Wielka Brytania odsłania karty. Brytyjski nadawca BBC opublikował listę finalistów krajowych eliminacji „Eurovision: You Decide 2018”, których laureat będzie reprezentował kraj w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji 2018.

W finale krajowych eliminacji o wyjazd do Lizbony zawalczy sześciu wykonawców, którzy zaprezentują swoje propozycje przed telewidzami oraz komisją jurorską.
Na początku stycznia w sieci pojawiła się nieoficjalna lista finalistów. Zgodnie z plotkami, o reprezentowanie Wielkiej Brytanii mieli zawalczyć: Max Murphy, Kelsey-Beth Crossley, Joe Astley, Judyshouse, Anna Pancaldi i Lucie Barat. Doniesienia okazały się jednak nieprawdziwe.
W koncercie „Eurovision: You Decide 2018” wystąpią:
  • Asanda – Legends (Christopher Wortley, Laurell Barker, Roel Rats)

  • Goldstone – I Feel the Love (Eric Lumiere, Joakim Buddee, Laura White, Roel Rats)

  • Jaz Ellington – You (Ashley Hicklin, Herman Gardarfve, Laura White)

  • Liam Tamne – Astronaut (Ashley Hicklin, Jacob Pedersen, Jeanette Bonde, Rune Braager)

  • Raya – Crazy (Emil Rosendal Lei, Greta Salóme Stefánsdóttir, Samir Salah Elshafie)

  • SuRie – Storm (Nicole Blair, Gil Lewis, Sean Hargreaves)

Wśród twórców brytyjskich propozycji eurowizyjnych znalazła się Greta Salóme, dwukrotna reprezentantka Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 2012 i 2016 roku. Fanom konkursu znany jest także Ashley Hicklin, współtwórca piosenki „Me and My Guitar”, z którą Tom Dice zajął szóste miejsce dla Belgii w finale Eurowizji 2010. SuRie ma za to za sobą udział w Eurowizji, ale w charakterze tancerki podczas występu m.in. Loïca Notteta, reprezentanta Belgii w 2015 roku.

Finał konkursu „Eurovision: You Decide 2018” zostanie rozegrany w środę, 7 lutego w Brighton Dome. Krajowe eliminacje będzie można oglądać na antenie BBC Two. Podobnie jak w poprzednim roku, także i teraz koncert poprowadzi Mel Giedroyc, której towarzyszyć w tej roli będzie Måns Zelmerlöw, zwycięzca 60. Konkursu Piosenki Eurowizji 2016.

Wielka Brytania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Do tej pory kraj pięć razy wygrywał finał konkursu: w 1967, 1969, 1976, 1981 i 1997 roku. Ostatnim znaczącym wynikiem brytyjskich reprezentantów było 5. miejsce Jade Ewen na Eurowizji 2009 z utworem It’s My Time.

źródło i fot.: BBC