Portugalia wybrała swojego reprezentanta na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

Suzy pojedzie do Kopenhagi z utworem „Quero ser tua”, który skomponował Emanuel.

Suzy, a właściwie Susana Guerra. Zapomniana gwiazda portugalskiej muzyki. Największe sukcesy święciła w latach 90. Obecnie mieszka w Dubaju, skąd planuje powrót do kraju oraz na scenę. Emanuel ma na swoim koncie portugalski utwór z ESC 2007.

Festival da Canção 2014 poprowadzili Sílvia Alberto i José Carlos Malato na scenie oraz Joana Teles w green roomie. Podobnie jak półfinał, koncert finałowy został zorganizowany w Convento do Beato w Lizbonie. Należy zauważyć, że finał portugalskich preselekcji przebiegał dynamicznie, a prowadzący nie stronili od interakcji ze zgromadzoną publicznością, którą co rusz pytali o typowanie zwycięzcy. Nagrodę dla zwycięzcy wręczyła Filipa Sousa (2012).

Finałowa piątka wystąpiła w następującej kolejności:

1. Rui Andrade „Ao teu encontro” (Marc Paelinck)

2. Catarina Pereira Mea culpa(Andrej Babic, Carlos Coelho)

3. Zana „Nas asas da sorte” (Jan Van Dijk)

4. Raquel Guerra „Sonhos roubados” (Nuno Feist)

5. Suzy „Quero ser tua” (Emanuel)

Wśród trzech piosenek, które otrzymały najwięcej głosów znalazły się utwory wykonane przez Catarinę Pereira, Suzy oraz Rui Andrade (kolejność przypadkowa, odczytana przez prowadzących). W trakcie kolejnego otwierania kopert okazało się, że trzecie miejsce w televotingu zajął Rui Andrade, a o zwycięstwo powalczą Catarina oraz Suzy.

W tym roku Portugalia świętuje 50 lat swojej obecności w Konkursie Piosenki Eurowizji. W trakcie finału Festival da Canção 2014 nie zabrakło nawiązań do historii. Koncert został otwarty występem Henrique Feist’a, który przedstawił historię konkursu w Portugalii. Po drugim, konkursowym utworze zostały przypomniane sylwetki nieżyjących już reprezentantów Portugalii w Eurowizji i kompozytorów portugalskich utworów. Na widowni pojawiła się także Maria Guinot, która reprezentowała Portugalię w 1984 roku, zajmując 11. miejsce. Henrique Feist powrócił w trakcie głosowania telewidzów. Tym razem w swojej muzycznej składance skupił się na zwycięzcach konkursu, który na eurowizyjnej scenie. Oczekując na wyniki głosowania, publiczność obejrzała występ finalistów tegorocznego Festival da Canção, którzy wykonali utwory m.in. António Calvário oraz Simone de Oliveira – pierwszych reprezentantów Portugalii w latach 1964 i 1965. Po tym występie Calvário i Simone pojawili się na scenie jako goście specjalni. Przed ogłoszeniem tegorocznego zwycięzcy zostały zaprezentowane utwory, które na przestrzeni lat nie zwyciężyły w preselekcjach.

Portugalia to jeden z tych krajów, które nigdy nie wygrały Eurowizji. Na swój sukces czekają już 50 lat. Co ciekawe, nigdy nie otarli się nawet o zwycięstwo. Najwyższe uplasowała się w 1996 roku, kiedy Lucia Moniz z utworem „O meu coração não tem cor” zajęła 6. miejsce. Po 2004 roku, kiedy wprowadzono półfinały, portugalskie propozycje nie spotykały się zazwyczaj z uznanie europejskiej publiczności. Jedynie trzy spośród dziewięciu występów zakończyły się awansem do finału (2008, 2009, 2010). Portugalia opuściła jedynie cztery konkursy: w 1970, 2000, 2002 i 2013 roku.

Portugalski utwór zostanie zaprezentowany w trakcie pierwszego półfinału, który odbędzie się 6 maja.

Źródło: rtp.pt, eurovision.tv, oikotimes.com, wikipedia.com fot.: rtp.pt

 

5 KOMENTARZE

  1. Wersja na żywo brzmi średnio (chociaż w trzeciej minucie jest już lepiej), ale wersja studyjna podoba mi się. Na razie oceniam piosenkę na plus, za styl, wesoły portugalsko-brazylijski klimat no i za to, że nie nudzę się, słuchając tego utworu. Jednak mam nadzieję, że następne występy na żywo będą lepsze :). Takie piosenki też są potrzebne na Eurowizji – jest dzięki temu jeszcze większa różnorodność 🙂 :).