Szansa na Sukces - finaliści (the finalists): Kasia Dereń, Alicja Szemplińska, Albert Černý, źródło (source): instagram.com

Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 – finał już dzisiaj! Po trzech odcinkach eliminacyjnych dowiemy się, kto wygra specjalną edycję programu Szansa na Sukces i zarazem powalczy w barwach Polski o zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Poznajcie finalistów i ich utwory.

Szansa na Sukces jako program wyłaniający wokalne talenty pozwolił nam poznać między innymi Kasię Stankiewicz, Justynę Steczkowską czy Anię Wyszkoni. W kwietniu ubiegłego roku – po ponad siedmioletniej przerwie – powrócił do telewizyjnej „dwójki”, tym razem z Arturem Orzechem w roli prowadzącego. Format postanowiono wykorzystać w celu wyboru polskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż Viki Gabor z kompozycją Superhero sprawiła, że nasz kraj jako pierwszy w historii wygrał Eurowizję Junior dwa razy z rzędu. Tym razem Szansa na Sukces posłuży do wyboru artysty i piosenki na majowy konkurs w Rotterdamie.

https://www.instagram.com/p/B8WqkpTp1r4/

Szansa na Sukces – finaliści

Jury w składzie: Cleo, Michał Szpak i Gromee dokonało wyboru trójki finalistów, którzy powalczą o bilet na Eurowizję w Holandii. Są to:

  1. Kasia Dereń – zwyciężczyni pierwszego odcinka (ABBA – Mamma Mia)
  2. Alicja Szemplińska – zwyciężczyni drugiego odcinka (Edyta Górniak – To nie ja!)
  3. Albert Černý – zwycięzca trzeciego odcinka (The Beatles – Please Please Me)

Każdy z nich zaprezentuje na żywo w finale swoją piosenkę, z którą chciałby reprezentować Polskę w Rotterdamie.

Finaliści programu Szansa na Sukces i ich propozycje: Kasia Dereń – Ufaj mi

Kasia Dereń szerzej dała się poznać w 2012 r. jako uczestniczka drugiej edycji Bitwy na głosy. Z grupą kierowaną przez Natalię Kukulską zajęła siódme miejsce. Nie było to jednak pierwsze spotkanie pań – Kasia bowiem już od kilku lat współpracowała z piosenkarką jako jej chórzystka. W 2013 r. wzięła udział w drugiej edycji The Voice of Poland, gdzie pod opieką Barona i Tomsona dotarła do półfinału. W 2018 r. premierę miał jej debiutancki, solowy singiel zatytułowany Just a Few Words. Utwór zapowiadał pierwszą w karierze płytę wokalistki, jednakże prace nad nią w pewnym momencie ucichły. W tym samym roku wystąpiła na eurowizyjnej scenie w Lizbonie wspierając wokalnie występ Gromee’ego i Lukasa Meijera.

KASIA DEREŃ – KIM JEST FINALISTKA PROGRAMU SZANSA NA SUKCES?

Utwór zatytułowany Ufaj mi miał premierę 20 lutego 2020 r. Jest to dwujęzyczna propozycja z polskimi zwrotkami i częściowo angielskim refrenem. Za warstwę muzyczną odpowiada sama artystka wraz Piotrem Walickim – byłym członkiem zespołu LemON. Kasia napisała również tekst piosenki. W tym zadaniu pomagali jej Marcin Januszkiewicz oraz Mateusz Krautwurst. Januszkiewicz to przede wszystkim aktor teatralny, ale także wokalista, którego możemy znać ze współpracy z Piotrem Rubikiem. Natomiast Mateusz Krautwurst to piosenkarz, uczestnik Szansy na Sukces, Fabryki Gwiazd i The Voice of Poland.

