• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Szwajcaria na Eurowizji: lata 90. – pierwsze wymuszone absencje (5/8)

Hubert Ratajczyk przez Hubert Ratajczyk
29 czerwca 2024
w Felietony, Historia, HOT
0
Szwajcaria na Eurowizji: lata 90. – pierwsze wymuszone absencje (5/8)

Szwajcaria na Eurowizji: Annie Cotton w czasie występu na Eurowizji 1993 / fot. Youtube

17
SHARES
424
WYŚWIETLENIA

Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od 1956 roku. Od tego czasu wystąpiła aż 64 razy w widowisku, zaś dwukrotnie zatriumfowała. W tym artykule przyjrzymy się dekadzie lat 90. Co ciekawego się działo?

Eurowizja 2924, Szwajcaria, Nemo
Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Eurowizja 1990: skrzypek z Austrii w barwach kraju

Państwo wchodzi w lata 90. rok po organizacji konkursu. Ponownie wybiera poprzez preselekcje, które odbyły się 24 lutego w Lugano (miasto gościło pierwszy finał Eurowizji z 1956 roku). System głosowania pozostał ten sam co w 1989 (trzy frakcje jurorów regionalnych, eksperci oraz prasa). Wygrał Egon Egemann z niemieckojęzycznym Musik Klingt In Die Welt Hinaus. 35. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Jugosławii. Wokalista otrzymał 51 punktów, co przełożyło się na dwunaste miejsce.

Egon Egemann tak napraawdę nazywa się Egon Lackner. Urodził się w 1955 roku w austriackim mieście Graz. Studiował grę na skrzypcach na uniwersytecie w owym mieście. W 1985 zadebiutował muzycznie albumem Ein Lied für Dich, który stworzył razem z zespołem Die Paldauer. Po współpracy wyjechał do Bostonu, aby się dalej kształcić. Powrócił i wziął udział w konkursie. Następnie, współpracował jeszcze z formacją szwajcarskiego radia DRS. Solista pojawił się jeszcze na Eurowizji jako kompozytor piosenki Gunvor w 1998 roku. W późniejszym okresie zajmował się celtyckim rockiem oraz jazzem. Aktualnie ma 69 lat.

Eurowizja 1991: ballada w Rzymie przynosi top 5!

Szwajcarskie selekcje w 1991 nie zmieniły formy względem roku 1990. Odbyły się 23 lutego w Vevey. Z powracających artystów można wymienić Danielę Simmons (Eurowizja 1986) oraz Carol Rich (Eurowizja 1987). Zwycięstwo ostatecznie odniosła Sandra Simó z kompozycją Canzone Per Te. Co ciekawe, nie był to pierwszy start wokalistki. Pojawiła się rok wcześniej z piosenką Lo So, ale skończyła na ostatnim miejscu.

Sandra na Eurowizji uplasowała się na wysokim, piątym miejscu, otrzymując 118 punktów, w tym najwyższe noty od Belgii i Luksemburga. Tak naprawdę nazywa się Sandra Studer. Urodziła się w 1969 roku. Studiowała balet oraz grę na pianinie, a później również germanistykę i muzykologię. W 1989 pojawiła się w piosence I Love You znanego DJ-a, który kryje się pod pseudonimem DJ Bobo (Eurowizja 2007). Po konkursie stała się bardzo popularną prezenterką telewizyjną, którą jest po dziś dzień. Kilkakrotnie prowadziła preselekcje. W 2021 wzięła udział w drugiej edycji szwajcarskiej wersji programu The Masked Singer, w której pojawiło się również Nemo (zwycięzca Eurowizji 2024). Aktualnie Sandra ma 55 lat.

