Szwajcaria na Eurowizji: lata 00. – jeden sukces na tle wielu porażek (6/8)

Szwajcaria na Eurowizji: Vanilla Ninja w czasie występu na Eurowizji 2005 / fot. Youtube

Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od 1956 roku. Państwo w tym czasie dwukrotnie triumfowało. Dziś zapraszamy Was do pierwszej dekady XXI wieku. Co ciekawego się działo?

Eurowizja 2000 i 2001: ballada z gwiazdą w tle nie daje sukcesu

Szwajcaria powróciła do konkursu w 2000 – po tym, jak z powodu słabego wyniku nie mogła pojawić się w 1999 roku. Preselekcje zorganizowano 20 stycznia w Lugano, lecz tym razem głosowali już eksperci oraz widzowie. Zwyciężyła Jane Bogaert z La Vita Cos’è? Na Eurowizji wspierał ją popularny włoski artysta – Al Bano (Eurowizja 1976 i 1985, w duecie z Rominą Power). Niestety – solistka zakończyła swój udział dopiero na 20. miejscu, otrzymując 14 punktów. Szwajcaria kolejny raz była zmuszona pauzować i nie mogła się pojawić w imprezie w 2001, lecz oczywiście transmitowała widowisko.

Jane Bogaert urodziła się w sierpniu 1967 roku. Kształciła się w Biel oraz Monachium, a następnie wyjechała do Londynu koncertować. Jej utwór Children of Love wykorzystano w serialu Laura und Luis, który emitowano na drugim kanale niemieckiej telewizji publicznej. Po Eurowizji wydała album w 2010 roku. Aktualnie solistka ma 56 lat.

Eurowizja 2002 i 2003: ballada, ale tym razem po francusku – ponownie nie daje sukcesu

Państwo ponownie postanowiło się pojawić i zorganizowało preselekcje. Miały miejsce 20 lutego w Belinzonie. Głosowali wyłącznie widzowie. Zatriumfowała Francine Jordi z utworem Dans Le Jardin De Mon Âme. Na samej Eurowizji ponownie poszło źle, ponieważ wokalistka zajęła 22. miejsce z 15 punktami na koncie. Kolejna absencja czekała Szwajcarię w 2003 roku.

Francine Jordi tak naprawdę nazywa się Francine Lehmann. Urodziła się w 1977 roku. Debiut muzyczny zaliczyła, mając 19 lat, kiedy śpiewała w restauracji folkowej w Interlaken. W 1998 wygrała niemiecki Konkurs Piosenki Folkowej i wydała album. Po Eurowizji nadal sporo udzielała się muzycznie i koncertowała w kraju, lokalnie będąc osobą znaną. Łącznie wydała 9 albumów (ostatni w 2013).

Eurowizja 2004: kolejne zero punktów, tym razem w półfinale. Jedyny udział w dziecięcej odsłonie konkursu

Finał narodowy Szwajcarii w 2004 roku odbył się dopiero 6 marca, a rozegrano go w Genewie. Prawo głosu mieli widzowie podzieleni na regiony. Zwyciężył Piero Esteriore wraz z formacją muzyczną The MusicStars, śpiewając Celebrate. Eurowizja 2004 to pierwsza edycja, w której pojawił się półfinał. Szwajcaria była zmuszona brać w nim udział. Wystąpiła i nie zdobyła ani jednego punktu, kończąc zatem swój udział na ostatniej, 22. pozycji.

Piero Esteriore urodził się we wrześniu 1977 roku. Studiował w Bazylei, zaś w 1995 wydał debiutancki album. Po sromotnej porażce wokalisty w międzynarodowym konkursie – wytwórnia Universal zerwała z nim kontrakt. Wokalista się nie poddawał i wydawał kolejne albumy. W późniejszych latach pojawiał się w różnych programach telewizyjnych. Jego ostatnia działalność muzyczna pochodzi z 2014, ponieważ wtedy wydał swój ostatni album. Aktualnie ma 46 lat. Grupa The MusicStars składała się z Sabriny Auer, Sergio Luvalu oraz Tiny Masafret. Warto wspomnieć, że w 2004 roku pierwszy i ostatni raz Szwajcaria pojawiła się na Eurowizji Junior, jednak i tam bez sukcesu. Reprezentujący ją Demis Mirarchi z utworem Birichino skończył dopiero na 16. miejscu.