Finaliści programu Szansa na Sukces i ich propozycje: Alicja Szemplińska i doświadczona drużyna

Mimo że Alicja Szemplińska w tym roku skończy dopiero osiemnaście lat, ma już na swoim koncie zwycięstwa w dwóch telewizyjnych programach talent show. W 2016 r. wzięła udział w autorskim projekcie TVP zatytułowanym Hit, Hit, Hurra! Wykonaniem utworu Listen z repertuaru Beyoncé zapewniła sobie nie tylko wygraną, ale również możliwość ćwiczenia śpiewu u boku Setha Riggsa – trenera Prince’a czy Michaela Jacksona. Warto wspomnieć, że w finale rywalizowała z Alicją Regą – późniejszą reprezentantką Polski na Eurowizji Junior w 2017 r. Natomiast pod koniec ubiegłego roku zwyciężyła w dziesiątej edycji The Voice of Poland, gdzie jej mentorami byli Baron i Tomson. Obecnie jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie.

ALICJA SZEMPLIŃSKA – KIM JEST FINALISTKA PROGRAMU SZANSA NA SUKCES?

Wokalistka nie opublikowała jeszcze finałowego utworu. Zdradziła jednak, że za jego powstanie odpowiadali: Patryk Kumór, Dominic Buczkowski – Wojtaszek (współautorzy Superhero Viki Gabor) oraz Laurell Barker, która podczas poprzedniej Eurowizji stała za propozycjami ze Szwajcarii (Luca Hänni – She Got Me), Niemiec (S!sters – Sister) i Wielkiej Brytanii (Michael Rice – Bigger than Us).

Finaliści programu Szansa na Sukces i ich propozycje: Albert Černý – Lucy

Albert Černý to postać dobrze znana w eurowizyjnym świecie. W ubiegłym roku wraz ze swoim zespołem Lake Malawi reprezentował Czechy podczas widowiska w Izraelu. Ich propozycja zatytułowana Friend of a Friend zajęła jedenaste miejsce, a więc drugie najlepsze w historii występów naszych południowych sąsiadów. Wokalista pochodzi z Trzyńca i biegle posługuje się językiem polskim. Jak sam podkreśla, duży wpływ na podjęcie decyzji o zajęciu się profesjonalnie muzyką miała wczesna twórczość zespołu Coldplay, a przede wszystkim usłyszany w dzieciństwie utwór The Scientist. Na swoim koncie ma również współpracę z Markétą Irglovą – laureatką Oscara za piosenkę Falling Slowly do filmu Once.

ALBERT ČERNÝ – KIM JEST FINALISTA PROGRAMU SZANSA NA SUKCES?

W rozmowie z naszym portalem Albert zdradził, że w finale wykona najnowszą piosenkę swojego zespołu zatytułowaną Lucy. Wśród jej twórców – oprócz wokalisty – odnajdujemy wielu uczestników Eurowizji. Są to: Cesár Sampson (3. miejsce dla Austrii w 2018 r.), JOWST (10. miejsce dla Norwegii w 2017 r.) oraz Lasse Piirainen (Finlandia – 2017 r. jako część duetu Norma John). Za tekst dodatkowo odpowiada Alasdair Bouch.

W jaki sposób zostanie wybrany zwycięzca?

Każdy z uczestników wykona dwa utwory. Pierwszy będzie eurowizyjnym przebojem wybranym przez producentów programu Szansa na Sukces, natomiast drugi to kompozycja przygotowana przez artystę z myślą o majowym konkursie. Występy będą oceniane ponownie przez jury w składzie: Cleo, Michał Szpak i Gromee, jak również przez widzów za pośrednictwem SMS-ów. W przypadku remisu decydujący głos należy jednak do jurorów.

Finał będzie można oglądać na antenie TVP2 dzisiaj, 23 lutego 2020 r. o godz. 15.15. Widowisko poprowadzi Artur Orzech.

Źródła: facebook.com, muzyka.dziennik.pl, nataliakukulska.pl, plejada.pl, vod.tvp.pl