Litwa jak co roku wybierze reprezentanta poprzez wielotygodniowe show “Eurovizijos dainų konkurso nacionalinė atranka”. Mamy coraz więcej informacji dotyczących nadchodzącej edycji programu.

Przyszłoroczne selekcje litewskie poprowadzą  komik Mantas Stonkus i gospodarz telewizyjny Ugnė Skonsmanaitė. Duet, pomimo tego, że nie pracował dotychczas razem, przyjaźni się od wielu lat, co obiecuje (jak mówią sami zainteresowani), że będzie „pięknie, młodzieżowo i żywo”. Ugnė ma już pewne eurowizyjne doświadczenie – współpracowała z zespołem InCulto (ESC 2010) w okresie ich konkursowej przygody. Wzięcie udziału w ESC zawsze było dla niej marzeniem, jednak w roli prowadzącej, a nie jako uczestniczki Konkursu. Nie wyklucza, że w przyszłym roku sama powalczy o udział w Eurowizji. Skonsmanayte wie, że ESC to głównie popowe wydarzenie, ale zwraca uwagę na fakt, że ostatni zwycięzcy udowodnili jak nieprzewidywalny jest ten Konkurs. Sama docenia dobrą jakość muzyczną i oryginalność. Stonkus widzi, że większość osób walczących o eurowizyjny sukces stara się w jakimś stopniu naśladować najmocniejsze konkursowe trendy, on jednak uważa, iż najważniejszą rzeczą jest dostarczyć widzom oryginalny materiał.

Producent litewskich selekcji Lauras Lučiūnas ogłosił, że chętnych do udziału w show było 50 wykonawców oraz że zgłoszono ponad 100 utworów. Lista uczestników nie jest jeszcze ogłoszona, aby dać artystom czas na przygotowanie się i ostatnie poprawki w utworach. Głównego producent LRTa Audriusa Giržadasa cieszy zgłaszanie się młodych osób do selekcji. Miał obawy że obecne pokolenie coraz bardziej oddala się od świata telewizji na rzecz internetu, jednak młodzież zaczyna dostrzegać, że wystąpienie przed telewizyjną kamerą to coś zupełnie innego.

Wszystkie informacje o litewskich selekcjach znane wcześniej znajdziecie TUTAJ. Pierwszy odcinek litewskiego maratonu zostanie pokazany 6 stycznia.

Kto chce reprezentować Litwę? Chęć po raz kolejny wyraża Erica Jennings (ESC 2001 jako liderka grupy SKAMP). Na potrzeby selekcji przygotowała aż dwa utwory: balladę The truth will set you free oraz taneczne Sleepy Nights. 

Ostatni raz, kiedy Jennings brała udział w selekcjach, zajęła drugie miejsce zaraz za Donnym Montellem. Okazuje się, że ten wykonawca może znowu popsuć jej plany. Ma zamiar powalczyć o swój trzeci udział w Eurowizji (wcześniej 2012 oraz 2016), tym razem we współpracy z Egidijusem Dragūnasem, znanym z kontrowersji liderem grupy SEL. 

O wyjazd do Portugalii powalczy także Greta Zazza, tegoroczna finalistka selekcji. Tym razem na Eurowizję przygotowała utwór Broken Shadows. Piosenkę stworzył Szwed Jonas Thander a tekst napisał pochodzący z Nowego Yorku Charlie Mason. 

Prawdopodobnie po raz kolejny usłyszymy także Ievę Zasimauskaitė. Wokalistka chwali się, że jej piosenka stworzona jest z zagranicznymi twórcami, choć chwilowo nie chce zdradzać więcej szczegółów.

Na Eurowizję do Portugalii nie wybiera się za to Kotryna Juodzevičiūtė, która aktualnie chce skupić się na swojej szkole i egzaminach. W selekcjach nie usłyszymy także ich wielokrotnej uczestniczki, Neringi Šiaudikytė. 

Źródło: lrt.lt, 15min.lt Foto: lrt.lt