Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2021 wybierze ósmego reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Format ten służy jako metoda selekcji młodego wykonawcy już po raz trzeci. Jednak w przeszłości nadawca stosował różne sposoby wyboru reprezentanta. Jakie były tego efekty?
Pierwsza Eurowizja Junior z udziałem Polski to rok 2003, czyli czas debiutanckiej edycji konkursu. Co ciekawe, na początkowej liście uczestniczących krajów nie było Polski. Pojawili się za to nadawcy z Niemiec i Słowacji, którzy ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu. Ich miejsce zastąpiły telewizje z Polski i debiutującej wtedy w konkursach Europejskiej Unii Nadawców Białorusi. Jako ostatni do stawki dołączył Cypr.
Eurowizja Junior – pierwsze lata
28 września 2003 roku odbyły się publiczne selekcje mające wyłonić pierwszego w historii reprezentanta Polski na Eurowizję Junior. Format wzorowano na Krajowych Eliminacjach, które wybierały uczestnika dorosłego konkursu. Do koncertu na żywo TVP dopuściła trzynaścioro młodych wykonawców. Wśród nich m.in. Marta Moszczyńska, Kasper Zborowski-Weychman czy Marina Łuczenko, którzy na dłużej związali swoją przygodę ze śpiewem lub aktorstwem. Zwyciężyła Kasia Żurawik z utworem Coś mnie nosi. W ciągu niespełna dwóch miesięcy kompozycja przeszła wielkie zmiany. Po latach w wywiadzie dla eurowizja.org wokalistka przyznała, że większy sentyment ma do pierwotnej wersji utworu, a Eurowizja Junior była dla niej motorem napędowym do dalszego rozwoju. Ostatecznie 15 listopada podczas finału Kasia zajęła ostatnie, szesnaste miejsce, zdobywając 3 punkty.
Rok później TVP również postawiła na organizację Krajowych Eliminacji. Do koncertu na żywo zakwalifikowano dwunastu uczestników, w tym drugi rok z rzędu wystąpili Kasper Zborowski-Weychman i Agata Korwin. Największą sympatią widzów cieszył się występ zespołu KWADro, który to pojechał na Eurowizję Junior 2004 do Lillehammer z utworem Łap Życie. Efekt? Ponownie ostatnie miejsce. Dziewczyny z KWADro do dziś nie ukrywają, że czuły rozczarowanie po usłyszeniu wyników. W wywiadzie dla eurowizja.org wspominały o braku sztabu specjalistów. Jako jedyne także zaśpiewały bez wgranych chórków.
Powrót po latach
W 2005 roku TVP zrezygnowała ze startu w konkursie i jak się potem okazało kolejna Eurowizja Junior z udziałem reprezentantki Polski miała mieć miejsce dopiero ponad dekadę później. W 2008 roku pojawiły się spekulacje, że nadawca planuje powrócić, wykorzystując format Mini Szansa, czyli dziecięcy odpowiednik programu Szansa na Sukces. Ostatecznie kolejny raz Polska stanęła na dziecięcej scenie dopiero w 2016 roku.
Wtedy też, idąc szlakiem dorosłej wersji konkursu, reaktywowano Krajowe Eliminacje. Tę metodę wyboru reprezentanta zastosowano w 2016 i 2017 roku, a o zwycięstwie decydowali wyłącznie telewidzowie. W 2016 roku selekcje wygrała Olivia Wieczorek, zaś w 2017 roku Alicja Rega. Ósme miejsce tej ostatniej na tle słabych wyników w pierwszych dwóch edycjach widowiska traktowano jak sukces.
Eurowizja Junior: udany wybór wewnętrzny
Początkowo Telewizja Polska planowała organizację selekcji w 2018 roku, a startem zainteresowanych było sporo młodych wykonawców. Mijały kolejne tygodnie, a nadawca wciąż milczał w temacie Eurowizji Junior. Dość niespodziewanie 21 września TVP poinformowała, że kolejną reprezentantką Polski została wybrana Roksana Węgiel, zwyciężczyni The Voice Kids.
6 listopada oficjalny kanał konkursu opublikował utwór Anyone I Want To Be, który niespełna trzy tygodnie później okazał się najlepszy w konkursie. Piosenkę skomponowali zachodni twórcy mający na koncie sukcesy w przygotowywaniu propozycji m.in. dla Little Mix, Kylie Minogue czy Christiny Aguilery. Za tekst odpowiedzialni byli Lanberry i Patryk Kumór.
Szansa na Sukces. Eurowizja Junior
Mimo ogromnego sukcesu zarówno w konkursie, jak i komercyjnego piosenki Anyone I Want To Be, TVP zdecydowała się na organizację juniorowej wersji programu Szansa na Sukces. Uczestnicy najpierw przechodzą casting, by znaleźć się w nagrywanych odcinkach. W każdym z nich występuje siedmioro wykonawców, a do finału awansuje tylko zwycięzca wybrany przez jury. W finale spotyka się najlepsza trójka, która wykonuje m.in. utwór skomponowany specjalnie na Eurowizję Junior. Pierwszą laureatką programu Szansa na Sukces. Eurowizja Junior była Viki Gabor, która kilka tygodni później podbiła konkurs, wygrywając go dla Polski po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku wygrała Ala Tracz z piosenką I’ll Be Standing. Nasza najmłodsza reprezentantka zajęła dziewiąte miejsce podczas zdalnej Eurowizji Junior 2020 w Warszawie.
W najbliższą niedzielę o 15:15 już po raz trzeci widzowie i jurorzy wybiorą uczestnika Eurowizji Junior z Polski za pomocą formatu Szansa na Sukces. O wyjazd do Paryża walczą Marysia Stachera, Miłosz Skierski i Sara Egwu-James.