Eurowizja 2005: wybór wewnętrzny i estoński zespół w barwach kraju przywraca państwo do top 10

Szwajcaria powróciła do wyborów wewnętrznych. Jako reprezentanta wybrano estoński zespół Vanilla Ninja, który zaśpiewał Cool Vibes. Państwo bez problemu przeszło rundę półfinałową i w finale zajęło 8. miejsce, zdobywając aż 128 punktów! Formację w czasie występu tworzyły: Katrin Siski, Lenny Kuurmaa, Piret Järvis oraz Triinu Kivilaan. Zespół powstał w 2002 roku i już w 2003 w rodzimej Estonii próbował dostać się na konkurs – dziewczyny zajęły tam jednak przedostatnie miejsce z piosenką Club Kung-Fu. W tym samym roku wydały również debiutancki album, który osiągnął sukces w Estonii, ale także Finlandii, Austrii i Niemczech. Zaczęły się stawać coraz bardziej popularne. Po Eurowizji, jeszcze w tym samym roku, ponownie wydały nową muzykę. W 2008 wystąpiły na festiwalu w Sopocie z kompozycją Dangerzone. Mimo sporej kariery zespół rozpadł się i został reaktywowany… 12 lat później, lecz z oryginalnego składu pozostały tylko Lenna i Piret.

Eurowizja 2006: zespół śpiewający piosenkę od znanych niemieckich twórców

Wybory wewnętrzne trwały dalej, tym razem postawiono na sekstet Six4one, który powstał wyłącznie na potrzeby Eurowizji. Utwór If We All Give a Little stworzyli Ralph Siegel i Bernd Meinunger, którzy w przeszłości działali wiele przy konkursie dla Niemiec. W skład formacji wchodzili: Andreas Lundstedt, Claudia D’Addio, Liel, Marco Matias oraz Tinka Milinović. Szwajcaria z racji dobrego wyniku w 2005 – nie musiała przechodzić przez półfinał i stała się automatycznym finalistą. Zespół zajął jednak dopiero 16. miejsce po zdobyciu 30 punktów.

Eurowizja 2007: znany europejski DJ nie awansuje z największego półfinału w historii

Szwajcaria nie zmieniała strategii i ponownie padło na wybór wewnętrzny. Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń stwierdzono, że najlepszy był DJ BoBo z piosenką Vampires Are Alive. Efektowny występ i popularność nie przyniosły jednak sukcesu, ponieważ kraj zajął dopiero 20. miejsce z 40 punktami na koncie w półfinale. Warto wspomnieć, że to największa runda eliminacyjna w historii, ponieważ pojawiło się w niej aż 28 reprezentacji.

Dj BoBo to postać, którego karierę trudno ująć w kilku zdaniach. Tak naprawdę nazywa się Peter René Cipiriano Baumann i urodził się w styczniu 1968 roku. Jego kariera zaczęła się 1985, gdzie wygrał zawody DJ-ów. Później pracował również w klubach. Singiel Somebody Dance With Me przyniósł mu europejską rozpoznawalność. Stał się przebojem, a muzyk otrzymał za niego nagrodę MTV. Łącznie wydał aż 17 albumów i jest uznawany za ikonę muzyki eurodance, a także za najlepszego artystę, który pochodzi ze Szwajcarii. Aktualnie ma 56 lat.

Eurowizja 2008: powrót do piosenki po włosku

Państwo się nie zrażało porażkami i ponownie padło na wybór wewnętrzny. Tym razem nadszedł czas na włoskojęzyczną piosenkę Era Stupendo, którą zaśpiewał Paolo Meneguzzi. Był to pierwszy konkurs z dwoma półfinałami. Szwajcaria zaprezentowała się w drugim koncercie. Zajęła jednak dopiero 13. miejsce po zdobyciu 47 punktów – nie awansując dalej.

Paolo urodził się w grudniu 1976 roku, w Wiedniu. Debiut zaliczył w 1996, wygrywając międzynarodowy festiwal w Chile, zaś rok później wydał swój pierwszy album. W 2001 pojawił się w festiwalu Sanremo, w sekcji debiutantów. Piosenka Ed io non ci sto più dała mu 7. lokatę. Solista w głównej konkurencji festiwalu pojawi się w latach 2004, 2005, 2007 i 2008, lecz nigdy nie wejdzie do najlepszej piątki. Łącznie wydał aż 13 albumów. Aktualnie ma 47 lat.

Eurowizja 2009: Szwajcaria stawia ponownie na zespół

Passa wyborów wewnętrznych trwała dalej. W 2009 postawiono na rockowy zespół LoveBugs. W czasie Eurowizji jego członkami byli: Adrian Sieber, Florian Senn, Simon Ramseier, Stefan Wagner oraz Thomas Rechberger. Niestety, i tym razem się nie powiodło – formacja zakończyła swój udział w rundzie półfinałowej. Znalazła się dopiero na 14. miejscu po zdobyciu 15 punktów. Zespół został założony w 1992 roku i w różnym składzie działa po dziś dzień. Łącznie muzycy wydali aż 16 albumów.

Źródła: Eurowizja.org, angielska wikipedia, EurovisionWorld.com, YouTube

Exit mobile version