Szansa na sukces będzie formatem, który wyłoni reprezentanta Polski na Eurowizję 2020. Choć TVP wybierze przedstawiciela w ten sposób po raz pierwszy, znamy przypadki gwiazd, które zaczynały kariery od udziału w tym programie, a później ubiegały się o wyjazd na Eurowizję. Prześledźmy ich sylwetki!

Rusza kolejna edycja formatu Szansa na sukces. W każdym z trzech odcinków specjalnych weźmie w nich udział sześciu lub siedmiu debiutujących artystów. Zwycięzca danego odcinka trafi do transmitowanego na żywo finału, który odbędzie się 23 lutego. Polskiego reprezentanta na Eurowizję 2020 wybiorą widzowie oraz jury, które będzie miało decydujący głos w przypadku remisu.

Specjalna „Szansa na Sukces” wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję 2020!

Szansa na sukces – premierowa edycja

W historii polskich startów w Konkursie Piosenki Eurowizji znamy przypadki dwóch piosenkarek, które po udziale w programie, reprezentowały nasz kraj w tym największym światowym widowisku muzycznym. Pierwszą z nich była Justyna Steczkowska, która zwyciężyła w premierowej edycji formatu.

Pierwsze kroki Justyny Steczkowskiej w Szansie na sukces nie były łatwe. Wokalistka wzięła udział w odcinku, którego gościem specjalny był popularny w latach 70. zespół Trubadurzy. Choć nie wygrała, ani nie została wyróżniona w tym odcinku, została zaproszona do koncertu laureatów, gdzie w brawurowym stylu pokonała konkurencję, wykonując piosenkę Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam. Niebanalny cover przyniósł artystce zwycięstwo w finale formatu oraz ogólnopolską rozpoznawalność.

Po sukcesie w programie oraz na Festiwalu w Opolu Justyna Steczkowska, wbrew wcześniejszym zapowiedziom przedstawicieli Telewizji Polskiej, została wybrana na reprezentantkę Polski w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji. Do Dublina pojechała z oryginalną, folkową kompozycją Sama.

Mimo ogromnych apetytów w kraju za sprawą drugiego miejsca wywalczonego rok wcześniej przez Edytę Górniak, Steczkowska nie zdobyła uznania wśród międzynarodowego jury. Do dziś nie brakuje głosów, że utwór Sama wyprzedził swoje czasy i dziś, ponad dwie dekady później, poradziłby sobie lepiej w konkursie.

Justyna Steczkowska swój słaby wynik na Eurowizji skomentowała słowami: nie będę uprawiać duchowej prostytucji. Kilka miesięcy później przyznała w wywiadzie dla jednego z magazynów:

Nie mogłam pojechać z piosenką festiwalową, skoro nigdy takich utworów nie śpiewałam i śpiewać nie zamierzam. byłoby paranoją zmienianie nagle swojego oblicza dla jednej nagrody. tym bardziej, że nawet zwycięstwo w takim konkursie niewiele dziś daje. formuła festiwalu na świecie się przeżyła, dziś nikt nie patrzy na estrady festiwalowe, a niektóre, takie na przykład sanremo, traktują jak rzecz tandetną, zaś udział w podobnej imprezie – niczym skazę na artystycznym życiorysie. tak więc przegrana jest honorowa.

Szansa na sukces – zwycięstwo w programie i sukces po latach

Kolejna przyszła polska reprezentantka na Eurowizji uczestniczyła w formacie Szansa na Sukces zaledwie rok po zwycięstwie Steczkowskiej. Jednak na jej udział w konkursie czekaliśmy aż do 2006 roku. 18-letnia Anna Świątczak, bo o niej mowa, najpierw wygrała odcinek, wykonując szlagier Sławy Przybylskiej Pamiętasz była jesień, by następnie latem 1996 roku odnieść zwycięstwo w konkursie laureatów. Świetny wynik w programie oraz sukces na Festiwalu w Opolu nie przyniósł jednak rozwoju solowej kariery. Artystka w kolejnych latach występowała w chórkach czołowych polskich artystów. Śpiewała także w muzycznym show Jaka to melodia? 

