Szwajcaria potwierdza udział i zmienia format selekcji

Po bolesnej porażce szwajcarskich reprezentantów w dwóch ostatnich edycjach Konkursu Piosenki Eurowizji, przedstawiciele publicznych nadawców w kraju zdecydowali o zmianie formatu wyboru nowego przedstawiciela do konkursu w Kijowie. 

Jeden z krajów założycieli największego muzycznego święta notuje coraz gorsze rezultaty w konkursowej stawce, co przekłada się na zmniejszenie popularności Eurowizji w Szwajcarii. Po bolesnej porażce Melanie Rene w Wiedniu (17. miejsce, 4 punkty) oraz Rykki w Sztokholmie (18. miejsce, 28 punktów), nadawcy publiczni zdecydowali o konieczności zmian w formacie preselekcji oraz regulaminie, dzięki czemu Szwajcaria powinna odrodzić się muzycznie jak feniks z popiołu i zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas przyszłorocznego konkursu w Kijowie.

Dotychczasowy format preselekcji

Szwajcaria był to jeden z nielicznych krajów, który do swoich preselekcji zapraszał artystów z całego świata. W związku z tym, że tematyką eurowizyjną zajmują się trzy stacje radiowo-telewizyjne, organizowane były trzy oddzielne formaty selekcyjne: SRF (niemieckojęzyczna stacja) utworzyła specjalną platformę internetową, na której muzycy mogli zamieszczać swoje konkursowe propozycje, następnie internauci wybierali dziesięciu wykonawców, którzy otrzymali awans do rundy półfinałowej; RTS (francuskojęzyczna stacja) oraz RSI (włoskojęzyczne radio) zorganizowały radiowe przesłuchania, w trakcie których specjalna komisja ekspertów wybierała kolejno 6 (RTS) oraz 4 (RSI) szczęśliwców do zaprezentowania się w kolejnym etapie preselekcji. Runda półfinałowa (koncert Expert Check) odbywała się zazwyczaj na początku grudnia: w trakcie tego koncertu pretendenci do reprezentowania Szwajcarii w Konkursie Piosenki Eurowizji wykonywali swoje konkursowe utwory na żywo przed grupą ekspertów, która oceniała każdego uczestnika indywidualnie – widowisko trwało zazwyczaj ok. 4-5 godzin. Jurorzy wybierali 3 finalistów z ramienia SRF, dwóch z RTS oraz jednego wspieranego przez stację RSI, następnie w połowie lutego organizowano koncert finałowy. O tym, kto ostatecznie otrzymał miano reprezentanta kraju w Eurowizji decydowali telewidzowie oraz profesjonalne jury stosunkiem głosów 50 / 50.

Co się zmieni? 

Najważniejszą zmianą jest odejście od sztywnej reguły podziału trzech nadawców publicznych – preselekcje zostaną oficjalnie zorganizowane przez wszystkie stacje telewizyjne, a dzięki większemu zaangażowaniu Eurowizja będzie bardziej promowana, co może zachęcić znanych szwajcarskich artystów do zgłaszania swoich propozycji. Ponadto pierwszy raz od 2011 roku organizatorzy zrezygnowali z platformy internetowej, która była niewątpliwie przepustką dla wielu zagranicznych artystów. Od tego roku muzycy mogą zgłaszać swoje eurowizyjne kompozycje do siedziby trzech stacji – SRF, RTS oraz RSI. Następnie jurorzy wybiorą dwudziestu wspaniałych, którzy zaprezentują się na żywo przed 20-osobową grupą muzycznych ekspertów – wstępnie ustalono, że runda półfinałowa odbędzie się 6 grudnia. W zależności od poziomu nadesłanych utworów, w finale narodowym wystąpi od 6 do 10 uczestników. Decyzję o tym, kto pojedzie do Kijowa w szwajcarskich barwach podejmą wyłącznie telewidzowie.

Przypominamy, że Szwajcaria dwukrotnie triumfowała podczas Konkursu Piosenki Eurowizji – w 1956 dzięki Lyss Assi oraz w 1988 roku za sprawą fenomenalnej Celine Dion. Od wprowadzenia rund półfinałowych kraj ten tylko czterokrotnie zdołał awansować do finału widowiska. Ostatni sukces miał miejsce w 2014 roku, wówczas Sebalter z utworem Hunter of Stars porwał europejską publiczność i uplasował się na 13. miejscu w finale. Czy zmiany formatu preselekcji wpłynie korzystnie na wyniki wywalczone w trakcie Eurowizji ?

Źródło oraz zdjęcie: srf.ch

Exit mobile version