Eurowizja 1992: dyskwalifikacja zwyciężczyni preselekcji

Preselekcje powróciły do Lugano i miały miejsce 23 lutego. Zatriumfowała Géraldine Olivier z piosenką Soleil, soleil, ale… nie pojechała na Eurowizję. Została zdyskwalifikowana po finale, co wynikało z ujawnienia, że początkowo kompozycję zgłoszono z francuskim tekstem do francuskojęzycznego nadawcy i ją odrzucono, a dopiero później solistka udała się do niemieckojęzycznego nadawcy. Takie działania były złamaniem regulaminu. Ostatecznie, do Szwecji poleciała Daisy Auvray.

W finale konkursu zaśpiewała Mister Music Man. Zdobyła jednak tylko 32 punkty, co dało piętnastą lokatę na 23 kraje uczestniczące. Informacje o solistce są szczątkowe i wiemy jedynie to, że po udziale w Eurowizji nie udzielała się muzycznie.

https://youtu.be/V1fFNObxetQ?si=HZ8hcHU9S6Xs5KBh

Powrót do najlepszej trójki

W 1993 Szwajcaria postanowiła nieco zmodyfikować głosowanie w preselekcjach. Głosowanie ekspertów oraz prasy połączono w jedno. Konkurs odbył się 6 lutego w Zurychu, a poprowadziła go wcześniej wspomniana Sandra Simó. Wygrała Annie Cotton z utworem Moi, Tout Simplement. Eurowizja 1993 była pierwszą, w której zorganizowano jakiekolwiek eliminacje. Odbyły się one dla krajów dawnego bloku wschodniego 3 kwietnia, pod nazwą Kvalifikacija za Millstreet, jednak szwajcarski nadawca ich nie transmitował.

Solistka w Dublinie skończyła na wysokim, trzecim miejscu, z dorobkiem aż 148 punktów! Maksymalne noty otrzymała od Niemiec, Francji i Luksemburga. Annie Cotton urodziła w 1975 roku w Kanadzie. Karierę rozpoczęła wieku 10 lat, grając w filmie The Sound of Music. Jej talent dostrzegł Marc Sorrentino, który zajął się tworzeniem debiutanckiego albumu. Po Eurowizji bardziej udzielała się aktorsko aniżeli muzycznie. Aktualnie ma 49 lat.

Eurowizja 1994 i 1995: wybór wewnętrzny, niskie miejsce i pierwsze wymuszone wycofanie się z imprezy

Eurowizja 1994 przyniosła pierwszy wybór wewnętrzny Szwajcarii od wielu lat. Na konkurs w Dublinie poleciał Duilio z włoskojęzycznym utworem Sto Pregando. Piosenka nie odniosła sukcesu, zaś państwo zajęło dopiero dwudzieste miejsce, mając 15 punktów na koncie. Szwajcaria była zmuszona wycofać się pierwszy raz w historii z konkursu, ponieważ musiała ustąpić innym nadawcom przez spore zainteresowanie imprezą.

Duilio tak naprawdę nazywa się Lorenzo Duilio di Cicco. Urodził się w 1973 roku w Bazylei. Po konkursie wydał swój pierwszy i ostatni album. Po tym wydarzeniu słuch o nim całkowicie zaginął. Warto wspomnieć jednak, że mimo iż nadawca nie mógł wystawić reprezentanta w 1995, to transmitował konkurs, co było wymogiem, aby móc powrócić w przyszłości.

Eurowizja 1996: pierwsza runda kwalifikacyjna

Szwajcaria ponownie wybrała wewnętrznie. Nadawca postanowił postawić na Kathy Leander z piosenką Mon Cœur L’aime. W 1996 Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że wszystkie chętne państwa do udziału muszą wziąć udział w rundzie kwalifikacyjnej. Łącznie było ich 29, zaś do głównego konkursu przeszły 22. Szwajcaria zajęła ósme miejsce z dorobkiem 67 punktów, co oczywiście dało jej awans. Warto jednak wspomnieć, że runda kwalifikacyjna nie miała otwartego koncertu, zaś komisje przesłuchiwały wersje studyjne kompozycji.

