• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Szwajcaria na Eurowizji: lata 00. – jeden sukces na tle wielu porażek (6/8)

Hubert Ratajczyk przez Hubert Ratajczyk
7 lipca 2024
w Felietony, Historia, HOT
0
Szwajcaria na Eurowizji: lata 00. – jeden sukces na tle wielu porażek (6/8)

Szwajcaria na Eurowizji: Vanilla Ninja w czasie występu na Eurowizji 2005 / fot. Youtube

28
SHARES
711
WYŚWIETLENIA

Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od 1956 roku. Państwo w tym czasie dwukrotnie triumfowało. Dziś zapraszamy Was do pierwszej dekady XXI wieku. Co ciekawego się działo?

Eurowizja 2000 i 2001: ballada z gwiazdą w tle nie daje sukcesu

Szwajcaria powróciła do konkursu w 2000 – po tym, jak z powodu słabego wyniku nie mogła pojawić się w 1999 roku. Preselekcje zorganizowano 20 stycznia w Lugano, lecz tym razem głosowali już eksperci oraz widzowie. Zwyciężyła Jane Bogaert z La Vita Cos’è? Na Eurowizji wspierał ją popularny włoski artysta – Al Bano (Eurowizja 1976 i 1985, w duecie z Rominą Power). Niestety – solistka zakończyła swój udział dopiero na 20. miejscu, otrzymując 14 punktów. Szwajcaria kolejny raz była zmuszona pauzować i nie mogła się pojawić w imprezie w 2001, lecz oczywiście transmitowała widowisko.

Jane Bogaert urodziła się w sierpniu 1967 roku. Kształciła się w Biel oraz Monachium, a następnie wyjechała do Londynu koncertować. Jej utwór Children of Love wykorzystano w serialu Laura und Luis, który emitowano na drugim kanale niemieckiej telewizji publicznej. Po Eurowizji wydała album w 2010 roku. Aktualnie solistka ma 56 lat.

Eurowizja 2002 i 2003: ballada, ale tym razem po francusku – ponownie nie daje sukcesu

Państwo ponownie postanowiło się pojawić i zorganizowało preselekcje. Miały miejsce 20 lutego w Belinzonie. Głosowali wyłącznie widzowie. Zatriumfowała Francine Jordi z utworem Dans Le Jardin De Mon Âme. Na samej Eurowizji ponownie poszło źle, ponieważ wokalistka zajęła 22. miejsce z 15 punktami na koncie. Kolejna absencja czekała Szwajcarię w 2003 roku.

Francine Jordi tak naprawdę nazywa się Francine Lehmann. Urodziła się w 1977 roku. Debiut muzyczny zaliczyła, mając 19 lat, kiedy śpiewała w restauracji folkowej w Interlaken. W 1998 wygrała niemiecki Konkurs Piosenki Folkowej i wydała album. Po Eurowizji nadal sporo udzielała się muzycznie i koncertowała w kraju, lokalnie będąc osobą znaną. Łącznie wydała 9 albumów (ostatni w 2013).

Eurowizja 2004: kolejne zero punktów, tym razem w półfinale. Jedyny udział w dziecięcej odsłonie konkursu

Finał narodowy Szwajcarii w 2004 roku odbył się dopiero 6 marca, a rozegrano go w Genewie. Prawo głosu mieli widzowie podzieleni na regiony. Zwyciężył Piero Esteriore wraz z formacją muzyczną The MusicStars, śpiewając Celebrate. Eurowizja 2004 to pierwsza edycja, w której pojawił się półfinał. Szwajcaria była zmuszona brać w nim udział. Wystąpiła i nie zdobyła ani jednego punktu, kończąc zatem swój udział na ostatniej, 22. pozycji.

Piero Esteriore urodził się we wrześniu 1977 roku. Studiował w Bazylei, zaś w 1995 wydał debiutancki album. Po sromotnej porażce wokalisty w międzynarodowym konkursie – wytwórnia Universal zerwała z nim kontrakt. Wokalista się nie poddawał i wydawał kolejne albumy. W późniejszych latach pojawiał się w różnych programach telewizyjnych. Jego ostatnia działalność muzyczna pochodzi z 2014, ponieważ wtedy wydał swój ostatni album. Aktualnie ma 46 lat. Grupa The MusicStars składała się z Sabriny Auer, Sergio Luvalu oraz Tiny Masafret. Warto wspomnieć, że w 2004 roku pierwszy i ostatni raz Szwajcaria pojawiła się na Eurowizji Junior, jednak i tam bez sukcesu. Reprezentujący ją Demis Mirarchi z utworem Birichino skończył dopiero na 16. miejscu.

