład tria wchodzą Gita Ceilerte, Beatrise Heislere oraz Sabine Geiba. Ostatnia z nich jest autorką selekcyjnej piosenki. Dziewczyna oficjalnie tworzą ze sobą od 2016, choć znają się już od wielu lat. Każda z nich ma na koncie solowe osiągnięcia m.in. na międzynarodowych festiwalach.

Grupa została założona przez Andrejsa Reinisa Zitmanisa i Mārtiņša Matīssa Zemītisa w 2012 roku. Od tego czasu skład grupy wielokrotnie się zmieniał, aktualnie jego członkami są jeszcze Karlis Matīss Zitmanis oraz Kārlis Vartiņš. W 2015 roku grupa wygrała nagrodę „Pirmā plate”. Nagrali do tej pory jedną płytę, Suburbs. 

Grupa działa od 2013 roku. Jej założycielami są Artūrs i Kristīne. Na koncie mają jeden mini album, Image of You. Każdego roku grupa bierze udział w licznych koncertach, część z nich sama organizuje.

Grupa powstała w 2016 roku, choć jej członkowie brali wcześniej udział w wielu innych muzycznych projektach. W jej skład wchodzą Pēteris Narubins, Jāzeps Podnieks, Lauma Bērza oraz Evita Bambāne. Zespół gra muzykę inspirowaną latami 20. i 50. minionego wieku, w stylu amerykańskiego folku i bluesa. Muzycy pracują nad pierwszym wspólnym albumem, dotychczas wydali jednego singla, Rag, Mama, Rag. 

Jak sama nazwa zespołu wskazuje, gra on muzykę reggae. W skład projektu wchodzi 6 doświadczonych muzyków. Głównym wokalem grupy jest Horens Stalbe. W sierpniu wydali swój debiutancki singiel Call at the door. Zespół bierze udział w wielu festiwalach i akcjach charytatywnych.

Katrina jest najlepiej wykształconą muzycznie uczestniczką nadchodzącej Supernovy. Studiowała na Zachodniej Akademii Muzycznej w Kalifornii oraz w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Jest założycielką i dyrektorką artystyczną agencji koncertowej Aira Laiviņa Artists. Wraz z The Black Birds wydała debiutanckiego singla Too Much Sunshine w grudniu ubiegłego roku.

Wykonawcy zostaną podzieleni na trzy półfinały. Z każdego trójka najlepszych awansuje do finału.

Niestety, tegoroczna stawka nie zbiera pozytywnych opinii. Na 150 tys. głosów oddanych internetowo na piosenki, aż 110 tys. było głosami na „nie”. Jedna piosenka uzyskała ponoć bardzo wyraźną przewagę nad pozostałymi, 9 osiągnęło bardzo zbliżony wynik w okolicy drugiego miejsca.

Także sami jurorzy eliminacji zaprezentowali opinie na pograniczu nieprzychylności. Dj Rudd przyznaje, że nie wszystkie piosenki z jego osobistych faworytów znalazły się w stawce, lecz zdaje on sobie sprawę, że w stawce musi  być miejsce dla wielu przestrzeni muzycznych, a na wykonawców i piosenki trzeba spojrzeć jak najbardziej obiektywnie. Jego zdaniem aranżacje zgłoszonych utworów są na przyzwoitym poziomie, lecz brak jest dobrych utworów. Uważa, że selekcje będą najbardziej interesujące pod kątem obserwacji walki doświadczonych muzyków z nowicjuszami.

Wokalistka jazzowa i nauczycielka śpiewu Jolanta Gulbe przyznała, że choć wykonania na żywo pozytywnie ją rozczarowały, zgłoszone utwory nie prezentowały nic specjalnego. Ona również uważa, że Supernova to świetna okazja do poznania nowych wykonawców. Zdanie to podziela kolejny juror, Tom Grevins, dziennikarz muzyczny i fan Eurowizji. Dodał on, że aby myśleć o zwycięstwie eurowizyjnym, trzeba najpierw przemyśleć, czy ma się warunki, aby taki Konkurs zorganizować.

Czy Łotwa po tegorocznej porażce odbije się od dna i wybierze utwór, który ponownie wprowadzi ten kraj to eurowizyjnego top10?

Źródło: supernova.lsm.lv, lsm.lv, kurzemnieks.lv, draugiem.lv, ventspils.lv  agnesestengrevics.com, markus-riva.com, dvinesofficial.com, wikipedia.org

Foto: bandsintown.com

 

Exit mobile version