Sztokholm 2016 – na to czekało wielu fanów!

Globen Arena w Sztokholmie będzie gościć przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Będzie to trzeci raz kiedy impreza odbędzie się w stolicy Szwecji.

Oficjalne ogłoszenie gospodarza 61. Konkursu Piosenki Eurowizji miało odbyć się w sierpniu. Dzisiejsza informacja przekazana przez szwedzkiego nadawcę – SVT zelektryzowała fanów.  Przyszłoroczną Eurowizję będzie gościć Sztokholm.  Konkurs będzie miał miejsce 10, 12 i 14 maja.

Sztokholm jest miastem muzyki. Nasze miasto kipi od działalnści artystycznej. Kreatywność jest bliska naszym sercom i to jest coś co zawsze chcemy podkreślać – tak przyszłorocznego gospodarza przedstawiała Karin Wanngård – przedstawicielka władz miejskich. Wybór Sztokholmu oznacza, że miasto będzie odpowiedzialne za kwestie logistyczne oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące Eurowizji.

Szwecja będzie organizować Konkurs po raz szósty (ostatni raz miało to miejsce w 2013 roku w Malmö), co jest wynikiem zwycięstwa wokalisty – Månsa Zelmerlöwa z utworem Hereos.  Eurowizja odbędzie się w charakterystycznym Globen, które może pomieścić od 14 do 16 tysięcy widzów. Globen gościło już Konkurs Piosenki Eurowizji w 2000 roku. Przez wiele lat w arenie odbywały się finały szwedzkich preselekcji Melodifestivalen (1989, 2002-2012). Jak podkreśla producent generalny z ramienia SVT – Martin Österdahl (odpowiedzialny za organizację Konkursu w 2013 oraz 2016) organizacja Eurowizji w Sztokholmie pozwoli wykorzystać potencjał hal znajdujących się w pobliżu Globen. Wstępnie zaplanowano centrum prasowe w Hovet (może pomieścić 1,5 tysiąca arkedytowanych dziennikarzy) a przestrzeń dla delegacji w hali Annex. Dodatkowo Österdahl tajemniczo wskazuje, że potężna Tele2 Arena (mogąca pomieścić 30 tysięcy widzów) może być wykorzystana podczas finału Konkursu.

https://www.youtube.com/watch?v=vb-07BeZLCk

Pomimo wielu kandydatur rywalizacja o tytuł organizatora przyszłorocznej Eurowizji skupiała się głównie wokół Sztokholmu i Göteborga. Stefen Gadd z organizacji Göteborg & Co. zwraca uwagę, że Sztokholm musiał mieć bardzo dobrą ofertę skoro zdołał przebić propozycję Göteborga, które chciało zaangażować całe miasto w świętowanie obecności Konkursu w zachodniej Szwecji. Przedstawiciele drugiego największego miasta w Szwecji wyrażają nieznaczne rozczarowanie, ponieważ Göteborg gościł Eurowizję po raz ostatni w 1985 roku.

W sieci pojawiają się też dyskusje kto powinien być gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji. Na giełdzie nazwisk najczęściej wymienia się prowadzącą Eurowizję z 2013 roku – Petrę Mede, Månsa Zelmerlöwa (mającego doświadczenie jako prezenter Melodifestivalen 2010), Sannę Nielsen (prowadząca Melodifestivalen 2014) czy Ginę Dirawi (Melodifestivalen 2012-2013).

Źródła: eurovision.tv, SVT, TT, Dagens Nyheter

Exit mobile version