Szansa na Sukces wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję 2020 (fot. facebook.com/szansanasukcesopole2020)

Po sukcesie Viki Gabor w Eurowizji Junior 2019 Telewizja Polska ponownie sięga po format Szansa na Sukces. Zwycięzca zimowej edycji programu zostanie polskim reprezentantem w Konkursie Piosenki Eurowizji – Rotterdam 2020.

TVP w krótkim komunikacie podała zasady wyboru reprezentanta Polski na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Do selekcji wykorzysta sprawdzony w ramach Eurowizji Junior 2019 format Szansy na Sukces, który rozegra się od 2 do 23 lutego.

Posted by Szansa na sukces on Wednesday, January 1, 2020

Taka decyzja Telewizji Polskiej nie jest zaskoczeniem. Jak wspominał wcześniej prezes TVP – Jacek Kurski – w wypowiedzi dla portalu WirtualneMedia.pl:

56. KFPP w Opolu dowiódł jaką siłę w kreacji i promocji talentów ma „Szansa na Sukces”, który się potem przekłada na sukces sceniczny tych artystów. To dwoje uczestników z tego właśnie programu (Aleksandra Nykiel i Sargis Davtyan) zostało laureatami koncertu „Debiuty”. Co ciekawe tegoroczne „Premiery” wygrało z kolei dwóch uczestników „The Voice of Poland” (Marcin Sójka i Ania Karwan). To pokazuje siłę nie tylko „Szansy na Sukces”, ale i ogólnie Telewizji Polskiej w kreacji i promocji piosenki wśród debiutantów.

Po sukcesie Viki Gabor w Gliwicach wielokrotnie pytany o możliwość wykorzystania powyższego formatu w przygotowaniach do Eurowizji 2020, nie wykluczał jego zastosowania.

(…) Telewizja Polska stworzyła niezwykle pozytywne i równe szanse na wyłonienie najlepszych talentów. (…) Moim marzeniem jest, żeby te zasady, uczciwej i pozytywnej selekcji, doboru kandydatów do Eurowizji dorosłych, zostały zaczerpnięte z Eurowizji Junior. To jak postąpiliśmy z dziecięcą Eurowizją przyniosło efekt.

Wygrana Viki Gabor powinna wyznaczyć Polsce kierunek na dorosłej Eurowizji

Eurowizyjny format

Zgłoszenia do eurowizyjnej wersji Szansy na sukces można wysyłać do 13 stycznia. W pierwszym etapie złożonym z trzech odcinków wystąpi po 6 lub 7 uczestników, którzy wykonają swoje interpretacje piosenek artysty pełniącego rolę gościa specjalnego. (emisja od 2 lutego) Zwycięzcę każdego odcinka wyłoni trzyosobowe jury, w którym spodziewać możemy się byłych reprezentantów Polski na Eurowizji. W finale preselekcji wystąpią laureaci poszczególnych odcinków (po jednym z każdego). Podczas koncertu na żywo wykonają cover oraz autorski utwór, przygotowany specjalnie na Eurowizję 2020. Zwycięzca tego odcinka zostanie wyłoniony we wspólnym głosowaniu widzów i jurorów.

Dlaczego lepiej nam idzie na Eurowizji Junior?

O „Szansie na Sukces”

Szansa na sukces była pierwszym muzycznych talent-show w polskiej telewizji. Emitowany był w telewizyjnej Dwójce w latach 1993-2012. Po kilku latach przerwy Telewizja Polska postanowiła o reaktywowaniu formatu. Zwyciężczynią zeszłorocznej edycji została Aleksandra Nykiel, która w czerwcu 2019 r. zdobyła grand prix publiczności podczas opolskiego koncertu Debiutów.

W „Szansie na sukces” swoją karierę zaczynało wiele gwiazd. Dzięki programowi wypromowali się m.in.: Justyna Steczkowska (Polska 1995), Ewa Farna, Kasia Stankiewicz, Georgina Tarasiuk (Krajowe Eliminacje 2003), Kasia Cerekwicka (Piosenka dla Europy 2006), Ania Wyszkoni (Krajowe Eliminacje 2003), Tomek Makowiecki, Margaret (Krajowe Eliminacje 2016) czy nawet Joanna Kulig.

Eurowizja 2020: co wiemy?

 

Eurowizja 2020: Co czeka nas w nowym sezonie selekcyjnym?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. W 2019 roku Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem Fire of love (Pali się).

źródło: wirtualnemedia.pl, teleshow.wp.pl, inf. własne

10 KOMENTARZE