Po sukcesie Sebaltera w Kopenhadze, niemieckojęzyczna telewizja SRF potwierdziła uczestnictwo Szwajcarii w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w przyszłym roku odbędzie się w Austrii.

Wiele spekulowało się na temat ewentualnych zmian w szwajcarskich preselekcjach. Mimo otwartego formatu selekcyjnego (każdy artysta z całego świata może zgłosić swój utwór do preselekcyjnych eliminacji), to przez 7 lat Szwajcaria albo ocierała się o miejsce w finale, albo lądowała na dnie półfinałowej stawki – wyjątkiem jest rok 2011, w którym Anna Rossinelli awansowała do sobotniego finału, zajmując w nim ostatnie – 25. miejsce. Po niebywałym sukcesie tegorocznej reprezentacji – Sebalter zajął w finale 13. miejsce – dyrektor niemieckojęzycznej stacji SRF potwierdził, że Szwajcaria pojawi się w Austrii, a nowy reprezentant zostanie wybrany w poprzez połączenie preselekcji ze stacjami RTR, RTS oraz RSI.

Oznacza to tylko tyle, że format szwajcarskich preselekcji nie ulegnie zmianie. Od 29 września do 27 października każdy artysta chcący reprezentować Szwajcarię na Eurowizji w Austrii będzie mógł zarejestrować swój utwór na platformie niemieckojęzycznej stacji SRF. Następnie rozpocznie się głosowanie internatów oraz jurorów – spośród wszystkich utworów jedynie 9 kompozycji przejdzie do kolejnego etapu. W rundzie tzw. Expert Check zaprezentuje się łącznie 18 kandydatów (9 z ramienia SFR, 3 reprezentantów RSI oraz 6 artystów wybranych przez stację RTS). Zarówno włoskojęzyczna stacja, jak i jej francuski odpowiednik ogłosili, że wybór ich kandydatów nastąpi najpóźniej na początku października. Ponadto potwierdzono, że artyści zostaną wybrani wewnętrznie przez jury składające się z muzyków, producentów, kompozytorów, a także władz RTS oraz RSI.

Z rundy półfinałowej awansuje 6 najlepszych kompozycji wybranych wyłącznie przez jurorów – 3 utwory z ramienia SRF, jeden reprezentant z RSI oraz 2 uczestników z francuskojęzycznej stacji RTS). Finał szwajcarskich preselekcji odbędzie się 31 stycznia w Kreuzlingen – nowy reprezentant kraju zostanie wybrany poprzez głosy jury oraz telewidzów stosunkiem 50/50.

Przypominamy, że wielu polskich artystów próbowało swoich sił w szwajcarskich preselekcjach. Największy sukces odniosła Gosia Andrzejewicz, która w zeszłym roku zakwalifikowała się do rundy Expert Check. Czy w tym roku Polacy będą chcieli reprezentować Szwajcarię na Eurowizji w Austrii?

Źródło: srf.ch; youtube.com; inf. wł.

Zdjęcie: srf.ch