Artur Orzech prowadzi program "Szansa na sukces. Eurowizja 2020" (fot. Instagram/szansanasukces.eurowizja2020)

Szansa na sukces. Eurowizja 2020 trwa. W niedzielę wyemitowany będzie trzeci odcinek eurowizyjnych zmagań o udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. TVP opublikowała nowy regulamin eliminacji, w którym zaszły pewne zmiany. Co się zmieniło? Szczegóły poniżej.

Reprezentantem Polski na Eurowizji 2020 będzie zwycięzca eurowizyjnej edycji programu Szansa na sukces. Do tego pory wyemitowano dwa odcinki selekcji, a do finału zakwalifikowane zostały Kasia Dereń i Alicja Szemplińska. Na kilka dni przed emisją trzeciego odcinka Telewizja Polska opublikowała w sieci nowy regulamin Szansy na sukces. Eurowizja 2020. Na pierwszy rzut oka nowy regulamin niewiele różni się od poprzedniego, jednak zawiera kilka drobnych – i czasem dość znaczących – zmian.

Bez zaskoczenia: Kasia Dereń w finale eurowizyjnej Szansy na sukces

Jak przebiegł drugi odcinek Szansy na sukces?

Nowy regulamin programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 – jakie są zmiany?

Jedna ze zmian dotyczy uczestnika, który pojedzie z Polski na Eurowizję 2020. Wcześniejsze zasady stanowiły, że kandydatami do wyjazdu na konkurs muszą być „osoby posiadające obywatelstwo polskie lub zamieszkujące w Polsce„. Zaktualizowane zasady nie zawierają już tego podpunktu.

Nowy regulamin zawiera nową wzmiankę, że uczestnik zgłaszający się do konkursu może przesłać do produkcji nie tylko „wykonanie piosenki, którą zgłaszający chciałby zaprezentować Komisji jako kandydat na Eurowizję 2020”, ale również „inny utwór słowno-muzyczny„. Dalej pojawia się informacja, że o wynikach poszczególnych odcinków decydują jurorzy, a ich „decyzje są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu„.

Szansa na sukces. Eurowizja 2020 – co dalej ze „Złotym Biletem”?

Fani mogą się zastanawiać, czy nowy regulamin zawiera zmiany w punkcie mówiącym o tym, że producent może przyznać „Złoty bilet” umożliwiający udział w finale programu. Otóż jest praktycznie bez zmian i wciąż czytamy, że:

Producent zastrzega sobie możliwość przyznania tzw. „Złotego Biletu”, czyli prawa uczestnictwa w Odcinku Specjalnym – Finał. Osoba, która otrzyma „Złoty Bilet” weźmie udział w Odcinku Specjalnym – Finał razem z trójką wyłonionych w Odcinkach Specjalnych finalistów. „Złoty Bilet” może być przyznany każdej osobie spełniającej warunki zasad uczestnictwa w Konkursie Eurowizja 2020

Kilka punktów dalej znalazł się dopisek, którego wcześniej nie było w regulaminie. TVP zastrzegła, że „czwartym uczestnikiem [finału] może być uczestnik, który otrzymał tzw. „Złoty bilet”, w przypadku jego przyznania przez Producenta„.

Kto wygra program Szansa na sukces. Eurowizja 2020? Fani mają swój typ!

Kolejna zmiana dotyczy jednej z dwóch piosenek, które finaliści zaprezentują w ostatnim odcinku. Wcześniej uczestnicy mieli zaprezentować przed jurorami między innymi „utwór z repertuaru gwiazdy odcinka, ale nie ten sam, którym uczestnik wygrał odcinek Audycji”. Teraz zasady mówią, że pierwszym utworem zawodników będzie „utwór wybrany przez producenta z repertuaru Eurowizji„. Tym samym można twierdzić, że pierwszym utworem będą np. eurowizyjne piosenki jurorów, tj. Michała Szpaka, Cleo i Gromee’ego. Dalej bez zmian – zasady mówią, że „piosenka Eurowizyjna Uczestnika musi być zgodna z warunkami regulaminu Eurowizji 2020 wskazana przez Producenta”.