Finał Eurowizji 1996 odbył się w Oslo, w dniu 18 maja. Niestety, mimo dobrego wyniku w pierwszym etapie, Kathy ostatecznie zajęła dopiero szesnaste miejsce, otrzymując 22 punkty. Solistka urodziła się w 1963 roku. Debiut muzyczny zaliczyła zaś w 1989, gdy w Genewie zaczęła śpiewać w klubach. Później przeniosła się do Paryża. W 1991 wygrała Europe Song Festival, który miał miejsce w Bordeaux. Przed Eurowizją pracowała w banku. Według źródeł miała otrzymać informację, że jeśli znajdzie się w najlepszej piątce, to otrzyma kontrakt nagraniowy. Słuch po niej zaginął na kilka lat, ale powróciła w 2000 jako Catherine Leander. Wydała single, ale bez większego sukcesu. Pierwszy jej album pojawił się w 2006. Aktualnie ma 61 lat.

https://youtu.be/9Q2pzqMEaLg?si=HDHprxKG8MPX_HKP

Kolejne miejsce poza top 20

Passa wyborów wewnętrznych trwała dalej: tym razem wskazano Barbarę Bertę z kompozycją Dentro Di Me. Ballada w jej wykonaniu nie odniosła sukcesu. Solistka otrzymała zaledwie pięć punktów, co dało jej 22. miejsce. Warto wspomnieć, że w 1997 testowano głosowanie widzów w niektórych krajach i Szwajcaria była jednym z nich.

Berta urodziła się w grudniu 1963 roku. Studiowała w Mediolanie i grała od czasu do czasu w różnorakich formacjach muzycznych. W roku startu w Eurowizji wydała pierwszy solowy album. Po konkursie zniknęła na ponad dekadę i powróciła z drugim albumem w 2008 roku. Aktualnie ma 60 lat.

https://youtu.be/nJ5tC6-XNsQ?si=2W9Iai3MfFN7rWcg

Eurowizja 1998 i 1999: powrót do preselekcji, zero punktów i kolejna wymuszona absencja

Szwajcaria wróciła do preselekcji telewizyjnych: pierwszy raz wybór oddano widzom. Selekcje odbyły się już 18 grudnia w Zurychu, a poprowadziła je reprezentantka kraju z 1991 roku. Zwyciężyła Gunvor z niemieckojęzycznym Lass’ ihn, które skomponował wcześniej opisany Egon Egemann. Według źródeł wokalistka też miała swój udział w projekcie. Niestety, w Birmingham Szwajcaria otrzymała zero punktów. Państwo automatycznie zatem straciło szansę na pojawienie się w konkursie w 1999 roku.

Gunvor Guggisberg (bo taka jest jej pełna tożsamość) urodziła się w sierpniu 1974 roku. W dzieciństwie trenowała stepowanie i wygrywała mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie. Przed konkursem występowała w barach i pracowała jako sekretarka w szwajcarskim ministerstwie sił powietrznych. Po Eurowizji, pod koniec 1998, nagrano o niej dokument, w którym opisano kulisy udziału w Eurowizji. W 2000 wydała debiutancki album i zaczęła koncertować lokalnie, a w 2004 ogłosiła bankructwo. Aktualnie ma 49 lat.

https://youtu.be/07DuJq6weas?si=MVM48zF7l0P2YY4R

Źródła: Eurowizja.org, Eurovisionworld.com, Eurovisionuniverse.com, Last.fm, angielska, niemiecka i francuska wikipedia

Tematy: ESCEurovisionEurowizjaHistorialata 90.SwitzerlandSzwajcaria

Powiązane wpisy

JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025: znamy zwycięzcę! Jak wypadła Justyna Steczkowska?

2025/05/18
Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

2025/05/17
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: dziś wielki finał! Gdzie obejrzeć? Jak głosować?

2025/05/17
Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: próba jurorska wielkiego finału! Kto ma szansę wygrać konkurs? [Relacja]

2025/05/17
Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

2025/05/16
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: reakcje polskich mediów. Justyna Steczkowska podbija sieć!

2025/05/16

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT