Wczoraj zwyciężczyni maltańskich preselekcji śpiewała „Sticks and stones will break my soul”, a dziś utwór pt. „Stones” duetu Zibbz wygrywa szwajcarskie ESC 2018 – Entscheidungsshow.

Szóstka starannie wyłonionych wykonawców zmierzyła się dziś wieczorem w telewizyjnym studiu w Zurichu o bilet do Lizbony. Bezkonkurencyjny okazał się duet Zibbz z piosenką „Stones”. Zibbz to tak naprawdę rodzeństwo: Corinne i Stee Gfeller. Swoje życie dzielą między USA, a Szwajcarię. Profesjonalnie działają od 2012 roku. Rodzeństwo wydało do tej pory dwa albumy: „Ready? Go!” z 2013 roku oraz „It Takes a Village” z zeszłego roku. Swój styl muzyczny osadzają w gatunku indie popu. Za „Stones” odpowiadają sami Zibbz oraz Laurell Barker, kanadyjski wokalista i twórca muzyczny.

50% wyników stanowiły głosy jury międzynarodowego z siedmiu państw (Albanii, Armenii, Francji, Niemiec, Islandii, Izraela oraz Włoch), a na czele tabeli przez większość czasu znajdował się Alejandro Reyes, którego na sam koniec wyprzedziło rodzeństwo Gfeller. Poniżej pełna tabela wyników jurorskich:

Tabela głosów jurorskich

W głosowaniu widzów dwa pierwsze miejsca były identyczne jak w głosowaniu sędziów międzynarodowych, z tą różnicą, że Zibbz zdobyli znaczną przewagę nad Alejandro. Warto zwrócić uwagę na to, że faworytka wielu fanów, Vanessa Iraci, w televotingu zdobyła jedynie przedostatnie miejsce.

Wyniki po dodaniu głosów telewidzów

Finał preselekcji przebiegł bardzo sprawnie. Artyści zaprezentowali przemyślane, skromne występy. Gościem specjalnym była Miruna z zespołu Timebelle, który rok temu w Kijowie reprezentował ten mały kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji nie zdobywając awansu do finału. W czasie przerwy na głosowanie zaprezentowano cover zwycięskiego „Amar Pelos Dois” Salvadora Sobrala, w nieco alpejskim wydaniu. ESC 2018 – Entscheidungsshow może stanowić przykład dla większych państw, jak skromnie, lecz na poziomie zorganizować finał narodowy. Poniżej występ Zibbz:

Zibbz wystąpią już 8 maja, w czasie drugiej połowy pierwszego półfinału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Wtedy też okaże się czy Szwajcaria po 3 latach przerwy awansuje do wielkiego finału konkursu.

Źródło: SRG SSR; Fot: SRF