 

Kolejne zmiany w regulaminie programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020

W punkcie „Dane osobowe” również pojawiły się zmiany. Dopisano podpunkt dotyczący osób, które nie przeszły do finału programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020. Zasady mówią, że:

Dane osobowe osób, które nie przeszły do drugiego etapu eliminacji zostaną usunięte niezwłocznie po zakończeniu drugiego etapu eliminacji, natomiast dane osobowe Uczestników kolejnych etapów będą przetwarzane zgodnie z postanowieniami pkt 9.

Ciekawy jest paragraf, w którym mowa o osobach wyróżnionych w programie. Nowe zasady głoszą, że – podobnie jak finaliści – są oni zobowiązani do zawarcia umowy z impresariatem TVP „określającej jego udział w konkursie Szansa na sukces. Eurowizja 2020 oraz późniejsze artystyczne wykonania aż do ewentualnego Finału Eurowizji 2020 w Rotterdamie„. Ten zapis można interpretować jako możliwość przyznania „Złotego biletu” jednemu z wyróżnionych artystów.

Z regulaminu zniknął zapis, że za występ w eliminacjach „uczestnikom nie przysługuje żadne wynagrodzenie”. Dopisane zostały też dwa punkty dotyczące praw autorskich i pokrewnych. Produkcja zastrzegła, że dane osobowe uczestników programu będą przetwarzane przez TVP, a osobny punkt dotyczył tzw. RODO. Zgodnie z zasadami, odbiorcami danych uczestników mogą być m.in. organy administracji publicznej i „podmioty świadczące usługi prawne na rzecz Producenta”. Dodatkowo, dostęp do danych zwycięzcy eliminacji będzie mieć Europejska Europejska Unia Nadawców.

W nowym regulaminie producent zastrzega sobie, że jeśli uczestnik posiada „zobowiązania umowne wobec jakiegokolwiek podmiotu, które uniemożliwiałby lub ograniczałby jego występ w programach typu talent show, w szczególności w programie bądź wymagałyby zgody innego podmiotu na udział lub występ artystyczny w programie” to:

Uczestnik zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie
Producenta, pod rygorem nieuwzględnienia takich zobowiązań w przypadku poinformowania Producenta w terminie późniejszym.

TVP wydaje oświadczenie dot. programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020

Kilka godzin wcześniej TVP wydała oświadczenie dotyczące kontrowersji wokół drugiego odcinka programu Szansa na sukces. Eurowizja 2020. Po niedzielnym odcinku, który wygrała Alicja Szemplińska, internauci zarzucili producentom manipulację wynikami i faworyzowanie zwyciężczyni The Voice of Poland 10. W oświadczeniu przesłanym Esce czytamy, że „zasady obowiązujące w programach rozrywkowych stacji są jasne i transparentne”. Następnie nadawca pisze, że:

Wybór utworów przydzielanych uczestnikom następuje w drodze losowania: ta zasada (…) obowiązuje w trakcie odcinków eliminacyjnych do Eurowizji 2020. Piosenki w ostatnim odcinku miały przekrojowo pokazywać repertuar eurowizyjny na przestrzeni lat i spełniły to zadanie. Uczestnicy wcześniej znali wszystkie te utwory, ich formę i oryginalne tonacje. Dzięki temu mogli się przygotować do ich wykonania i temu też zawdzięczamy wysoki poziom programu, który przyciągnął rzesze fanów.

Dlaczego TVP opublikowała nowy regulamin? Tego nie wiemy. Kogo zobaczymy w finale programu Szansa na sukces. Eurowizji 2020? Przekonamy się 23 lutego, kiedy poznamy reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2020 – szczegóły

Eurowizja 2020 odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up!, do którego nawiązują też logo oraz projekt sceny.

W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

źródło: TVP

3 KOMENTARZE