Dopiero wygrana castingu na wokalistkę zespołu Ich Troje w 2003 roku utorowała jej drogę do ogólnopolskiej rozpoznawalności. Trzy lata później, już jako narzeczona lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego, wzięła udział w koncercie Piosenka dla Europy. Dzięki przychylności widzów zespół z piosenką Follow My Heart wygrał selekcje i wziął udział w Eurowizji 2006 w Atenach. Mimo ogromnej promocji zagranicą i zapewnień o przywiezieniu kolejnej edycji konkursu do Warszawy grupa zajęła 11. miejsce w półfinale. Zabrakło zaledwie sześciu punktów do upragnionego awansu. 

Szansa na Sukces – kto walczył o Eurowizję?

Otwarcie procesu wyboru reprezentanta na Eurowizję w 2003 roku pozwoliło na spróbowanie swoich sił wielu początkującym artystom. Wśród nich aż 12 to byli uczestnicy programu Szansa na Sukces. Najbliżej wyjazdu na Eurowizję była niewątpliwie Kasia Cerekwicka. Zwyciężczyni czwartej edycji formatu z utworem Ewy Bem Wyszłam za mąż zaraz wracam niemal dekadę później startowała w koncercie Piosenka dla Europy 2006. Po zsumowaniu punktów od widzów i jurorów wokalistka zdobyła ich tyle samo, co zespół Ich Troje. Regulamin selekcji przewidywał jednak, że w takiej sytuacji decydujący głos mają widzowie. Ci oddali najwięcej swoich głosów na kompozycję Follow My Heart, wskutek czego Cerekwicka zajęła drugie miejsce.

Drugie miejsce w eliminacjach do Eurowizji zajęli także inni wokaliści, którzy mają za sobą udany debiut w programie Szansa na Sukces. Zwyciężczyni odcinka z udziałem zespołu Myslovitz w siódmej edycji formatu (2000), Ania Wyszkoni, brała udział w Krajowych Eliminacjach w 2004 roku. Formacja Łzy, w której śpiewała od połowy lat 90., nieznacznie przegrała w głosowaniu widzów z grupą Blue Cafe. W 2007 roku o wyjazd do Helsinek otarła się Hania Stach. Piosenkarka również uczestniczyła w siódmej edycji Szansy na Sukces, gdzie okazała się najlepsza w odcinku z Edytą Górniak. Wykonała wtedy utwór specjalnie napisany na Igrzyska Olimpijskie 1996 roku – To Atlanta! 

Margaret, Rafał Brzozowski i inne gwiazdy selekcji

Biorąc udział w Krajowych Eliminacjach 2016, Margaret była już znaną artystką o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym. Faworytka polskich i zagranicznych fanów konkursu zajęła ostatecznie drugie miejsce. W programie, jeszcze jako Małgorzata Jamroży, brała udział dwukrotnie. W 2006 roku została wyróżniona w odcinku ze Stenią Kozłowską w roli gościa specjalnego. Z kolei w 2009 roku dotarła do finału z udziałem laureatów, wykonując utwór Moniki Brodki Znam cię na pamięć.

W 2017 roku drugie miejsce w krajowych selekcjach do Eurowizji zajął inny uczestnik Szansy..., Rafał Brzozowski. Piosenkarz wziął udział w programie w 2002 roku, zdobywając wyróżnienie w odcinku z zespołem Szwagierkolaska.

Wysokie trzecie miejsce w ostatnich rozgrywanych do tej pory eliminacjach, tj. w 2018 roku zajęła Monika Urlik. W kulturowym programie Telewizji Polskiej wystąpiła w 2005 roku, jednak bez większych sukcesów.

W programie Szansa na sukces debiutowali także m.in. Alicja Janosz (czwarte miejsce w KE 2004, Ania Szarmach, Maciej Molęda (udział w Piosence dla Europy 2007), Aneta Figiel (czwarte miejsce w KE 2010), Natalia Szroeder (piąte miejsce w KE 2016) czy Paulla (ósme miejsce w KE 2017). Z kolei Marina Łuczenko po debiucie w programie wystąpiła w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji Junior 2003. W ubiegłym roku zwyciężczyni Szansy, Viki Gabor, wygrała Eurowizję Junior w Gliwicach.

 

2 KOMENTARZE