Szansa na Sukces będzie programem, dzięki któremu już 23 lutego poznamy reprezentanta Polski na Eurowizji 2020. W naszym nowym materiale oceniamy, czy to format, który pozwoli na wybór odpowiedniego artysty i piosenki, analizujemy regulamin konkursu oraz komentujemy inne fakty związane z ogłoszeniem decyzji przez TVP.

Szansa na Sukces jest reaktywowanym, pierwszym muzycznym talent show w historii telewizji w Polsce. Program doczekał się ponad dwudziestu edycji, z czego pierwsza odbyła się prawie 27 lat temu. W ciągu ponad dwóch dekad istnienia przez format przewinęło się setki debiutantów żądnych podbić krajowy rynek muzyczny. Szansa na Sukces wykreowała takie gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej jak: Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Margaret, Ewa Farna, Kasia Stankiewicz czy Ania Wyszkoni.

Debiutowali w „Szansie na sukces”, potem walczyli o Eurowizję. Poznaj historie uczestników programu

Szansa na Sukces wyłoni reprezentanta na Eurowizję 2020

Ubiegłoroczny sukces zwyciężczyni młodzieżowej wersji programu Szansa na Sukces, Viki Gabor, w Eurowizji Junior upewnił stację, że organizacja specjalnej edycji tego formatu w celu wyłonienia reprezentanta na konkurs, to właściwy krok. Do 13 stycznia każdy chętny uczestnik musi wysłać do siedziby nadawcy swoje zgłoszenie. Do kolejnego etapu zostanie zaproszonych łącznie około 20 kandydatów, którzy wezmą udział w trzech odcinkach – w każdym będzie inny gość specjalny. Odcinki nadawane będą w każdą niedzielę lutego. Laureata poznamy 23 lutego w finale programu, w którym wystąpi trzech zwycięzców odcinków. Do finałowego składu może dołączyć inny uczestnik formatu lub inny artysta, który otrzyma „złoty bilet”.

Specjalna „Szansa na Sukces” wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję 2020!

Szansa na Sukces 2020 oczami redaktorów eurowizja.org

Co sądzą nasi redaktorzy o tej metodzie selekcji reprezentanta na Eurowizję? Maciej Sychowiec stwierdził:

Jestem trochę zmieszany całą decyzją telewizji polskiej. mimo że to było dosyć oczekiwane, że szansa na sukces będzie formatem, który wskaże polskiego reprezentanta poprzez sukces viki gabor. nie jestem przekonany co do samej formuły.

Konrad Szczęsny dodaje:

Uważam, że jest to format, w którym najważniejsza jest piosenka. i to cieszy, mimo wszystko jest to konkurs piosenki eurowizji. wydaję mi się, że telewizja polska ma dosyć jasny zamysł, w jaki sposób ma przebiegać cały proces. chodzi o to, żeby znaleźć jak najlepszego wykonawcę, który zinterpretuje utwór.

Sergiusz Królak komentuje decyzję TVP o wprowadzeniu do regulaminu programu Szansa na Sukces możliwości przyznania „złotego biletu”:

To rzeczywiście jest trochę kontrowersyjne. Zważywszy na to, że z jednej strony część osób startuje, bierze udział w eliminacjach, przechodzi przez odcinki półfinałowe i nagle staje w szranki z osobą, która przechodzi tylnymi drzwiami.

Mieszko Czerniawski ocenia możliwość wyboru reprezentanta na Eurowizję, który nie będzie zwycięzcą programu Szansa na Sukces:

Mnie martwiła trochę ta decyzja […], ale jest ona wytłumaczalna. Co w sytuacji, gdyby laureat czy zwycięzca Szansy na Sukces nie chciał pojechać na Eurowizję? Takie sytuacje miały miejsce w ubiegłym roku w różnych selekcjach.

2 KOMENTARZE

  1. Czy dobrze zrozumiałem, że gdyby na Eurowizję chcieli jechać np. Rafał Brzozowski lub Sylwia Grzeszczak, a nie dostaliby złotego biletu, to musieliby zgłosić się do „Szansy na sukces” i śpiewać piosenki innego piosenkarza? To ciekawy format dla Juniora, ale dla dorosłych? „Szansa” ma inną misję do spełnienia – dostrzeżenie nieznanych. To już włoskie Sanremo, choć męcząco długie, jest sprawiedliwszym formatem selekcyjnym do Eurowizji.