Kasia Dereń, Alicja Szemplińska oraz Albert Černý to finaliści Szansy na Sukces. Kto przygotował ich eurowizyjne piosenki?

Od niedzieli znamy skład finału Szansy na Sukces, która wskaże polskie reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Niestety niewiele wiemy o samych utworach, które zaprezentują Kasia Dereń, Alicja Szemplińska oraz Albert Černý. Wiemy za to kompozytorów ich propozycji. 

Szansa na Sukces na Eurowizja 2020: Kasia Dereń stawia na polskich twórców

Propozycja Kasi Dereń – Ufaj mi jest utworem autorskim, stworzonym przy współpracy z Piotrem Walickim. Walicki stoi m.in. za sukcesem płyt Scarlett (2014) i Tu (2017) grupy LemON. Z tych krążków pochodzą takie utwory jak tytułowa Scarlett czy Akapit. Producent współpracował również z Kasią Kowalską i Natalią Szoeder.

https://www.instagram.com/p/B8uARy8nqR8/

Natomiast za warstwę tekstową odpowiadają Marcin Januszkiewicz oraz Mateusz Krautwurst. Ten pierwszy to aktor i wokalista, który pracował z Margaret czy Dawidem Kwiatkowskim. Januszkiewicz ma na koncie wygraną Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w 2012 oraz udział w opolskich Debiutach dwa lata później. W 2017 roku wydał płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Krautwurst to finalista programów Fabryka Gwiazd i The Voice of Poland. W 2015 roku nagrał utwór Something Special z finalistką tegorocznych selekcji. Artysta jest też wokalistą grupy The Positive.

 

Szansa na Sukces na Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska i jej eurowizyjna recepta

W rozmowie z portalem eurowizja.org wokalistka zdradziła, że jej piosenkę przygotowali Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Laurell Barker.

Dobre, bo polskie: nowe pokolenie producentów – Lanberry, Kumór, Buczkowski-Wojtaszek oraz JIMEK

Kumór i Buczkowski-Wojtaszek odpowiadają za polskie sukcesy na Eurowizji Junior. Ten pierwszy przygotował razem z Lanberry polską część tekstu do Anyone I want to be Roksany Węgiel. Natomiast razem stali za utworem Superhero Viki Gabor. Poza tym, Patryk Kumór ma na koncie dwie płyty, z czego ta ostatnia zyskała status złota. Obecnie wokalista przygotowuje się do wydania swojego czwartego krążka, który poprzedzają takie piosenki jak Ogień i lódSkok na bank czy Hooligan. Dominic jest członkiem formacji Young Stadium Club. Producent współpracował wcześniej między innymi nad krążkami wspomnianego Patryka Kumora oraz Sary Manne, a także nad piosenką Marty Gałuszewskiej Nie mów mi nie, która w angielskiej wersji pojawiła się w polskich preselekcjach w 2018 roku.

Kanadyjsko-brytyjska autorka Laurell Baker ma na koncie dość obszerną listę piosenek z Konkursu Piosenki Eurowizji. Artystka stała m.in. za dwoma ostatnimi propozycjami ze Szwajcarii. She got me w wykonaniu Luci Hänniego zajęło 4. miejsce w Tel Awiwie. Oprócz tego jest współautorką zeszłorocznych propozycji z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Warto również wspomnieć, że Baker odpowiadała za piosenkę Tempo, z którą Margaret brała udział w szwedzkim Melodifestivaen 2019.

Eurowizyjna turystyka: ja Wam napiszę hit!

Szansa na Sukces na Eurowizja 2020: Albert Černý i jego eurowizyjni przyjaciele

W wywiadzie dla portalu eurowizja.org, Albert Černý ujawnił, że w finale Szansy na Sukces wykona najnowszy utwór grupy Lake Malawi – Lucy. Za tym utworem stoją: sam wykonawca, Alasdair Bouch, Joakim With Steen, Cesár Sampson oraz Lasse Piirainen.

Albert Černý dla Eurowizja.org: w finale zaśpiewam najnowszy singiel Lake Malawi!

Bouch to brytyjski muzyk folk-bluesowy. Joakim With Steen z Norwegii znany jest również jako JOWST. W 2017 roku reprezentował swój kraj na Eurowizji w Kijowie z piosenką Grab the moment. Producent po udziale w Eurowizji jest stałym bywalcem preselekcji w różnych krajach Europy. Ostatnio współtworzył utwór Over the sea, który dotarł do finału norweskich preselekcji Melodi Grand Prix.

Cesár Sampson zajął 3. miejsce z piosenką Nobody but you na Eurowizji w 2018 roku. W 2016 i 2017 roku wspomagał wokalnie reprezentantów Bułgarii w konkursie. Jest członkiem międzynarodowego kolektywu muzycznego – Symphonix. Natomiast Lasse Piirainen reprezentował Finlandię z piosenką Blackbird w ramach duetu Norma John. Współpracował m.in. z Anna Abreu. Na początku 2018 roku duet razem z Kasią Moś wydali piosenkę Wild Eyes. Na codzień jest członkiem zespołu podczas takich programów jak SuomiLove czy The Voice of Finland.

Szansa na sukces a Eurowizja 2020: co wiemy o finale?

Finał programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 odbędzie się 23 lutego o 15:15 i będzie na żywo transmitowany na antenie TVP2. Do walki o reprezentowanie Polski w Rotterdamie staną zwycięzcy trzech odcinków eliminacyjnych: Kasia Dereń, Alicja Szemplińska i Albert Černy. Każdy z artystów zaprezentuje cover eurowizyjnego przeboju i swój własny utwór, z którym będzie miał nadzieję pojechać na Eurowizję 2020. O wynikach konkursu zadecydują zarówno profesjonalni jurorzy, jak i widzowie w głosowaniu SMS.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina. Z rywalizacji  natomiast zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: własne, instagram

1 KOMENTARZ