Eurowizja 2005: wybór wewnętrzny i estoński zespół w barwach kraju przywraca państwo do top 10

Szwajcaria powróciła do wyborów wewnętrznych. Jako reprezentanta wybrano estoński zespół Vanilla Ninja, który zaśpiewał Cool Vibes. Państwo bez problemu przeszło rundę półfinałową i w finale zajęło 8. miejsce, zdobywając aż 128 punktów! Formację w czasie występu tworzyły: Katrin Siski, Lenny Kuurmaa, Piret Järvis oraz Triinu Kivilaan. Zespół powstał w 2002 roku i już w 2003 w rodzimej Estonii próbował dostać się na konkurs – dziewczyny zajęły tam jednak przedostatnie miejsce z piosenką Club Kung-Fu. W tym samym roku wydały również debiutancki album, który osiągnął sukces w Estonii, ale także Finlandii, Austrii i Niemczech. Zaczęły się stawać coraz bardziej popularne. Po Eurowizji, jeszcze w tym samym roku, ponownie wydały nową muzykę. W 2008 wystąpiły na festiwalu w Sopocie z kompozycją Dangerzone. Mimo sporej kariery zespół rozpadł się i został reaktywowany… 12 lat później, lecz z oryginalnego składu pozostały tylko Lenna i Piret.

Eurowizja 2006: zespół śpiewający piosenkę od znanych niemieckich twórców

Wybory wewnętrzne trwały dalej, tym razem postawiono na sekstet Six4one, który powstał wyłącznie na potrzeby Eurowizji. Utwór If We All Give a Little stworzyli Ralph Siegel i Bernd Meinunger, którzy w przeszłości działali wiele przy konkursie dla Niemiec. W skład formacji wchodzili: Andreas Lundstedt, Claudia D’Addio, Liel, Marco Matias oraz Tinka Milinović. Szwajcaria z racji dobrego wyniku w 2005 – nie musiała przechodzić przez półfinał i stała się automatycznym finalistą. Zespół zajął jednak dopiero 16. miejsce po zdobyciu 30 punktów.

Eurowizja 2007: znany europejski DJ nie awansuje z największego półfinału w historii

Szwajcaria nie zmieniała strategii i ponownie padło na wybór wewnętrzny. Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń stwierdzono, że najlepszy był DJ BoBo z piosenką Vampires Are Alive. Efektowny występ i popularność nie przyniosły jednak sukcesu, ponieważ kraj zajął dopiero 20. miejsce z 40 punktami na koncie w półfinale. Warto wspomnieć, że to największa runda eliminacyjna w historii, ponieważ pojawiło się w niej aż 28 reprezentacji.

Dj BoBo to postać, którego karierę trudno ująć w kilku zdaniach. Tak naprawdę nazywa się Peter René Cipiriano Baumann i urodził się w styczniu 1968 roku. Jego kariera zaczęła się 1985, gdzie wygrał zawody DJ-ów. Później pracował również w klubach. Singiel Somebody Dance With Me przyniósł mu europejską rozpoznawalność. Stał się przebojem, a muzyk otrzymał za niego nagrodę MTV. Łącznie wydał aż 17 albumów i jest uznawany za ikonę muzyki eurodance, a także za najlepszego artystę, który pochodzi ze Szwajcarii. Aktualnie ma 56 lat.

Eurowizja 2008: powrót do piosenki po włosku

Państwo się nie zrażało porażkami i ponownie padło na wybór wewnętrzny. Tym razem nadszedł czas na włoskojęzyczną piosenkę Era Stupendo, którą zaśpiewał Paolo Meneguzzi. Był to pierwszy konkurs z dwoma półfinałami. Szwajcaria zaprezentowała się w drugim koncercie. Zajęła jednak dopiero 13. miejsce po zdobyciu 47 punktów – nie awansując dalej.

Paolo urodził się w grudniu 1976 roku, w Wiedniu. Debiut zaliczył w 1996, wygrywając międzynarodowy festiwal w Chile, zaś rok później wydał swój pierwszy album. W 2001 pojawił się w festiwalu Sanremo, w sekcji debiutantów. Piosenka Ed io non ci sto più dała mu 7. lokatę. Solista w głównej konkurencji festiwalu pojawi się w latach 2004, 2005, 2007 i 2008, lecz nigdy nie wejdzie do najlepszej piątki. Łącznie wydał aż 13 albumów. Aktualnie ma 47 lat.

Eurowizja 2009: Szwajcaria stawia ponownie na zespół

Passa wyborów wewnętrznych trwała dalej. W 2009 postawiono na rockowy zespół LoveBugs. W czasie Eurowizji jego członkami byli: Adrian Sieber, Florian Senn, Simon Ramseier, Stefan Wagner oraz Thomas Rechberger. Niestety, i tym razem się nie powiodło – formacja zakończyła swój udział w rundzie półfinałowej. Znalazła się dopiero na 14. miejscu po zdobyciu 15 punktów. Zespół został założony w 1992 roku i w różnym składzie działa po dziś dzień. Łącznie muzycy wydali aż 16 albumów.

Źródła: Eurowizja.org, angielska wikipedia, EurovisionWorld.com, YouTube

Tematy: ESCEurovisionEurowizjaHistoriaSwitzerlandSzwajcaria

Powiązane wpisy

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

2025/05/23
Justyna Steczkowska na Eurowizji 2025

Justyna Steczkowska dowiozła! TVP ujawniła wyniki oglądalności finału Eurowizji 2025

2025/05/19
JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025: znamy zwycięzcę! Jak wypadła Justyna Steczkowska?

2025/05/18
Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

2025/05/17
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: dziś wielki finał! Gdzie obejrzeć? Jak głosować?

2025/05/17
Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: próba jurorska wielkiego finału! Kto ma szansę wygrać konkurs? [Relacja]

2025/05/17

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT