Uczestnicy szwajcarskich preselekcji (fot. SRG SSR)
Uczestnicy szwajcarskich preselekcji (fot. SRG SSR)

Dziś o 20:05 odbędzie się ESC 2018 – Entscheidungsshow, w którym telewidzowie i jurorzy wybiorą szwajcarskiego reprezentanta na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie. 

Po skomplikowanym procesie selekcji, składającym się m.in. z obozu artystycznego dla twórców muzycznych (więcej opisywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, który możecie przeczytać tutaj) i opublikowaniu sześciu konkursowych piosenek, nadszedł czas na ostateczną decyzję Szwajcarów.

Finał odbędzie się w studiu telewizji SRG SSR w Zurychu. O zwycięzcy zadecydują telewidzowie oraz jury międzynarodowe w systemie głosów 50:50. W skład gremium jurorskiego wchodzą przedstawiciele Albanii, Armenii, Francji, Niemiec, Islandii, Izraela oraz Włoch.

Przypomnijmy, kto będzie dziś walczył o wygraną:

  • Zibbz – Stones
  • Angie Ott – A thousand times
  • Naeman – Kiss me
  • Chiara Dubey – Secrets and lies
  • Alejandro Reyes – Compass
  • Vanessa Iraci – Redlights

Więcej o uczestnikach możecie przeczytać w naszym ostatnim artykule o Szwajcarii.

Ostatnim reprezentantem Szwajcarii, któremu udało się zakwalifikować do finału, był Sebalter z utworem Hunter of Stars w 2014 roku. Szwajcarzy mają nadzieję na przełamanie złej passy, a biorąc pod uwagę pozytywne opinie fanów na temat piosenek, przy dobrej prezentacji jest to całkiem realne.

Według bukmacherów największe szanse na wygraną ma Vanessa Iraci, a tuż za nią plasuje się duet Zibbz. Zwycięzca wystąpi w drugiej połowie pierwszego półfinału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 8 maja.

ESC 2018 – Entscheidungsshow oglądać będzie można na kanale SRF, na stronie internetowej tej telewizji lub na streamie w serwisie YouTube.

Źródło: SRG SSR, ESC Today; Fot: SRG SSR